Elhaida Dani została zmuszona do zmiany utworu na Eurowizję 2015. Zamiast „Diell” wykona „I’m Alive” kosowskiego duetu producentów.

Reprezentantka Albanii na ESC 2015, Elhaida Dani, poinformowała na swoim Facebooku, że z powodów prywatnych z udziału w projekcie wycofał się kompozytor utworu „Diell” („Słońce”), z którym wokalistka wygrała Festivali i Kenges, czyli festiwal, podczas którego od 2004 roku wybiera się zarówno reprezentanta jak i utwór na Eurowizję. Jak poinformowała Dani, od decyzji kompozytora nie ma już odwrotu, ale na mocy regulaminu FiK i uzgodnień z telewizją FiK, piosenkarka i zwyciężczyni włoskiego „The Voice” pozostaje na stanowisku reprezentanta swojego kraju, jednak w Wiedniu zaśpiewa inny utwór. Wielu fanów dobrze przyjęło wiadomość o zmianie piosenki, ponieważ „Diell” nie cieszyło się zbyt dużą popularnością wśród miłośników konkursu. Czy nowy utwór będzie lepszy i spełni ich oczekiwania?

Wiadomo, że kompozycja, która zastąpi „Diell” nazywać się będzie „I’m Alive”, a jej twórcami jest kosowski duet Zzap & Chris czyli Arber ElshaniChriss Lekaj. Szczegółów póki co nie znamy – nie wiemy, czy nowa piosenka będzie podobna do wycofanej propozycji oraz kiedy nastąpi jej oficjalna premiera. Pewne jest, że Elhaida zaśpiewa ją po angielsku, zresztą już wcześniej zapowiadała, że właśnie w tym języku chciałaby się zaprezentować na scenie w Wiedniu. Niestety, nie doczekamy się już angielskiej wersji utworu „Diell”.

Zgodnie z regulaminem Eurowizji takiego typu zmiany są możliwe, gdyż dopiero w połowie marca mija termin nadsyłania piosenek konkursowych do Europejskiej Unii Nadawców. W rzeczywistości, utwory dostarczane są przez szefów delegacji podczas spotkania zamykającego sezon preselekcyjny. Wtedy wszystkie utwory są oficjalnie zatwierdzane przez specjalistów i dostają miano „eurowizyjnych” propozycji. Albania po raz pierwszy w historii nie będzie reprezentowana przez utwór, który wygrał Festivali i Kenges, ale istnieje w Europie kilka państw, które często zmieniały swoje propozycje po preselekcjach – idealnym przykładem jest np. Białoruś.

Źródło: Eurovision.tv, inf. własne; fot.: Orsola Mema

2 KOMENTARZE

  1. Bywały gorsze utwory na ESC, niż „Diell”, ale cieszę się, że Albania zmienia piosenkę, gdyż „Diell” było po prostu nudne (tzn. nie jakieś strasznie złe, ale bardzo, bardzo przeciętne). No chyba, że ta nowa piosenka będzie gorsza… 😉 Ale trzeba myśleć pozytywnie 🙂 .