Większość uczestników Krajowych Eliminacji do Konkursu Piosenki Eurowizji ma na koncie mniejsze lub większe sukcesy w naszym kraju. Tego powiedzieć nie można o grupie Napoli, która owszem, sukcesy ma, ale w swojej rodzinnej Białorusi.

Gdyby zapytać przeciętnego Kowalskiego co mówi mu nazwa “Napoli” – większość osób wskazałaby miasto we Włoszech (Neapol), drużynę piłkarską z tego miasta grającą w Serie A albo rodzaj sosu do spaghetti. Nikt raczej nie skojarzyłby, że Napoli to także nazwa grupy odnoszącej sukcesy u naszych wschodnich sąsiadów.

W przeciwieństwie do informacji, które można było znaleźć w zainteresowanych Eurowizją mediach plotkarskich, Napoli to nie wokalistka, tylko zespół. Aktualnie w skład zespołu wchodzą – Olga Szymańska, Ilona Muntean i Siergiej Bołobołow. Ten ostatni dołączył do zespołu w cieniu tragedii – poprzedni wokalista, Ilia Krawczuk, zmarł w marcu 2014 roku w wyniku obrażeń jakich doznał podczas bójki w jaką wdał się w jednym z lokali w Dzierżyńsku koło Mińska.

Zaledwie 2 miesiące przed tragedią, Krawczuk, Szymańska i Muntean wystąpili w finale narodowym do Konkursu Piosenki Eurowizji 2014 w Kopenhadze zajmując ósme miejsce z utworem “Stay with me”. Występ można obejrzeć poniżej:

Pod koniec 2014 roku Białoruś ponownie wybierała reprezentanta – tym razem na konkurs, który odbył się w Wiedniu. Grupa Napoli, już w nowym składzie, wykonała utwór “My dreams”. W tym przypadku skończyło się na szóstym miejscu, chociaż zespół był jednym z faworytów preselekcji.

W 2016 roku postawiono na inne rozwiązanie. Olga Szymańska wykonała utwór samodzielnie, chociaż wciąż pod nazwą “Napoli”. Piosenka “My Universe” zajęła w głosowaniu drugie miejsce, bardzo nieznacznie przegrywając z Ivanem. Poniżej występ z preselekcji:

Na swoim profilu w popularnym rosyjskojęzycznym portalu “Vkontakte” zespół Napoli opublikował oświadczenie, w którym wyjaśnia powody zgłoszenia do polskich preselekcji. Według grupy do występu namówił ich jeden z polskich fanów Eurowizji (dodajmy, że niezwiązany z żadnym z fanklubów konkursu). Zespół wprawdzie kilkukrotnie odmawiał, ale ostatecznie dał się przekonać. W oświadczeniu znaleźć można też informację, że jednym z powodów dla których zespół zgłosił się jednak do polskich preselekcji jest fakt, że matka Olgi Szymańskiej jest z pochodzenia Polką.

Poza Eurowizją, grupa Napoli brała udział w dużych festiwalach, m.in. podczas Słowiańskiego Bazaru, który co roku odbywa się w białoruskim Witebsku.

Finał polskich preselekcji odbędzie się 5 marca 2016 roku. Początek o 21:25.

Źródło: inf. własna, vkontakte.ru

Zdjęcie: vkontakte.ru

6 KOMENTARZE

    • Polemizowałbym z tobą. Ostatnio wyszła odnowiona wersja która to nadaje utworowi jeszcze większego a co za tym idzie także lepszego klimatu. Ukraina miała swoje „Gravity” to my możemy mieć „My Universe” o podobnym klimacie.

  1. Mam inne zdanie na ten temat – w moim odczuciu to bardzo dobry kawałek w stylu „Gravity” czyli Ukrainy 2013. W moim odczuciu bardzo przyjemnie się tego słucha – zarówno dotychczasowej wersji jak i nowej opublikowanej na Youtubie przez Białoruski oddział OGAE.