Dziś wieczorem dowiemy się, kto zostanie zwycięzcą drugiej edycji maltańskiego X-Factora, a jednocześnie reprezentantem tego kraju w 65 Konkursie Piosenki Eurowizji.
Telewizja Maltańska (TVM) reprezentanta kraju za pomocą programu X-Factor wybiera dopiero od roku 2019, tym samym rezygnując z corocznych preselekcji. Pierwszą zwyciężczynią formatu została Michela Pace. Finał będzie zwieńczeniem wielotygodniowej rywalizacji.
Gdzie oglądać maltański X-Factor?
Finał X-Factor Malta 2020 zobaczymy już dziś, 8 lutego o godz. 20:50 na antenie TVM. Transmisję z miasta Attard można będzie śledzić tutaj. Kto pojawi się na scenie?
O wygraną w finale X-Factor Malta zawalczą dziś:
- Destiny Chukunyere
- Justine Shorfid
- Kyle Cutajar
- F.A.I.T.H.
Finał poprowadzi Ben Camille, znany z roli współprowadzącego Eurowizję Junior 2016.
Kim są wykonawcy?
Destiny Chukunyere to urodzona 29 sierpnia 2002 roku w Birkikarze wokalistka. W 2015 z utworem Not My Soul wygrała Konkurs Piosenki Eurowizji Junior w Sofii, w 2016 roku była gościnią Krajowych Eliminacji do Eurowizji Junior, w których zaśpiewała m.in. Sound of Silence z repertuaru Dami Im (Eurowizja 2016), a w 2017 roku dotarła do półfinałów brytyjskiego Mam Talent. W zeszłym roku była chórzystką Micheli Pace na Eurowizji w Tel Awiwie. Na koncie do tej pory nie ma własnego albumu, ale nagrała m.in. utwór ze swoją trenerką z programu X-Factor Irą Losco (Eurowizja 2002 i 2016).
Niewiele brakowało, by inna finalistka, Justine Shorfid, została następczynią swojej rywalki – Destiny. W 2016 roku brała udział w preselekcjach do Eurowizji Junior.
Kyle Cutajar zadebiutował rok temu w pierwszej edycji maltańskiego X-Factora. Niestety odpadł wtedy przed odcinkami na żywo.
Zespół F.A.I.T.H tworzą debiutantki, a grupę uformowano na potrzeby programu.
X-Factor Malta 2020: Głosowanie
Na finał złożą się trzy rundy. Po każdej z nich odpadnie jeden z finalistów. W drugiej rundzie wokaliści wykonają utwory z gośćmi specjalnymi, których jeszcze nie ogłoszono. Warto podkreślić, że wbrew wcześniejszym przewidywaniom eurowizyjny utwór zostanie dobrany już po zakończeniu programu, podobnie jak w zeszłym roku.
Oceny występów dokona też profesjonalne jury w składzie:
- Howard Keith Debono (kompozytor i producent muzyczny)
- Ray Mercieca (gitarzysta zespołu The Riffs’)
- Alexandra Alden (wokalistka, kompozytorka)
- Ira Losco (wokalistka, dwukrotna reprezentantka Malty na Eurowizji)
Opinie jurorów nie będą miały wpływu na ostateczne wyniki.
Przeznaczeniem Destiny jest wygrana?
Nie da się ukryć, że z racji doświadczenia, obycia scenicznego i popularności, główną faworytką do zwycięstwa jest Destiny Chukunyere i trudno wyobrazić sobie, by mogła z kimkolwiek przegrać. Warto to podkreślić tym bardziej, że najmocniejsza konkurencja odpadła wcześniej. Jedynym, co może jej zagrozić jest to, że głosy rozłożą się po równo na nią i na Justine – obie są solistkami, a pozostali wśród finalistów to mężczyzna i girlsband. Przegrana Destiny bez dwóch zdań wywoła burzę zarówno w mediach lokalnych, jak i eurowizyjnych.
Malta na Eurowizji
Malta zadebiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1971 roku. Po serii słabych wyników powróciła dopiero w 1990. Ten mały kraj znalazł się cztery razy na podium (trzecie miejsce w 1992 i 1998, drugie w 2002 i 2005), w tym dwa razy za sprawą Chiary (Eurowizja 1998, 2005, 2009). Rok temu, za sprawą utworu Chameleon śpiewanego przez Michelę Pace, Malta awansowała po trzech latach do finału zajmując w nim 14 miejsce.
Źródło: TVM, LovinMalta; Fot: TVM;