Dzisiejszego popołudnia niespodziewanie nadeszła ze strony włoskiego nadawcy odpowiedź wyjaśniająca mechanizm wyboru reprezentanta na Eurowizję. Kto nim będzie i jak zostanie wybrany?

Oficjalny regulamin Festiwalu w Sanremo mówi, że zwycięzca głównego konkursu (sekcja Campioni) ma prawo reprezentowania Włoch na najbliższym Konkursie Piosenki Eurowizji. W przeszłości zdarzały się jednak sytuacje, w których zwycięzca nie był zainteresowany startem w konkursie (2012- Emma, 2016- Stadio), co sprawiało niemałe zamieszanie lub nawet opóźnienie w ogłoszeniu reprezentanta, jak miało to miejsce rok temu. Teoretycznie RAI ma wtedy możliwość wybrania kandydata według własnych kryteriów.

Dziś w trakcie konferencji prasowej prowadzący i dyrektor artystyczny festiwalu Carlo Conti wyjaśnił, że w tym roku propozycja wyjazdu do Kijowa  zostanie przedstawiona artystom według ostatecznej klasyfikacji konkursu. Pierwszeństwo dostanie zatem zwycięzca, a gdyby odmówił, prawo reprezentowania Włoch przejdzie na zdobywcę drugiego miejsca. Gdyby również ten nie wyraził chęci udziału, propozycję dostanie laureat trzeciego miejsca i tak dalej.

Nie wiadomo natomiast wciąż, w którym dokładnie momencie poznamy reprezentanta do Kijowa. Nastąpi to jednak najpóźniej w trakcie niedzielnej konferencji prasowej podsumowującej całą edycję festiwalu. Niewykluczone jednak, że za sprawą zakulisowych plotek oraz rozmaitych wywiadów udzielanych przez artystów, informacje o tym kto jest zainteresowany wyjazdem, a kto nie, dotrą do nas jeszcze w trakcie najbliższych dni. Zapraszamy do śledzenia naszego serwisu!

źródło: eurofestivalnews (fot. Eurofestivalnews)