Diodato zwycięzcą jubileuszowej 70. edycji Festiwalu Piosenki Włoskiej Sanremo! Zobacz szczegółowe wyniki i nasze podsumowanie zakończonej tuż przed 3:00 w nocy (!) edycji festiwalu.

Najdłuższe Sanremo

To Sanremo przejdzie do historii. Nie za sprawą wyjątkowej muzyki (choć paru dobrych utworów nie brakowało), ale przede wszystkim monstrualnej długości transmisji, wielu kontrowersji i sprzecznych opinii. Wczorajszy i dzisiejszy wieczór trwały ponad 5 godzin, co wywołało niemałą krytykę ze strony widzów jak i samych artystów, którzy musieli występować w środku nocy. Pomimo wielu negatywnych komentarzy, zakończona właśnie edycja jest zdecydowanym sukcesem nadawcy RAI, ponieważ oglądalność i udziały w rynku były najwyższe od wielu lat. Znaczna część widzów zdała się zresztą wybaczyć długość wieczorów, ponieważ w komentarzach podkreślano „dobrą organizację”, humor prowadzących oraz znakomity dobór gości specjalnych.

Wyniki

Wiele konsternacji wywoływały wyniki cząstkowe z poszczególnych wieczorów, bowiem uwidaczniały znaczne różnice preferencji pomiędzy telewidzami, dziennikarzami, jury demoskopicznym, a także głosująca w trakcie rywalizacji coverów orkiestrą. Dzisiejsze wyniki można zatem uznać za pewnego rodzaju kompromis pomiędzy wszystkimi grupami, którego zwycięzcą okazał się właśnie Diodato.

Pełna klasyfikacja prezentuje się następująco:

1. Diodato- Fai rumore
2. Francesco Gabbani – Viceversa
3. PInguini Tattici Nucleari- Ringo Starr
4. Le Vibrazioni – Dov’è
5. Piero Pelù- Gigante
6. Tosca- Ho amato tutto
7. Elodie – Andromeda
8. Achille Lauro – Me ne frego
9. Irene Grandi- Finalmente io
10. Rancore – Eden
11. Raphael Gualazzi- Carioca
12. Levante – Tikibombom
13. Anastasio – Rosso di rabbia
14. Alberto Urso – Il sole ad est
15. Marco Masini – Il confronto
16. Paolo Jannacci – Voglio parlarti adesso
17. Rita Pavone – Niente (Resilienza 74)
18. Michele Zarrillo – Nell’estasi e nel fango
19. Enrico Nigiotti – Baciami adesso
20. Giordana Angi – Come mia madre
21. Elettra Lamborghini – Musica (e il resto scompare)
22. Junior Cally – No grazie
23. Riki –  Lo sappiamo entrambi

Kim jest Diodato?

Diodato (Antonio Diodato) to pochodzący z Włoch, a konkretnie z Doliny Aosty, 38-letni wokalista i autor piosenek. Jego kariera nabrała tempa od kiedy w 2014 roku wziął udział w sekcji młodych talentów 64. Festiwalu Piosenki Włoskiej w San Remo, gdzie zajął drugie miejsce. Późniejsze lata to szereg występów na wielu popularnych włoskich festiwalach, dwa studyjne albumy oraz kolejny udział w Sanremo, tym razem w głównej kategorii, gdzie zajął ósme miejsce. Diodato to artysta obdarzony dużą wrażliwością muzyczną, łączach gusta zarówno jurorów jak i widzów. Jego inspiracje artystyczne oraz idole to m.in Radiohead, Pink Floyd, Fabrizo De André, Czy Domenico Modugno. Kilka lat temu nagrał zresztą cover utworu Modugno, z którym ten brał udział w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1959 roku.

Włochy na Eurowizji

Włochy to jeden z tych krajów, które niezmiernie okupują najwyższe miejsca w klasyfikacji Konkursów Piosenki Eurowizji. Mają na koncie dwa zwycięstwa (Gigliola Cinquetti w 1964 oraz Toto Cutugno w 1990) oraz niezliczoną liczbę wylansowanych międzynarodowych hitów. Od czasu powrotu do konkursu w 2011 roku zaledwie dwa razy nie udało im się osiągnąć słynnego top10. Dwukrotnie sięgali po srebrny medal (Raphael Gualazzi w 2011  i Mahmood w 2019), raz po brązowy (Il Volo w 2015). I choć wielu fanów Eurowizji nie jest jednocześnie fanami Festiwalu w San Remo, to wszystko wskazuje na to, że jest on nieodłącznym elementem włoskiej recepty na eurowizyjnym sukces.

Eurowizja 2020: co wiemy?

65. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 12, 14 i 16 maja w Rotterdamie. Konkurs poprowadzą Jan Smit, Chantal Janzen oraz Edsilia Rombley. Tegorocznym hasłem jest Open Up!  , a  tedo sloganu nawiązuj też logo oraz projekt sceny. W konkursie weźmie udział 41 państw. Również Polska potwierdziła swój udział. Do konkursu po roku przerwy powraca Bułgaria i Ukraina, natomiast z rywalizacji zrezygnowały Węgry i Czarnogóra.

źródło: RAI, EurofestivalNews (fot. Biografie online.it)

 

4 KOMENTARZE

  1. Gdy w latach 80. jako dziecko chodziłem po sklepach za kasetami ulubionych włoskich artystów, nie przypuszczałem, że festiwal, który wylansował tyle przebojów tak podupadnie i będę go nazywać koszmarem. 3- 4 piosenki konkursowe na godzinę i masa pozakonkursowych występów, w tym wygłupów, to nie dla mnie. Nie byłem we Włoszech, więc może nie rozumiem mentalności Włochów (język znam w pewnym stopniu, np. wiem, na jakim etapie jest wydarzenie, rozumiem podawanie wyników, ale nie szybką mowę), ale po prostu „nie trawię” tego.
    Także pod względem muzycznym jest gorzej niż jeszcze parę lat temu. Gdy wygrywały Emma czy Arisa, z uwagi na poziom muzyczny jakoś zmusiłem się do dotrwania do końca. Teraz mam dość ok. 23-ciej po bodajże 9 konkursowych piosenkach przez 2 godziny! Nie ma już takich przebojów jakie kiedyś śpiewali nie tylko zwycięzcy, ale i np. Malika Ayane, Giusy Ferreri czy Eugenio Finardi.
    Diodato nie jest zły, ale czy to jest piosenka na Eurowizję? Na Sanremo wystarczyło, jednak do Rotterdamu trochę mi nie pasuje.