Sanremo 2020: Francesco Gabbani jest jednym z najczęściej przewijających się nazwisk w gronie faworytów (fot. La Repubblica)

23 mniej i bardziej znanych wykonawców, cztery długie noce, w trakcie których można było usłyszeć konkursowe utwory, wiele żartów, dyskusji i anegdot i wreszcie wielki finał, w trakcie którego poznamy zwycięzcę 70. jubileuszowej edycji Festiwalu Piosenki Włoskiej Sanremo 2020. Kto zostanie następcą Mahmooda i będzie bronił barw Italii w Rotterdamie?

Tegoroczna odsłona widowiska cieszy się na Półwyspie Apenińskim niebywałą popularnością. Publiczny nadawca RAI oraz dyrektor artystyczny widowiska, Amadeus, mają powody do dumy: co wieczór przed telewizorami zasiada średnio około 10 milionów Włochów, co zapewnia ponad 50% udziałów w rynku telewizyjnym. Z pewnością finał tegorocznego festiwalu znacznie wywinduje ten zachwycający wynik. Tym bardziej, że w piątek miał miejsce wielki skandal z udziałem dwóch uczestników widowiska!

Sanremo 2020: Festiwal z muzyką w tle…

Sanremo 2020: skandal z Bugo i Morganem. Dyskwalifikacja duetu

O miano zwycięzcy Sanremo 2020 walczy 23 artystów: zarówno tych z dużym dorobkiem, jak i mających skromne dokonania artystyczne. Kto ma szansę sięgnąć po laur zwycięstwa? Na pewno nie duet Bugo e Morgan. W trakcie piątkowego występu ten pierwszy… zszedł ze sceny! Wszystko dlatego, że partner zmienił tekst i zaczął śpiewać obrażające Bugo frazy. Prezentacja została przerwana, zaś organizatory podjęli decyzję o dyskwalifikacji duetu z dalszej rywalizacji.

Skandal przed finałem Sanremo 2020. Bugo i Morgan zostali zdyskwalifikowani!

Mówi się, że ich konflikt trwał przez cały tydzień, za kulisami miało nawet dojść między nimi do rękoczynów. Tym samym widzowie i jurorzy nie usłyszą w finale utworu Sincero. Złośliwi żartują, że strata jest niewielka, ponieważ panowie byli typowani do zajęcia jednego z ostatnich miejsc…

Eurowizja a Sanremo 2020: faworyci. Kto na Eurowizję?

Wśród tych, którzy zachwycili jury demoskopiczne i dziennikarzy wymienić należy reprezentanta Włoch z Eurowizji 2017, Francesca Gabbaniego, pragnącą pójść w jego ślady Elodie (której utwór przygotował m.in. Mahmood), perfekcyjnego wokalnie Diodato, Piero Pelù o aparycji rockmana, formację Le Vibrazioni czy zespół o wdzięcznej nazwie Pinguini tattici nucleari.

Warto przypomnieć, że przed startem tegorocznego festiwalu włoski nadawca wymagał od wykonawców precyzyjnego określenia się względem występu w Konkursie Piosenki Eurowizji. Ma to usprawnić proces informowania opinii publicznej tak, aby tuż po zakończeniu festiwalu wszystko było w tej materii jasne.

Nieoficjalnie mówi się, że dwie trzecie stawki, czyli 15 z 23 wykonawców wyraziło chęć reprezentowani Italii w Rotterdamie. Kto odmówił? Tego nie wiadomo. Jeśli zwycięzca Sanremo nie wyraził wcześniej chęci wyjazdu na konkurs do Holandii, RAI zastrzega sobie prawo wyboru reprezentanta na podstawie własnych kryteriów.

Eurowizja a Sanremo 2020: zasady głosowania

Sposób głosowania w Sanremo jest – jak zawsze – dosyć skomplikowany. Do ostatecznych rezultatów, które wskażą najlepszą trójkę, liczą się bowiem wyniki z każdego poprzedniego wieczoru (nawet tego, w trakcie którego uczestnicy śpiewali covery a oceniła ich festiwalowa orkiestra). W drugim etapie głosy zerują się. Ostatecznie zwycięzca zostanie wybrany z trójki wykonawców za pomocą systemu mieszanego, na który składają się głosy jury demoskopicznego (33%), akredytowanych dziennikarzy (33%) i widzów (34%). W ten sposób wyłoniony zostanie laureat 1. miejsca, który będzie miał prawo do reprezentowania Włoch w Holandii.

Śladami preselekcji: włoskie dolce vita zaklęte w Sanremo

Eurowizja a Sanremo 2020: goście specjalni finału

W finale widowiska zaroi się od gości specjalnych. Swoimi występami wieczór uświetnią m.in. Tiziano FerroRosario Fiorello, członkowie obsady filmu „Mój zespół gra pop”: Christian De Sica Diego Abatantuono oraz Massimo Ghini, Paolo Rossi, Angela FinocchiaroGente de ZonaBiagio Antonacci.

Eurowizja a Sanremo 2020: gdzie oglądać?

Festiwal, tak jak i w trakcie poprzednich wieczorów, będzie można śledzić za pośrednictwem platformy internetowej Raiplay.it (która zostanie odkodowana dla widzów zagranicznych na czas trwania widowiska), poprzez albańską stację RTSHrumuńskie TVR i streamy nieoficjalne na YouTube lub TUTAJ oraz oczywiście na kanale Rai Uno, dostępnym na platformach cyfrowych (NC+ kanał nr 243, Cyfrowy Polsat kanał nr 454). Transmisja będzie dostępna od godziny 20:45 i potrwa planowo 285 minut (czyli ponad 5 godzin!), jednak po Włochach można spodziewać się wszystkiego, w tym opóźnień i dłużyzn…

Eurowizja a Sanremo 2020: kto wystąpi?

O zwycięstwo i reprezentowanie Włoch na Eurowizji powalczy 23 wykonawców (pierwotnie 24), którzy zaprezentowali się w trakcie trzech poprzednich wieczorów (stawka na potrzeby pierwszego i drugiego została podzielona na pół).

 1. Francesco Gabbani – Viceversa
 2. Le Vibrazioni – Dov’è
 3. Piero Pelù – Gigante
 4. Pinguini tattici nucleari – Ringo Starr
 5. Elodie – Andromeda
 6. Diodato – Fai rumore
 7. Irene Grandi – Finalmente io
 8. Tosca – Ho amato tutto
 9. Michele Zarrillo – Nell’estasi o nel fango
 10. Levante – Tikibombom
 11. Marco Masini – Il confronto
 12. Alberto Urso – Il sole ad est
 13. Giordana Angi – Come mia madre
 14. Raphael Gualazzi – Carioca
 15. Anastasio – Rosso di rabbia
 16. Paolo Jannacci – Voglio parlarti adesso
 17. Achille Lauro – Me ne frego
 18. Enrico Nigiotti – Baciami adesso
 19. Rita Pavone – Niente (Resilienza 74)
 20. Riki – Lo sappiamo entrambi
 21. Elettra Lamborghini – Musica (e il resto scompare)
 22. Rancore – Eden
 23. Junior Cally – No grazie

Fot. Instagram @sanremorai