W drugim odcinku cyklu przypomnimy stałą bywalczynię i rekordzistkę litewskich maratonów – Aiste Pilvelyte. Ile razy wokalistka próbowała swoich sił w walce o Eurowizję i ile razy przegrała o włos?

Jednym z krajów, który uwielbia rozbudowane formy wyboru eurowizyjnych reprezentantów, jest Litwa. Wielotygodniowe selekcyjne maratony są specjalnością tego bałtyckiego państwa. Co roku chętnych do wzięcia w nich udziału nie brakuje. Są jednak tacy, co swoich sił próbują z godną podziwu determinacją.

Rekordzistka litewskich selekcji – Aiste Pilvelyte – o wyjazd na Eurowizję walczyła 9 razy, w tym raz podwójnie. Swój pierwszy start zaliczyła w 1999 roku. Był to pierwszy rok w którym Litwa zdecydowała się na wybór publiczny. Wokalistka wystąpiła aż z dwoma utworami: Nubudusu sirdis  oraz  Tylas verinys. Niestety, żaden z nich nie został na tyle dobrze oceniony, aby znaleźć się w top 3.  Zwyciężyła jej imienniczka – Aiste Smilgeviciute, która na Eurowizję wprowadziła dialekt żmudzki.

Pilvelyte zrobiła sobie krótką przerwę, aby od 2004 stać się stałą bywalczynią selekcji. Tym razem był to pierwszy rok z maratonem. Oprócz finału odbyło się sześć półfinałów. Aiste udało się uzyskać awans, aby ostatecznie w zająć 11 miejsce z piosenką Amor (Te Quiero Aqui). Po potrójnym remisie zwyciężył duet Linasa & Simony.

W 2005 roku udało się Aiste wygrać… jeden z siedmiu półfinałów. Z piosenką I’ll let you play zajęła w finale 9 miejsce na 25. Triumfował zespół Laura & The Lovers, któremu na ESC się nie poszczęściło – zajął ostatnie miejsce w półfinale.

2006 rok miał dość skomplikowaną formułę – pojawiły się dwie rundy dla młodych muzyków, a trzy półfinały poprzedził ćwierćfinał. Aiste po raz kolejny bez problemu znalazła się w finale w którym zajęła 6 miejsce z piosenką Just for fun. Na Eurowizję w Atenach trafił zespół LT United, który z piosenką We are the winners zapewnił Litwie najlepszy wynik w jej historii na ESC – 6 miejsce.

Rok później Aiste po raz pierwszy znalazła się w top 3 – z utworem Emotional crisis. Selekcje miały wtedy trzy ćwierćfinały i dwa półfinały. Co ciekawe, w głównym głosowaniu udało jej się przegonić zespół 4Fun, któremu w superfinale udało się wyśpiewać drogę na Eurowizję.

Pomimo tego, że w 2008 roku znowu odbywały się półfinały, Aiste nie musiała w nich startować. Z piosenką Troy on fire otarła się o zwycięstwo, ustępując tylko Jeronimasowi Miliusowi.

W 2009 roku  wokalistka nie wzięła udziału w selekcjach. W sierpniu tego roku urodziła córkę.

W 2010 powróciła, aby znowu zająć drugie miejsce z utworem Melancolia. Tym razem na drodze do zwycięstwa stanął jej zespół InCulto.

Po tym, jak udało jej się trzy razy wejść na podium, Aiste zrobiła sobie trzyletnią przerwę od selekcyjnej rywalizacji. Powróciła w 2014 roku. Niestety, tym razem nie poradziła sobie tak dobrze jak zwykle. W skomplikowanym wieloetapowym formacie odpadła na samym początku. Zdążyła zaśpiewać dwa covery –  w tym eurowizyjną Euphorię. Maraton zwyciężyła Vilija Matacinuaite.

W 2015 po raz kolejny spauzowała, aby powrócić w tym roku. Aiste była jedną z faworytek do zwycięstwa w selekcjach – z You Bet systematycznie wygrywała odcinki dla artystów piosenkami dopasowanymi przez LRT. Po połączeniu z grupą wykonawców z własnymi utworami przestała triumfować, aby ostatecznie w finale zająć 5 miejsce. Selekcje wygrał Donny Montell.

Oprócz regularnych startów w przedeurowizyjnych zmaganiach, wokalistka wydała dwie płyty, wystartowała w kilku programach telewizyjnych, a także otworzyła firmę budowlaną, która niestety zbankrutowała. Aiste twierdzi, że nie chce póki co brać więcej udziału w selekcjach. Czy zmieni zdanie i powróci do walki o wyjazd na ESC?

 

Źródła: esc-history.com, wikipedia.org, 15min.lt,   Foto: vz.lt

1 KOMENTARZ