Już w sobotę o 17:30 rozpocznie się finał preselekcji narodowych do Eurowizji Junior 2016! O wyjazd na Maltę powalczy 9 wykonawców. Przypominamy, kto stanowi ich europejską konkurencję.

Ostatecznie dziewięciu wykonawców wystartuje w sobotnim finale do Eurowizji Junior 2016. W ostatniej chwili ze startu zrezygnowała Jagoda Krystek. W stawce mamy więc sześć wokalistek oraz trzy zespoły, z czego dwa są dziewczęce a jeden mieszany. Ogromne jest więc prawdopodobieństwo, że Polska na Maltę wyśle przedstawicielkę (przedstawicielki) płci pięknej, czym akurat idealnie wpasujemy się w panujący obecnie na tym konkursie trend. Skrajnym przykładem dominacji dziewcząt była Eurowizja Junior 2014 (też na Malcie) gdzie na 16 państw aż piętnaście było reprezentowanych przez dziewczyny. Jedynie Włochy postawiły na chłopięcy wokal i okazało się to strzałem w dziesiątkę, bo Vincenzo Cantiello wygrał cały konkurs.

W tym roku może dojść do podobnej dysproporcji. Póki co tylko Cypr i Białoruś wysyłają na Maltę chłopców. Na 17 państw aż 9 stawia na solistki, będziemy mieć też jeden dziewczęcy duet, jedno dziewczęce trio i jeden dziewczęcy kwartet. Do kompletu uczestników brakuje nam tylko reprezentantów Polski, Izraela i Irlandii. Poniżej piosenki przedstawicieli Białorusi i Cypru:

Polska ma w stawce preselekcyjnej trzy zespoły, dwa kwartety i jeden kwintet. Jeśli zdecydujemy się na zespół Arfik, to będziemy się wyróżniać, bo na tę chwilę największą reprezentację wystawiają Rosjanie – jest to czteroosobowy zespół Water of Life Project. Holandia stawia na trio, Armenia na duet. Poniżej teledyski do piosenek z Rosji i Holandii (propozycja ormiańska nie miała jeszcze swojej premiery).

Jedną z zasad Eurowizji Junior, którą wprowadzono dawno po wycofaniu się Polski w 2004 roku, jest możliwość śpiewania max. 20% tekstu w języku innym, niż narodowy. Słuchając opublikowanych już utworów z polskich preselekcji można stwierdzić, że nikt na śpiewanie w dwóch językach się nie zdecydował, chociaż jest to dość często stosowane przez resztę Europy. W tym roku angielski wplotą do swoich utworów reprezentanci Bułgarii, Cypru, Włoch, Macedonii, Holandii, Rosji i Ukrainy. Wszystkie te kraje mają też angielskojęzyczne tytuły swoich piosenek. Poniżej utwory z Włoch, Macedonii i Ukrainy.

Dzięki temu, że nasze preselekcyjne propozycje będą wykonywane po polsku, widzowie bez problemu zrozumieją tekst i przesłanie każdego z utworów. Część piosenek jest już dostępna w Internecie, ale nie będziemy ich publikować, by nie faworyzować tych, którzy zdecydowali się na wcześniejszą premierę piosenki. Tematyka utworów, które są już wybrane na Eurowizję dla Dzieci często dotyka m.in. pokoju na świecie, miłości czy tolerancji. O tym, że między ludźmi nie ma żadnych różnic śpiewają reprezentantki Serbii i Bułgarii. Zobaczmy ich teledyski.

O wyjazd na Eurowizję Junior powalczy m.in. Piotr Rubik, który jest kompozytorem jednej z konkursowych propozycji (w wykonaniu Olivii Wieczorek). Część krajów uczestniczących w JESC od lat stawia na utwory napisane przez doświadczonych i cenionych twórców. Dla przykładu – piosenkę Australii napisali autorzy takiego hitu jak „Stronger” Kelly Clarkson. Z kolei propozycję Albanii przygotowali twórcy doskonale znani z wielu piosenek dorosłej Eurowizji. Posłuchajcie propozycji Australii i Albanii:

Polska będzie dwunastym krajem, który zaprezentuje swój eurowizyjny utwór. Do kompletu pozostaną nam już tylko propozycje Izraela, Irlandii, Armenii, Gruzji i Malty. W walce o Grand Prix na Malcie uczestniczyć będzie 17 reprezentantów, a utwory oceniać będą dwie komisje jurorskie – dorosłych i dzieci. Po raz pierwszy w historii show, nie zostanie wykorzystane głosowanie widzów. Jutro, podczas finału narodowego, polscy widzowie będą mieli prawo głosu i za pomocą sms-ów wskażą swojego faworyta – będą mieć 50% wpływu na ostateczne wyniki. Drugą połowę punktów przyzna trzyosobowe jury w składzie Ania Wyszkoni, Margaret i Marcin Kusy. Zachęcamy oczywiście do śledzenia transmisji i udziału w głosowaniu, by wspólnie wytypować najlepszego kandydata, który będzie godnie walczył z zaprezentowanymi wyżej Europejczykami i Australijką!

O szczegółach sobotniego finału poinformujemy jutro!

Fot.: banzaj.pl