Sensacyjna wiadomość dotarła do nas z Berlina – władze stacji ARD, mimo wcześniejszych zapowiedzi zorganizowania nowego formatu preselekcji, zdecydowały na wybór wewnętrzny nowego reprezentanta Niemiec. Do Sztokholmu pojedzie Xavier Naidoo – jeden z najpopularniejszych artystów na niemieckim rynku muzycznym. 

Informacja o dokonanym wyborze nowego reprezentanta naszych sąsiadów zelektryzowała nie tylko fanów Konkursu Piosenki Eurowizji, ale również Niemców. Nie wszyscy są zachwyceni tym wyborem – w niemieckiej prasie codziennej roi się od krytyki oraz przekonania, że Xavier (ze swoimi konserwatywnymi poglądami, antysemityzmem oraz stylem muzycznym) nie będzie w stanie godnie bronić honoru Niemiec. Wiadomo, że decyzja o wyborze wewnętrznym podyktowana była głównie porażkami oraz słabymi wynikami, jakie osiągali reprezentanci Niemiec na przestrzeni ostatnich 3 lat – dla przypomnienia, tegoroczna reprezentantka Niemiec, Ann Sophie, zajęła w Wiedniu ostatnie, 27. miejsce bez dorobku punktowego.

Władze telewizji ARD – podobnie jak TVP – postawili na bardzo znanego artystę, który nie tylko przyciągnie rzeszę fanów przed telewizory, ale również może spowodować ponowny wzrost zainteresowania konkursem wśród rodaków. Niemiecki nadawca publiczny ogłosił, że zorganizuje wielki finał narodowy, który odbędzie się 18 lutego. Podczas widowiska Xavier zaprezentuje widzom i słuchaczom 6 utworów przygotowanych specjalnie na przyszłoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji. Trzech muzycznych ekspertów (m.in. Lena) ocenią wszystkie wykonane utwory – jednak wyboru niemieckiej kompozycji, która zostanie zaprezentowana na eurowizyjnej scenie w Sztokholmie dokonają wyłącznie telewidzowie. 15 grudnia utwory zostaną pierwszy raz przedstawione ekspertom, natomiast dzień później zostaną opublikowane w internecie. Co ważne, Xavier Naidoo słynie z tego, że wykonuje swoje kompozycje niemal wyłącznie w języku niemieckim – czy to oznacza, że po 8 latach na Eurowizji ponownie reprezentant Niemiec wykona swój przebój w języku narodowym? Władze stacji dali wolną rekę artyście i nie narzucono żadnych wymogów językowych.

https://www.youtube.com/watch?v=K_n7W7wigCU

Xavier Naidoo to jeden z najpopularniejszych artystów w Niemczech – wokalistą, producentem, kompozytorem, tekściarzem, jurorem, mentorem oraz prezenterem. Jest współzałożycielem zespołu Söhne Mannheims. W trakcie swojej 20-letniej kariery artystycznej zdobył niemal wszystkie nagrody muzyczne w Niemczech, Austrii oraz Szwajcarii. Jego albumy sprzedały się w łącznym nakładzie ponad 4 milionów egzemplarzy. Jest jednym z nielicznych wokalistów w kraju, który może poszczycić się poczwórnymi platynowymi płytami. Liczba odtworzeń jego utworów przekroczyła magiczny poziom 450 milionów w serwisie youtube. vMuzyk wykonuje muzykę z pogranicza soul oraz R&B. Wielokrotnie był krytykowany za swoje osobliwe i rażące poglądy, mimo tego rzesza młodych fanów słuchająca jego utworów z roku na rok tylko się zwiększa. Obecnie Xavier pracuje nad swoim kolejnym, 9. krążkiem.

Źródło: ard.de, eurovision.de, eurovision.tv, Der Spiegel, Die deutsche Zeit, das Bild, materiały prasowe

Zdjęcie: Universal Music Deutschland

3 KOMENTARZE

  1. Nasi sąsiedzi po raz kolejny zelektryzowali fanów 🙂 Oby tym razem przełożyło się to chociaż na dobry wynik. Nie wiem skąd wzięły się uprzedzenia co do tego pana. To, że jest konserwatywny nie znaczy, że nie nadaje się na muzyczny konkurs. Poglądy poglądami a muzyka muzyką i tylko ona tu się liczy. A że ma poglądy takie a nie inne to jego sprawa. Ważne co i jak zaprezentuje w maju na scenie. Talent posiada, doświadczenie sceniczne również więc chyba źle nie będzie. Zresztą nie tyle jest konserwatywny co szokujący mówieniem tego co myśli, z czym osobiście się zgadzam.