Ostatni kraj z Wielkiej Piątki potwierdza swój udział w Konkursie Piosenki Eurowizji w Tel Awiwie 2019.

Informacja została podana poprzez media społecznościowe i oficjalny fan page Eurovision Song Contest Italia dwa dni temu:

„Mieliście jakieś wątpliwości? Oczywiście Włochy będą w Tel Awiwie 2019”

Nie podano jednak informacji w jaki sposób odbędzie się wybór reprezentanta kraju. W poprzednich latach był to dobrze wszystkim znany festiwal Sanremo. Możemy podejrzewać, że nic się w tej kwestii nie zmieni. Od kilku lat zwycięzcy festiwalu mają pierwszeństwo jeśli chodzi o wyjazd na Eurowizję.

Sanremo 2019 rozpocznie się w grudniu 2018 konkursem dla Sanremo Giovani, czyli debiutantów i artystów poniżej 36 roku życia. W latach ubiegłych konkurs ten odbywał się razem z głównym – w tym roku jednak postanowili to zmienić i stworzyć odrębny etap. Finał zaplanowany jest na 20 i 21 grudnia, a pierwsze show wyemitowane zostanie 16 grudnia. Dwóch zwycięzców wybranych podczas finału zostanie zaproszonych do głównego Sanremo, które odbędzie się w lutym 2019.

Zwycięzcy konkursu debiutów często odnosili sukcesy w konkursie głównym i reprezentowali Włochy na Eurowizji w ostatnich latach:

Raphael Gualazzi po wygranej w kategorii Giovani został wybrany wewnętrznie do reprezentowania kraju w Düsseldorfie, w 2011 roku z piosenką Madness of love. Ostatecznie w konkursie zajął 2. miejsce.

Wielki faworyt fanów ESC Francesco Gabbani, zanim stanął na scenie w Kijowie w 2017 roku, najpierw wygrał kategorię dla debiutantów w 2016 roku z utworem Amen, a następnie zdeklasował przeciwników rok później w konkursie głównym, gdzie wygrał go z piosenką Occidentali’s Karma. Oprócz dwóch zwycięstw w Sanremo, Gabbani osiągnął wielki sukces komercyjny zdobywając ponad 100 milionów wyświetleń w serwisie Youtube!

Ubiegłoroczny reprezentant Włoch w Lizbonie – Fabirzio Moro, brał udział w  konkursie debiutantów w roku 2007 z piosenką Pensa, a ponad 10 lat później – w duecie z Ermalem Metą wygrał 68. Festiwal Sanremo 2018 i tym samym reprezentował swój kraj z piosenką Non mi avete fatto niente zdobywając wysokie, 5. miejsce w Lizbonie. Meta ma na konie również udział w kategorii dla debiutantów. W 2010 roku, razem z formacją La Fame Di Camilla brał udział z propozycją Buio E Luce.

Główny konkurs odbędzie się jak zawsze w kultowym teatrze Ariston. Możemy się spodziewać kilku długich nocy z włoskim nadawcą celem wyłonienia reprezentanta kraju. Ten sposób selekcji od czasu powrotu Włoch do stawki konkursowej (czyli od 2011 roku, z wyjątkiem 2014 roku) okazał się być bardzo pomyślny. Zwycięzcy tego konkursu, w większości przyjmowali zaproszenie do Konkursu Piosenki Eurowizji (z wyjątkiem roku 2016 roku, gdy do Sztokholmu pojechała zdobywczyni 2. miejsca Francesca Michelin) i zdobywali miejsca w pierwszej dziesiątce. W tym roku, oczekiwania nie są inne i w stawce zobaczymy około 20 piosenek, które powalczą o kolejny sukces Włoch.

Poprzednie edycje Festiwalu w San Remo wygrywali:

  • 2011: Roberto VecchioniChiamami ancora amore (Reprezentantem kraju na ESC w Düsseldorfie 2011 został zwycięzca konkursu debiutantów Raphael Gualazzi, wybrany wewnętrznie. Zajął on 2. miejsce)
  • 2012: EmmaNon è l’inferno (Do Baku pojechała inna uczestniczka Sanremo – Nina Zilli zajmując 9. miejsce w finale)
  • 2013: Marco Mengoni L’essenziale (Malmö 2013 – 7. miejsce)
  • 2014: ArisaControvento (Festiwal nie był metodą selekcji reprezentanta do Konkursu Piosenki Eurowizji – w Kopenhadze pojawiła się wybrana wewnętrznie wokalistka Emma zajmując 21. miejsce)
  • 2015: Il VoloGrande amore (Wiedeń 2015 – 3. miejsce)
  • 2016: StadioUn giorno mi dirai (rezygnacja z wyjazdu na Eurowizję – kraj reprezentowała Francesca Michelin w Sztokholmie 2016 zajmując 16. miejsce)
  • 2017: Francesco GabbaniOccidentali’s Karma (Kijów 2017 – 6. – miejsce)
  • 2018: Ermal Meta i Fabrizio MoroNon mi avete fatto niente (Lizbona 2018 – 5. miejsce)

Czy Włosi w końcu doczekają się zwycięstwa w Konkursie Piosenki Eurowizji? Czy kolejny raz spełnią oczekiwania fanów? Czekamy niecierpliwie!

żródło: RAI, wikipedia.com, wiwibloggs.com