W tym momencie wszyscy żyją kolejnym zwycięstwem na Eurowizji Junior i perspektywą goszczenia tego konkursu po raz kolejny w Polsce. Można odnieść wrażenie, że rozważania dotyczące polskiego udziału w dorosłym konkursie zeszły na dalszy plan. Jednak zwycięstwo propozycji Viki Gabor oraz polskiej organizacji powinny być ważnymi lekcjami, które należy wykorzystać na dorosłej Eurowizji.

Dlaczego lepiej nam idzie na Eurowizji Junior?

Na łamach naszej strony już wskazywaliśmy, że fakt lepszych rezultatów na Eurowizji Junior wynika z faktu, że podejście jest dużo mniej ambicjonalne, a jednocześnie pozbawione kompleksów. Dużą zasługę w tym mają młodzi i utalentowani twórcy. Utwór Superhero pokazuje, że Polacy są w stanie tworzyć piosenki na europejskim poziomie, które jednocześnie są mainstreamowe oraz wystarczająco świeże. Warto wyciągnąć lekcję sztuki tworzenia piosenki jeśli Polska miałaby chęć osiągnąć bardzo dobry rezultat na Eurowizji.

Druga lekcja wynika z organizacji takiego wydarzenia. Polscy producenci musieli się zmierzyć z przygotowaniem i realizacją 19 występów oraz oprawą całego konkursu. Polscy realizatorzy udowodnili, że są w stanie poradzić sobie z tym wyzwaniem.  Z perspektywy nachodzącej dorosłej Eurowizji, to doświadczenie uczy, że trzy minuty w telewizyjnym widowisku wymagają przemyślanej gry świateł, wizualizacji i odpowiednich kadrów. Nie ma lepszej szkoły, niż zmierzenie się z tym w praktyce. Można mieć nadzieje, że to doświadczenie zostanie zastosowane przy tworzeniu prezentacji w Rotterdamie.

Wybór reprezentanta na Eurowizję 2020 nie powinien schodzić na dalszy plan przez Juniora

Dodatkowo, realizacja Eurowizji Junior, która jest wymagającym, międzynarodowym widowiskiem będzie przydatna na lokalnym gruncie przy produkcji innych dużych wydarzeń. Szczególnie istotna okaże się przy okazji organizacji potencjalnych preselekcji w przyszłości. Takie doświadczenie polskich realizatorów z czasów Eurowizji Junior może okazać się nieocenione, a możliwa kolejna edycja dziecięcego konkursu w Polsce tylko utrwali te umiejętności.