Michał Szpak - Maciej Mazański
Michał Szpak - Maciej Mazański

Rozmowa z Michałem Szpakiem, uczestnikiem Krajowych Eliminacji do 61. Konkursu Piosenki Eurowizji, Sztokholm 2016.

Michał Szpak jest jednym z dziewięciu artystów, którzy walczą w polskich preselekcjach o możliwość reprezentowania naszego kraju w Eurowizji 2016. Do Krajowych Eliminacji zgłosił utwór Color of Your Life pochodzący z płyty Byle być sobą, której premiera miała miejsce w listopadzie ubiegłego roku.

Michał Szpak to 25-letni wokalista pochodzący z Jasła. Jego popularność rozpoczęła się od udziału w pierwszej edycji programu X Factor, gdzie udało mu się wywalczyć drugie miejsce. W swoim debiucie fonograficznym w 2011 roku wydał EP’kę składająca się z pięciu premierowych utworów. W 2013 roku wziął udział w Festiwalu Piosenki Rosyjskiej w Zielonej Górze, gdzie zdobył główną nagrodę – Złoty Samowar. Rok później rozpoczął pracę nad swoim pierwszym, pełnym albumem. Jednym z owoców tej pracy był utwór Real Hero, którego polskojęzyczny odpowiednik – piosenka Jesteś bohaterem – pozwoliła Michałowi wygrać konkurs SuperPremiery podczas 52. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. 3 lutego bieżącego roku Michał Szpak ogłosił na swoim fanpage’u, że zgłosił utwór Color of Your Life do Krajowych Eliminacji 61. Konkursu Piosenki Eurowizji.

Udało nam się porozmawiać z Michałem tuż przed jego występem w programie Świat się kręci. Zapytaliśmy m.in. o prace nad teledyskiem do konkursowego utworu, o to za co lubi Eurowizję, dlaczego chciałby wziąć w niej udział, jak się czuje w roli muzycznego rywala Edyty Górniak oraz czy jego oryginalny wizerunek może stać się jego atutem na eurowizyjnej scenie. Cały wywiad można zobaczyć tutaj.

Rozmawiał Maciej Mazański

Źródło: własne, www.musicart.pl (fot. Norbert Rędzia, eurowizja.org)