Za nami preselekcyjny obóz twórczy w Estonii

4
896

Niedawno zakończyła się czwarta edycja obozu twórczego Eesti Laulu Akadeemia, którego celem jest przygotowanie utworów gotowych do wzięcia udziału w estońskich preselekcjach. Czy dzięki temu wydarzeniu wiemy coś więcej o przyszłorocznych selekcjach?

Eesti Laulu Akadeemia (ELA) jest organizowana jako inicjatywa Music Estonia, czyli organizacji promującej estońską muzykę poza granicami kraju, oraz międzynarodowego przeglądu muzycznego Tallinn Music Week. ELA odbywa się dwa razy w roku, ale to ta jesienna edycja przyciąga szczególną uwagę z racji na trwające zgłoszenia do estońskich selekcji eurowizyjnych Eesti Laul. W tym roku ten format będzie wykorzystany po raz dziesiąty. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Tegoroczny obóz odbył się w dniach 24 i 27 września w hotelu Viinistu Art, znajdującym się na terenie malowniczego parku narodowego Lahemaa. Celem obozu było stworzenie 16 piosenek, które (w teorii) mogą znaleźć się w stawce selekcji Eesti Laul. Nie oznacza to jednak, że zostaną przyjęte lub że twórcy zgłoszą do eliminacji produkty powstałe podczas ELA. Warto jednak przypomnieć, że dzięki zeszłorocznemu obozowi w stawce Eesti Laul 2017 pojawili się: Rasmus Rändvee (This Love), Liis Lemsalu (Keep Running) oraz Laura Prits (Hey Kiddo). Ten pierwszy ostatecznie zajął 3. miejsce.

W tegorocznej edycji obozu pojawili się znani z Eurowizji: Koit Toome (1998, 2017), Ott Lepland (2012), Lenna Kuurmaa (Szwajcaria 2005) oraz Jüri Pootsmann (2016). Ten ostatni podczas ELA współpracował z Aminatą (Łotwa 2015). Z naszych źródeł wynika, że wynik ich pracy nie zostanie zgłoszony do Eesti Laul 2018. W obozie wzięli również udział inni uczestnicy wcześniejszych edycji estońskich selekcji: Liisi Koikson (2013) and Maian (2017). W ELA oprócz rodzimych producentów pojawili się kompozytorzy z Finlandii, Łotwy, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Danii.

Reportaż, w którym można zapoznać się z fragmentami utworów można obejrzeć TUTAJ.

EST => Uued sõbrad, uued laulud! Täna ja homme!Eesti Laulu Akadeemia:Eesti, Soome, Läti, Taani, Inglismaa,…

Opublikowany przez Eesti Laul na 25 września 2017

Eesti Laul 2018 odbędzie się 10 i 17 lutego (półfinały) oraz 3 marca (finał). Natomiast już 19 i 20  grudnia poznamy piosenki biorące udział w selekcjach. Finał odbędzie po raz trzeci w  Saku Suurhall.  Bilety na finał można zakupić TUTAJ.

KOMENTARZ: Czy eurowizyjne obozy twórcze są wsparciem dla preselekcji? (PRZECZYTAJ)

Źródło: ERR; Foto: ERR 

4 KOMENTARZE