Przedstawiciele stacji SRF poinformowali, że została otwarta platforma internetowa, na której mogą rejestrować swoje utwory artyści z całego świata. Czy w tym roku w szwajcarskich selekcjach pojawią się polskie akcenty?

Szwajcaria kolejny rok z rzędu organizuje rozbudowane preselekcje. W skład nadawców publicznych wchodzą trzy stacje: niemieckojęzyczna SRF, francuskojęzyczna RTS oraz włoskojęzyczna RSI. W poniedziałek została otwarta specjalnie przygotowana platforma internetowa, na której mogą się zgłaszać wszyscy artyści chcący spróbować swoich sił w szwajcarskich eliminacjach do Konkursu Piosenki Eurowizji 2015. Aby zarejestrować swój utwór, należy wejść na stronę stacji SRF. Link dostępny jest tutaj -> http://www.srf.ch/esc

Przypominamy, że preselekcje w Szwajcarii podzielone są na 5 etapów. Pierwsze trzy dotyczą wyboru swoich kandydatów przez wszystkich nadawców publicznych. Stacje RTS oraz RSI dokonują wyboru wewnętrznego, natomiast SRF daje możliwość zgłoszenia się do eliminacji wszystkim chętnym, następnie 27 października platforma zostanie zamknięta i rozpocznie się głosowanie internautów. 6 wybrańców z ramienia RTS, 3 rekomendowanych przez RSI oraz dziewięciu szczęśliwców wytypowanych przez internautów oraz jury otrzymają bilet do tzw. rundy Expert Check – łącznie 18 kandydatów spotka się w kolejnym etapie. W trakcie rundy odbędzie się przesłuchanie wszystkich pretendentów na żywo przed jurorami, którzy wspólnie wybiorą 6 finalistów. Etap Expert Check odbędzie się 7 grudnia i będzie transmitowany na stacjach RTS, RSI, RFS oraz na stronie internetowej srf.ch.

Finał szwajcarskich preselekcji odbędzie się 31 styczniaKreuzlingen. O tym, kto będzie reprezentował Szwajcarię w Wiedniu zadecydują profesjonalni jurorzy oraz telewidzowie stosunkiem głosów 50:50. Warto podkreślić, że od wielu lat polscy artyści próbują bezskutecznie swoich sił na platformie internetowej. Jedynym polskim sukcesem jest zeszłoroczny awans Gosi Andrzejewicz do rundy Expert Check. Niestety, wokalistka nie otrzymała awansu do finału, pomimo zdobycia dobrych opinii.

Szwajcaria bierze udział w Konkursie Piosenki Eurowizji nieprzerwanie od 1956 roku. Dwukrotnie reprezentanci tego kraju stawali na najwyższym miejscu na podium. Ostatnie zwycięstwo przypada na rok 1988, kiedy to światowa gwiazda Celine Dion z utworem Ne partez pas sans moi otrzymała Grand Prix. W tym roku ten czterojęzyczny kraj reprezentował SeBalter wraz ze swoim zespołem. Sympatyczny wokalista dzięki utworowi Hunter of Stars porwał eurowizyjną publiczność oraz telewidzów i ostatecznie uplasował się na 13. miejscu, najlepszej od 9 lat pozycji w historii szwajcarskich startów.

https://www.youtube.com/watch?v=kLPlhvgE9qA

Źródło: srf.ch, rts.ch, rsi.ch, eurovision.tv, inf. wł., youtube.com

Zdjęcie: srf.ch