Włochy, Il Volo
Włochy na Eurowizji: Il Volo na scenie w Wiedniu 2015 roku, źródło: eurovision.tv

Włochy, odkąd wróciły na Eurowizję w 2011 roku, radzą sobie w konkursie naprawdę dobrze i są często typowane do wygranej. Pominąwszy występy Emmy i Francesci Michielin, które nie odniosły dużego sukcesu, w ostatnich latach zawsze mieszczą się w pierwszej dziesiątce, będąc często o włos od zwycięstwa. Oto pięć najlepszych włoskich piosenek ostatniej dekady.

Włochy po raz pierwszy wzięły udział w Eurowizji w 1956 roku. Od tego czasu Włosi wystawili swojego reprezentanta w konkursie 46 razy, włącznie z rokiem 2020. Wygrali dwukrotnie – w 1964 roku i 1990 roku. W ostatniej dekadzie Włochy aż siedmiokrotnie zajmowały miejsca w najlepszej dziesiątce, dwukrotnie zajmując drugie miejsce i raz kończąc rywalizację na najniższym stopniu podium. W tym roku kraj miał reprezentować Diodato z piosenką Fai Rumore. Nie wiemy, kto będzie przedstawicielem Włoch na Eurowizji 2021. Krążą pogłoski, że w związku z epidemią koronawirusa we Włoszech, organizacja Festiwalu w San Remo zostanie przesunięta na kwiecień. To budzi wątpliwości dotyczące sposobu wyboru kolejnego reprezentanta.

5. Włochy 2017: Francesco Gabbani – Occidentali’s Karma

Francesco Gabbani był jednym z faworytów do wygranej w 2017 roku. Przemawiała za tym kompozycja w dość nieprzeciętnej aranżacji. Małpa, która pojawiła się tuż obok wokalisty jest owocem spontanicznych pomysłów, które zrodziły się w trakcie pracy nad występem. Godne uwagi jest to, że jest też dosłownym nawiązaniem  do książki The Naked Ape (dosł. Naga Małpa). Autor publikacji miał porównać w niej gatunek ludzki z innymi gatunkami zwierząt oraz badać zachowania ludzi w miastach. Niewątpliwie tekst odnosi się również do powierzchownego zainteresowania filozofią Wschodu. Występ Gabbaniego spodobał się słuchaczom na tyle, że zdobył szóste miejsce w konkursie.

4. Włochy 2018: Ermal Meta i Fabrizio Moro – Non Mi Avete Fatto Niente

Piosenkę wykonał duet włoskiego piosenkarza Fabrizia Moro oraz pochodzącego z Albanii Ermala Mety. Wokaliści odnieśli się do sytuacji politycznej na świecie, a bezpośrednim impulsem do napisania tekstu miał być zamach terrorystyczny po koncercie Ariany Grande w 2017 roku. Tekst odwołuje się również do ataków w Paryżu, Nicei oraz 11 września w Stanach Zjednoczonych. Niestety europejskie jury nie doceniło piosenki, w przeciwieństwie do telewidzów, którzy nagrodzili wykonawców 249 punktami. W związku z tym Włochy awansowały z siedemnastego na piąte miejsce.

3. Włochy 2015: Il Volo – Grande Amore

Zwycięstwo Il Volo na festiwalu w San Remo w 2015 roku zostało przyjęte we Włoszech bez dużego entuzjazmu. Operowe trio bezsprzecznie nie prezentowało standardowej muzyki radiowej. Mimo negatywnych prognoz, sukces w San Remo dał Il Volo szansę na rozwój kariery. Wokaliści, śpiewając o wielkiej miłości, spodobali się eurowizyjnej publiczności i zdobyli trzecie miejsce. Gdyby o losach wydarzenia decydowali tylko telewidzowie, Włosi wygraliby konkurs.

2. Włochy 2011: Raphael Gualazzi – Madness of Love

Występ Raphaela Gualazziego był wielkim powrotem Włochów po czternastu latach nieobecności. Podobnie jak w przypadku Il Volo, jego uczestnictwo w Konkursie Piosenki Eurowizji budziło mieszane odczucia. Wokalista w niebanalnej, jazzowej aranżacji oczarował jednak publiczność i zajął drugie miejsce. Gualazzi zostałby zwycięzcą konkursu w 2011 roku, gdyby tylko głosy jury mogły decydować o wynikach.

1. Włochy 2019: Mahmood – Soldi

Piosenka Soldi oraz występ na Eurowizji zapewniły Mahmoodowi sukces na międzynarodową skalę. Jego album zyskał status platynowej płyty w Grecji i Szwajcarii oraz złotej płyty w Hiszpanii. Utwór stał się również hitem numer jeden w Izraelu, trafiając szczególnie do arabskiej społeczności. Tekst odnosi się do kwestii konfliktów międzypokoleniowych i jest bezpośrednim apelem syna do ojca. W 2019 roku Soldi było najczęściej słuchaną piosenką eurowizyjną na platformie Spotify (123 miliony wyświetleń). Nagranie wyprzedziło utwory Loreen oraz Månsa Zelmerlöwa. W Tel Awiwie w 2019 roku Mahmood był drugi.

Źródło: music.fanpage.it, lyricstranslate.com, significatocanzoni.it, eurofestivalitalia.net.