Zdesperowani Eurowizją: Lawrence Gray

Dziś o wykonawcy, który najdłużej walczy o możliwość reprezentowania Malty – Lawrencie Grayu. Czy jego prawie dwudziestoletnia selekcyjna przygoda wreszcie zakończy się sukcesem?

Malta jest jednym z eurowizyjnych krajów, w którym artyści najchętniej powracają do selekcyjnej rywalizacji. Jest to niewielki kraj, który zamieszkuje niecałe pół miliona ludności, a który zapałem do ESC przewyższa niejednego europejskiego molocha.

Przy tak niewielkiej liczbie ludności, spodziewać się można, że liczba muzyków  w kraju może być ograniczona. Jak więc udaje się Malcie co roku zorganizować całkiem liczne selekcje? Jak się okazuje wystarczy, aby każdy uczestnik pojawił się w nich średnio… trzy razy. Oczywiście, są tacy, którzy o wyjazd na Eurowizję walczą o wiele bardziej zaciekle. Kogo w maltańskich selekcjach usłyszeć mogliśmy najczęściej?

W czołówce odnaleźć możemy między innymi rodzeństwo FanielloClaudię oraz Fabrizio. Każde z nich o wyjazd na Eurowizję starało się 10 razy (z czego Fabrizio dwa razy triumfował). Taki sam wynik ma na swoim koncie Jessica Muscat. Wokalistka jest od kilku lat stale w gronie faworytów selekcji. Czy w końcu zostanie wybrana reprezentantką Malty? Georgina Abela wygrała selekcje w 1991 w duecie z Paulem Giordimainą. Sukces próbowała powtórzyć potem jeszcze 10 razy. Eleanor Cassar wyśpiewała zaś do tej pory 11 eurowizyjnych propozycji.  Za najbardziej doświadczoną uczestniczkę maltańskich preselekcji uważa się Olivię Newton, która Eurowizję wywalczyła dopiero za trzynastym razem. Okazuje się jednak, że w tym roku ktoś wyrównał jej rekord, nie sięgając jeszcze po zwycięstwo…

Lawrence Grey, urodzony w 1975 wokalista obdarzony operowym głosem, po raz pierwszy o ESC zawalczył w 1998 roku. Zanim zaczął selekcyjną przygodę, śpiewał w rockowym zespole Meer.

Jego pierwszy start zakończył się na dziewiątym miejscu. Za piosenkę Newborn Heart udało mu się uzbierać 76 punktów (zwyciężczyni, Chiara, zakończyła rywalizację ze 164 punktami).

Rok później do zwycięstwa zabrakło mu… tylko pięciu punktów. Z utworem The Right Time dorobkiem 114 punktów zajął drugie miejsce, a na Eurowizję w Jerozolimie pojechał zespół Times 3.

Wokalista zrobił sobie roczną przerwę, aby w 2001 roku powrócić z dwoma utworami. Dzięki Count On Me wyśpiewał trzecie miejsce, a dzięki A Song In My Life – szóste. Był to rok pierwszego triumfu Fabrizio Faniello.

W 2002 ponownie zaśpiewał w selekcjach dwa utwory: What Happend To Our Love oraz Moment Of Truth. Dzięki tym utworom zajął czwarte i ósme miejsce. Na ESC trafiła Ira Losco, która otarła się o eurowizyjny triumf.

2003 to kolejna podwójna próba. And The Music skończyło dopiero na 13 miejscu, za to Why Not otarło się o wyjazd na Eurowizję w Rydze. Tym razem do triumfu zabrakło trzech punktów. Wygrała Lynn Chircop. Na ESC już jej się nie powiodło – zajęła przedostatnie miejsce.

W 2004 wystartował z piosenką You’re On My Mind. Zajął czwarte miejsce, a do Istambułu pojechali Julie & Ludwig.

Wokalista zrobił sobie kilkuletnią przerwę i wyjechał do Wielkiej Brytanii. Dlaczego powrócił do maltańskich selekcji? Ponieważ uważa, że Eurowizja to prestiżowy konkurs, a on sam chciałby reprezentować swój własny kraj.

Po sześciu latach zawalczył o Eurowizję z piosenką Stories. Zwycięsko przeszedł półfinał, aby ostatecznie zająć 6 miejsce. Tym razem przegrał z Theą Garrett.

Po roku pauzy zgłosił do selekcji utwór In Your Eyes. I tym razem bez problemu przeszedł półfinał, ale w finale zajął dopiero siódme miejsce. Triumfował Kurt Calleja.

Kolejna dwuletnia przerwa wiązała się z narodzinami pierworodnego syna wokalisty, Liama.

W 2015 sam napisał słowa do piosenki The One That You Love. Zajęła ona w finale ósme miejsce. Wygrana należała do wielkiej faworytki tego roku, Amber, która niespodziewanie nie przeszła eurowizyjnego półfinału.

2016 to niestety najsłabszy do tej pory start Lawrenca. You’re Beatiful jest piosenką, którą Lawrence chętnie śpiewa dla swojego trzyletniego syna. Niestety nie spodobała się ona maltańskim jurorom. Utwór zajął dopiero dwunaste miejsce. Już drugi raz nad Grayem zatriumfowała Ira Losco. Jednak jak dobrze wiemy, utwór którym zwyciężyła, Chameleon, nie wybrzmiał ostatecznie na Eurowizji.

Sam Lawrence twierdzi, że nie pamięta wszystkich piosenek, które wykonał przez te wszystkie lata w selekcjach. Na życie zarabia śpiewając w klubach, hotelach czy restauracjach, ale także pracuje dla firmy produkującej męskie ubrania, zajmując się dla niej marketingiem. Branża odzieżowa jest dla niego deską ratunkową, w razie gdyby nie układała mu się kariera muzyczna.

Pomimo tego, że wokalista częściej zmienia fryzury niż style muzyczne, niestrudzenie walczy o wyjazd na Konkurs Piosenki Eurowizji. Czy wreszcie mu się uda? Czy może będzie też pierwszym wykonawcą, który sprowadzi „dorosłą” Eurowizję na Maltę?

Źródło: esc-hitory.com, Eurovision Radio International

Foto: tvm.com.mt

Exit mobile version