Przedstawiamy ostatnie wyniki głosowań klubów OGAE zrzeszonych w OGAE International. Jako ostatni opublikowali swoje głosy członkowie z Mołdawii, Izraela, Chorwacji, Cypru oraz z Austrii. 

Jak co roku, członkowie klubów OGAE głosują na swoich ulubieńców i faworytów. Czasem końcowe wyniki mają swoje pokrycie w finałowych głosowaniach podczas Eurowizji, jednak częstokroć gust fanów jest zupełnie inny niżeli upodobania widzów oraz jurorów. Należy jednak pamiętać, że coroczne głosowanie nie jest w żaden sposób wiążące z faktycznym głosowaniem z poszczególnych krajów podczas konkursu.

W historii głosowań stowarzyszeń OGAE International Polacy nie radzili sobie dobrze. Jedyną reprezentantką, która otrzymała sporo głosów sympatii była Magdalena Tul – jej eurowizyjny utwór Jestem nadal grywany jest na wielu eurowizyjnych imprezach. Niestety, mimo popularności polskiej piosenki wśród fanów Eurowizji, wokalistka ostatecznie zajęła ostatnie 19. miejsce w półfinale w 2011 roku. W zeszłym roku Polska powróciła do uczestnictwa w największym muzycznym widowisku na świecie. Utwór Donatana i Cleo zatytułowany My Słowianie – We Are Slavic otrzymał łącznie 13 punktów od fanów i uplasował się na odległym 23. miejscu. W rzeczywistości polska reprezentacja zajęła 5. miejsce u telewidzów, a ostatecznie sumując głosy publiczności oraz jurorów Polacy zajęli 14. miejsce w Kopenhadze.

W historii głosowań klubów OGAE członkowie zazwyczaj nie typują faworytów do zwycięstwa, ma to bardziej charakter symboliczny i określa popularność danego utworu wśród fanów w poszczególnych krajach – dla przykładu: w głosowaniu OGAE w 2011 roku wygrała Kate Wolf z utworem What About My Dreams, która ostatecznie zajęła odległe 22. miejsce w finale, natomiast dwa lata temu ogromną popularnością cieszył się utwór Valentiny Monetty, Crisalide (3. miejsce w głosowaniu klubów OGAE), który ostatecznie nie wszedł do finału, zajmując 11. miejsce w półfinale. W zeszłym roku głosowanie klubów OGAE wygrała Sanna Nielsen ze Szwecji (3. miejsce w finale konkursu), drugie miejsce zajął Kállay-Saunders z Węgier (5. miejsce w finale), brąz otrzymała Mei Finegold z Izraela (ostatecznie 14. miejsce w półfinale). Czy w tym roku gust członków zrzeszonych w jedynym oficjalnym fanklubie Eurowizji będzie miał przełożenie na punkty i ostateczny wynik podczas eurowizyjnego finału? Poniżej prezentujemy pierwsze głosy, które spływają z całej Europy. Jako ostatni głosy opublikowali członkowie z Mołdawii, Izraela, Chorwacji, Cypru oraz z Austrii.

OGAE MOŁDAWIA: 

1 punkt – Białoruś

2 punkty – Słowenia

3 punkty – Włochy

4 punkty – Rumunia

5 punktów – Belgia

6 punktów – Izrael

7 punktów – Hiszpania

8 punktów – Rosja

10 punktów – Estonia

12 punktów – Szwecja

OGAE IZRAEL: 

1 punkt – Grecja

2 punkty – Hiszpania

3 punkty – Australia

4 punkty – Czarnogóra

5 punktów – Azerbejdżan

6 punktów – Belgia

7 punktów – Norwegia

8 punktów – Szwecja

10 punktów – Estonia

12 punktów – Włochy

OGAE CHORWACJA:

1 punkt – Norwegia

2 punkty – Niemcy

3 punkty – Estonia

4 punkty – Serbia

5 punktów – Albania

6 punktów – Izrael

7 punktów – Czarnogóra

8 punktów – Hiszpania

10 punktów – Włochy

12 punktów – Słowenia

OGAE CYPR: 

1 punkt – Francja

2 punkty – Rosja

3 punkty – Belgia

4 punkty – Grecja

5 punktów – Szwecja

6 punktów – Australia

7 punktów – Norwegia

8 punktów – Izrael

10 punktów – Hiszpania

12 punktów – Włochy

OGAE AUSTRIA: 

1 punkt – Hiszpania

2 punkty – Estonia

3 punkty – Szwajcaria

4 punkty – Izrael

5 punktów – Australia

6 punktów – Belgia

7 punktów – Słowenia

8 punktów – Szwecja

10 punktów – Norwegia

12 punktów – Włochy

Po wszystkich, czterdziestu jeden głosowaniach, top 5 wygląda następująco:

 

1. WŁOCHY: IL VOLO, ‚GRANDE AMORE’ – 367 punktów

2. Szwecja – 338 punktów

3. Estonia – 274 punkty

4. Norwegia – 243 punkty

5. Słowenia – 228 punktów

Niestety, Polska w tegorocznym głosowaniu członków OGAE nie otrzymała żadnego punktu. Przypominamy jednak, że ów głosowanie ma na celu tylko i wyłącznie wyłonienie ulubieńców tegorocznej edycji Konkursu Piosenki Eurowizji.

Źródło: OGAE International, inf. wł., youtube.com