Zagraniczna ekipa przygotuje utwór dla Jany z Macedonii

0
1986

Telewizja macedońska jest bliska dokonania ostatecznego wyboru utworu, który Jana wykona podczas Eurowizji 2017 w Kijowie

Pod koniec ubiegłego roku ogłoszono, że 23-letnia Jana Burčeska, znana z udziału w „Idolu” i „Skopje Festival” będzie reprezentować Macedonię podczas Konkursu Piosenki Eurowizji 2017 w Kijowie. Do 25 grudnia nadawca telewizyjny MRT zbierał utwory dla Jany i ogłosił, że ponad 100 propozycji zostało przyjętych, większość od zagranicznych kompozytorów. Dziś, za pośrednictwem oficjalnego konta Twitter przekazano, że proces selekcji utworu zmierza ku końcowi, a faworytami członków komisji są głównie piosenki zza granicy, bo to one odpowiadają najlepiej wokalistce i jej energii. Należy się więc spodziewać, że Macedonia wyśle do Kijowa utwór zagranicznego kompozytora, co do tej pory było rzadkością. Na razie nie wiadomo kiedy ogłoszony zostanie zwycięzca wewnętrznych selekcji i kiedy odbędzie się premiera utworu.

Na przestrzeni lat Macedonia niemal co roku zmieniała ekipy kompozytorów i autorów tekstu piosenek eurowizyjnych. Na 16 dotychczasowych startów wyróżnić należy trzech kompozytorów, którzy trzykrotnie stali za piosenkami wysyłanymi na Eurowizję. Są to Grigor Koprov (1998, 2007, 2011), Jovan Jovanov (2004, 2009 i 2011) oraz Darko Dimitrov (2006, 2013, 2014). Dwukrotnie na potrzeby Eurowizji komponowali Romeo Grill (tylko dla Kaliopi), Vrcak (2006 i 2008) oraz Lazar Cvetkovski (2013-2014). Tylko raz sięgnięto po kompozytora zza granicy – był to Joacim Persson ze Szwecji, czyli połowa duetu producenckiego TWIN. Szwed był współkompozytorem „Autumn leaves” dla Daniela Kajmakoskiego w 2015 roku, a wcześniej pracował m.in. z Velvet, Darinem, Danny’m Saucedo, No Angels czy Heleną Paparizou. Niestety, szwedzki element w macedońskim teamie i tak nie pomógł, a Daniel Kajmakoski poniósł porażkę podczas Eurowizji w Wiedniu.

Jeszcze większa różnorodność nazwisk panuje w przypadku autorów tekstów. Jedynie trzech tekściarzy pojawiło się na Eurowizji więcej niż jeden raz. Są to Vlado Janevski – pierwszy reprezentant Macedonii w finale ESC – napisał tekst do swojej piosenki „Ne zori zoro”, a także dla grupy XXL – „100% te ljubam”. Darko Dimitrov pracował z Eleną Risteską w 2006 i z Tijaną w 2014, a Kaliopi napisała teksty do dwóch swoich eurowizyjnych utworów – „Crno i belo” oraz „Dona”. Wszyscy autorzy tekstów dotychczasowych piosenek macedońskich mają obywatelstwo tego kraju. Jeśli cała ekipa twórców utworu dla Jany pochodzi zza granicy, będziemy mieć pierwszy przypadek w historii, gdy Macedonia nie skorzysta z lokalnych autorów.

Źródło: Twitter, inf. własne, analiza autorów na potrzeby artykułu – M. Błażewicz, fot.: Kurir