Za dwa miesiące poznamy zwycięzcę Skopje Fest 2016

[UPDATE] Telewizja macedońska zorganizuje „Skopje Fest”, ale reprezentant kraju na Eurowizję zostanie wybrany w inny sposób. 

Przedstawiciel telewizji macedońskiej MRT potwierdził w wywiadzie dla „Dnevnik”, że zwycięzca „Skopje Fest” nie zostanie automatycznie reprezentantem Macedonii podczas przyszłorocznej Eurowizji. Oznacza to, że nadawca zmienia format wyboru swojego przedstawiciela. W ubiegłym roku „Skopje Fest” zwyciężył Daniel Kajmakovski z utworem „Lisja esenski”. Piosenka została przetłumaczona na język angielski (jako „Autumn leaves”), ale pomimo zmiany aranżacji i zaangażowania amerykańskich muzyków nie udało się awansować do finału.

Finał „Skopje Fest” odbędzie się 12 listopada. Do 15 września przyjmowane są zgłoszenia do konkursu. Propozycje mogą mieć max. 4 minuty, muszą być wykonane w języku macedońskim, chociaż ani wykonawca, ani kompozytor nie musi mieć macedońskiego obywatelstwa. Zwycięzca otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 9,8 tys. euro. Premiowane będą też drugie (7350 euro) i trzecie (4,9 tys. euro) miejsce. „Skopje Fest” organizowany jest od 1969 roku, a od 1996 często wykorzystywany był jako preselekcje eurowizyjne.

Telewizja macedońska już wkrótce zaprezentuje formułę preselekcji narodowych do Eurowizji 2016.

W ramach ciekawostki, poniżej prezentujemy pięć utworów, które wygrały „Skopje Fest”, ale nie wybrzmiały na eurowizyjnej scenie, ponieważ Macedonia nie mogła brać wtedy udziału w konkursie (ze względów regulaminowych i słabych wyników). Jak myślicie, czy takie propozycje przyniosłyby Macedończykom eurowizyjny sukces?

1996: Kaliopi wygrała „Skopje Fest” z balladą „Samo ti”. Teoretycznie jest to pierwsza reprezentantka Macedonii na Eurowizji, jednak akurat wtedy EBU zdecydowała się na specjalne kwalifikacje (jurorzy oceniali utwory na podstawie nagrań audio) i propozycja macedońska nie otrzymała przepustki do finału (podobnie jak np. Niemcy). Kaliopi zdobyła 14 punktów i 26. miejsce.

1997: Rok później Grand Prix „Skopje Fest” zdobył Pece Ognenov z „Manastirski Son”. Macedonia znów miała jednak pecha, gdyż EBU wprowadziła zasadę, że kraje, które mają najniższy średni wynik z pięciu poprzednich lat, nie mają prawa udziału w Eurowizji w Dublinie.

1999: Triumfatorem „Skopje Fest 1999” był Sasho Gigov Gish z piosenką „Sejacot”. Nie pojechał na Eurowizję do Izraela, ponieważ nadal obowiązywała zasada, że kraje z najniższą średnią wyników nie mogą startować, a rok wcześniej Macedonia zajęła niskie, 19. miejsce.

W 2001 roku „Skopje Fest” wygrała Andrijana Janevska z balladą „Nostalgija”. Nadal obowiązywała zasada dotycząca odrzucania najsłabszych krajów, więc Macedonii znów powiedziano „Nie”, ponieważ rok wcześniej grupa XXL wywalczyła tylko 15. miejsce.

https://www.youtube.com/watch?v=BC7LJOvEAK4

W roku 2013 „Skopje Fest” powróciło po rocznej przerwie. Wygrał Lambe Alabakovski z etniczną balladą „Ke te cekam”. Nie pojechał na Eurowizję, bo telewizja macedońska wybierała wtedy reprezentantów wewnętrznie (2012-2014).

Źródło: Dnevnik, Eurovoix, MRT, Wikipedia, fot. infenetwork

Exit mobile version