Dziś wieczorem swoją piosenkę wybiera Dania. Który z 10 utworów wybrzmi jeszcze co najmniej raz w Kijowie?

Tegoroczne Dansk Melodi Grand Prix będzie wyjątkowe z kilku różnych względów. Po pierwsze: do stacji DR wpłynęła rekordowa ilość zgłoszeń, bo aż 1 115! To zapewne efekt apelu szefa rozrywki, który jest zdeterminowany by Dania wreszcie osiągnęła plan minimum: wyjście z półfinału i awans do finału. Przez ostatnie edycje ta sztuka Duńczykom się nie udawała, a dobrze byłoby odnieść w tym roku sukces – zwłaszcza, że mija właśnie 60 lat od debiutu Danii na Konkursie Piosenki Eurowizji.

Po drugie, do ścisłej współpracy zaproszono 50 fanów, zrzeszonych w OGAE Dania. To oni mieli ostateczny wpływ na wybór finałowej dziesiątki z 41 wcześniej wyselekcjonowanych utworów. Pomoc fanów będzie potrzebna również dzisiaj, gdyż to właśnie piątka największych duńskich fanów Eurowizji zajmuje fotele jurorskie. Krótkie informacje o nich znajdziesz TUTAJ, gdyż ich głos będzie tak samo ważny jak głos widzów.

Oto kolejność występów dzisiejszego wieczoru:

  1. Ida Una – One
  2. Thomas Ring – Vesterbro
  3. Rikke Skytte – Color my world
  4. Anja – Where I am
  5. Calling Mercury – Big little lies
  6. Anthony – Smoke in my eyes
  7. René Machon – Warriors
  8. Sada Vidoo – Northern lights
  9. Jeanette Bonde – Hurricane
  10. Johanna Beijbom – A.S.A.P.

Dzisiejsze zmagania to szansa dla Anji, która ponownie próbuje swoich sił w duńskich preselekcjach – przed rokiem zajęła 2. miejsce. Jednak według bukmacherów największe szanse na bilet do Kijowa mają Ida Una oraz Sada Vidoo. Dansk Melodi Grand Prix rozpocznie się już o godzinie 20:00 w Jyske Bank Boxen w Herning, miejscu szczęśliwym dla Emmelie de Forest. Imprezę poprowadzi duńska dziennikarka Annette Heick, która już drugi rok z rzędu będzie współprowadzącą. Towarzyszyć jej będzie Johannes Nymark, członek nieistniejącej już formacji Lighthouse X. Gościem specjalnym wydarzenia będą Olsen Brothers. Transmisję można śledzić na kanale DR1, bądź też w Internecie [STREAM].

Poprzednimi reprezentantami była wspomniana już wcześniej formacja Lighthouse X, która w Sztokholmie wykonała utwór Soldiers of Love.