sofia lapina

Po przesłuchaniach na żywo, które miały miejsce 11 stycznia, poznaliśmy listę 11 uczestników preselekcji białoruskich. Myli się ten, kto myślał, że na prawdziwe emocje przyjdzie nam poczekać do 16 lutego. Tych na Białorusi nie brakuje, a wszystko przez zamieszanie związane z udziałem Alekseeva. Dziś Sofia Lapina oficjalnie zrezygnowała z udziału w preselekcjach narodowych. Jednak nie jest to jedyne wydarzenie, które budzi emocje wśród fanów Eurowizji.

Dzisiaj odbyło się oficjalne losowanie kolejności startowej w finale białoruskich preselekcji narodowych. Jednak zanim do niego doszło, nadawca publiczny zaprosił wszystkich uczestników do rozmowy za zamkniętymi drzwiami. Chodziło o oficjalne oświadczenie przygotowane przez artystów, którzy domagają się dyskwalifikacji Nikity Alekseeva. Ukraiński wokalista pierwotnie miał próbować swoich sił w ojczyźnie, jednak ostatecznie wysłał utwór Forever do białoruskiego nadawcy publicznego. 11 stycznia Alekseev stawił się w Mińsku i uczestniczył wraz z innymi artystami w przesłuchaniach na żywo. Jurorzy uznali, że utwór Forever zasługuje na to, aby wybrzmieć w finale preselekcji narodowych do Eurowizji. Jednak już 10 stycznia, czyli na dzień przed przesłuchaniami na żywo, wybuchła afera związana z piosenką Alekseeva. Okazało się, że ukraiński wokalista wykonał rosyjskojęzyczną wersję utworu Forever przed 1 września m.in. podczas koncertu w Kijowie, co jest niezgodne z regulaminem białoruskiego nadawcy publicznego. Ponadto Alekseevowi zarzuca się, że jego utwór trwa 03:06, podczas gdy zgodnie z regulaminem powinien zamykać się w 03:00.

Artyści zakwalifikowani do finału preselekcji narodowych uważają, że białoruski nadawca publiczny zachowuje się w sposób stronniczy. Alekseev od początku jest faworytem do zwycięstwa i otrzymania biletu do Lizbony. Białoruski nadawca publiczny faworyzuje go, naginając i dostosowując regulamin do jego potrzeb. Początkowo pomiędzy artystami panowała pełna zgoda. Wszyscy stwierdzili, że jeśli białoruski nadawca publiczny nie zdyskwalifikuje Alekseeva, oni zrezygnują z udziału w preselekcjach. Po rozmowie za zamkniętymi drzwiami solidarność stała się tylko wspomnieniem. Jedyną artystką, która dotrzymała słowa, jest Sofia Lapina. Wokalistka rzeczywiście wycofała się z udziału w preselekcjach narodowych.

Na tym nie koniec zamieszania na Białorusi. Nasi wschodni sąsiedzi mogą stracić kolejną piosenkę. Shuma została oskarżona o wykorzystanie w tekście słów utworu, który uchodzi za dziedzictwo narodowe Białorusinów. Artyści współpracujący przy tym projekcie w swojej twórczości rzeczywiście nawiązują do pogaństwa. Czy jednak zarzuty stawiane Shumie znajdą potwierdzenie w rzeczywistości? Białoruski nadawca publiczny oświadczył, że przyjrzy się temu, czy finałowe piosenki spełniają zapisy regulaminu.

Poniżej prezentujemy kolejność startową, w jakiej wystąpią artyści w białoruskim finale narodowym, który został zaplanowany na 16 lutego.

1. Adagio

2. Alekseev

3. Shuma

4. Sofia Lapina – wycofała się z rywalizacji

5. Napoli

6.Anastasiya Malashkevich

7. Gunesh

8. Radiovolna

9. ALEN HIT

10. Lexy

11. Cyril Hood

Źródło: tvr.by; kp.ru

Fotografia: screen z serwisu YouTube

Poprzedni artykułPoznajcie tegorocznych uczestników preselekcji ukraińskich – Vidbir 2018!
Następny artykułZnamy finalistów preselekcji w Czarnogórze
Magdalena Kukurowska
Od lat namiętnie śledzę Eurowizję, a prywatnie pracuję jako redaktor serwisów internetowych. Jestem zakręcona na punkcie muzyki, dobrej literatury, fotografii, sześciu uroczych nimf i języka rosyjskiego, który próbuję przyswoić we własnym zakresie. Eurowizją interesuję się od zwycięstwa Dany International. Uwielbiam folk, rock, reggae i piosenki w językach narodowych. Do ulubionych zwycięzców Eurowizji zaliczam Dimę Bilana i Alexandra Rybaka. Jeśli natomiast chodzi o piosenki, to nieustannie powracam do "You are the only one" Siergieja Łazariewa, "Horehronie" Kristiny ze Słowacji, "No one" Mai Keuc, "Mojot svet" Karoliny Gocevy, "Moja stikla" Severiny i "Calm after storm" The Common Linnets. W redakcji opiekuję się Białorusią, Czarnogórą i San Marino. Współpracuję też z koordynatorami grup odpowiedzialnych za Macedonię, Ukrainę i Rosję. Odpowiadam również za korektę tekstów i obecność przecinków we właściwych miejscach:)