W czerwcu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, że Telewizja Polska musi ujawnić dokładne wyniki kontrowersyjnych preselekcji do Eurowizji w 2023 roku. Po udostępnieniu przez TVP informacji publicznej w postaci wyników głosowania SMS, OGAE Polska publikuje rezultaty osiągnięte przez poszczególne piosenki.
Wyrok zapadł 6 czerwca br. Sąd przyznał OGAE Polska rację, stwierdzając błędy proceduralne po stronie TVP oraz nieuzasadnione uznanie przez telewizję, że wyniki preselekcji stanowią informację o wartości gospodarczej. Przypomnijmy, że konkurs, którego system głosowania uległ zmianie na kilka dni przed koncertem finałowym, wygrała Blanka z utworem Solo, pokonując zwycięzcę głosowania SMS – Janna z numerem Gladiator.
Tu bije serce Europy 2023: znamy wyniki głosowania widzów
Po szeregu działań polskich mediów zajmujących się tematyką Eurowizji, Stowarzyszenie Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji OGAE Polska złożyło do TVP wniosek o udostępnienie informacji publicznej w postaci szczegółowych wyników preselekcji. Po uzyskaniu od Telewizji Polskiej decyzji odmownej Stowarzyszenie złożyło skargę do WSA w Warszawie, który ostatecznie nakazał nadawcy ujawnienie wyników. WSA w Warszawie przyznał rację, że wyniki głosowania widzów oraz wskazanie tego, czy nad przebiegiem preselekcji czuwał notariusz, stanowią informację publiczną, a Telewizja Polska, odmawiając udostępnienia tychże informacji, złamała przepisy kodeksu postępowania administracyjnego.
W pisemnym uzasadnieniu wyroku WSA w Warszawie stwierdził, że informacji publicznej nie stanowią jednak wyniki indywidualnych rankingów jurorów. OGAE Polska nie zgadza się w tym zakresie z treścią wyroku i w związku z tym prowadzi dalsze działania, polegające na złożeniu skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego. O kolejnych krokach w tym kierunku będziemy informować.
Na mocy wyroku, od którego Telewizja Polska się nie odwołała, OGAE Polska otrzymało od Zespołu Informacji Publicznej TVP dokładne wyniki głosowania publiczności. Nad jego przebiegiem czuwał radca prawny, a w wyznaczonym przedziale czasowym na platformę firmy Digital Virgo wpłynęły 45 373 głosy SMS. Ostatni z nich zanotowano o godz. 19:01:22.
Wyniki były następujące:
- Jann – Gladiator: 18 665 – 41,14%
- Blanka – Solo: 6 020 – 13,27%
- Dominik Dudek – Be Good: 5 823 – 12,83%
- Yan Majewski – Champion: 4 576 – 10,09%
- Felivers – Never Back Down: 4 123 – 9,09%
- Alicja Szemplińska – New Home: 3 647 – 8,04%
- Maja Hyży – Never Hide: 857 – 1,89%
- Kuba Szmajkowski – You Do Me: 751 – 1,66%
- Natasza – Lift U Up: 571 – 1,26%
- Ahlena – Booty: 340 – 0,75%
Eurowizja 2023 – wyniki polskich preselekcji
Jak dotąd, znane były jedynie ostateczne punkty przyznane przez jury i telewidzów podczas koncertu. Według zmienionego przez TVP regulaminu prowadzący powinni byli odczytać rosnąco noty pochodzące z ankiety SMS. Tak się jednak nie stało – po prezentacji punktów jury ogłoszono od razu zsumowany ranking, bez widocznych punktów. W wyniku kontrowersji telewizja oficjalnie ogłosiła noty następnego dnia w Internecie. W budzącym liczne wątpliwości jury zasiedli Agustin Egurrola, Edyta Górniak, Marcin Kusy, Marek Sierocki i Aneta Woźniak.
Oficjalne rezultaty (jury + publiczność):
- 1. Blanka – Solo: 12+ 10 = 22 pkt
- 2. Jann – Gladiator:7 + 12 = 19 pkt
- 3. Dominik Dudek – Be Good: 10 + 8 = 18 pkt
- 4. Felivers – Never Back Down: 8 + 6 = 14 pkt
- 5. Yan Majewski – Champion: 4 + 7 = 11 pkt
- 6. Alicja Szemplińska – New Home: 5 + 5 = 10 pkt
- 7. Natasza – Lift U Up: 6 + 2 = 8 pkt
- 8. Kuba Szmajkowski – You Do Me: 3 + 3 = 6 pkt
- 9. Maja Hyży – Never Hide: 2 + 4 = 6 pkt
- 10. Ahlena – Booty: 1 + 1 = 2 pkt
OGAE Polska – dowiedz się więcej
Historia OGAE Polska sięga 2004 roku, kiedy to grupa fanów Eurowizji z Olsztyna postanowiła zrzeszyć się. Od maja 2004 roku zalążek fanklubu uzyskał prawo do używania nazwy OGAE. W rezultacie od 2011 roku istniejemy jako stowarzyszenie rejestrowe.
Założyliśmy je po to, aby dzielić się swoją pasją, jaką jest Konkurs Piosenki Eurowizji. Razem ją oglądamy, komentujemy, piszemy o niej i na nią jeździmy. Mamy ją w sercach, dlatego dbamy również o jej popularyzację. To dla nas coś więcej niż międzynarodowy konkurs!
Jeśli i Ty lubisz Eurowizję – dołącz do nas! Formularz znajdziesz na stronie głównej naszego portalu.
W OGAE Polska jest wiele działań, dzięki którym możesz się realizować: współtworzenie strony Eurowizja.org, aktywność w sekcji rozrywki lub naukowej czy organizacja spotkań i wydarzeń. Wspólnie wybieramy polskich reprezentantów w internetowych konkursach OGAE Second Chance Contest i OGAE Song Contest, spotykamy się z fanami konkursu z innych krajów, a przede wszystkim – co roku emocjonujemy się naszą ukochaną Eurowizją!
Współpraca merytoryczna: Maciej Kurowski