Turkvizyon 2013 już w przyszłą sobotę, a konkurs nadal ulega modyfikacjom. Nie znamy jeszcze wszystkich uczestników, ale wiemy, że odbędzie się tylko jeden półfinał.

Pierwsza edycja międzynarodowego konkursu piosenki krajów i narodów tureckich ulega ciągłym modyfikacjom i na razie można mieć wrażenie, że organizacja nieco wymyka się spod kontroli. Telewizja turecka ustaliła, że odbędzie się jednak tylko jeden półfinał, w czwartek 19 grudnia. Prawdopodobnie wszyscy uczestnicy wezmą w nim udział, a najlepsi (zdaniem widzów) zakwalifikują się do sobotniego finału (21.12). Niestety nie wiadomo, ile dokładnie państw czy regionów zdobędzie awans. Obydwie części konkursu rozpoczną się o 18:30 CET.

Konkurs transmitowany będzie przez telewizje, które zgłosiły chęć udziału. Będą to m.in. ATV z Azerbejdżanu, Kuray z Baszkortostanu, Hayat z Bośni, Crimea Public TV z Krymu, Kuemo Kartlia z Gruzji, Adam Media Group z Kazachstanu, Piramida z Kirgistanu, MRT 2 z Macedonii, Genc z Cypru Północnego, Alpha TV z Rumunii, TMV z Rosji, Maydan z Tatarstanu, a organizator – Turcja – pokaże konkurs na Kral TV, TRT Muzik i TRT Avaz. Prawdopodobnie część nadawców udostępni także transmisję internetową poprzez swoje strony, ale dokładne informacje przekażemy naszym czytelnikom w przyszłym tygodniu.

Wciąż kilka państw/regionów nie ogłosiło oficjalnie nazwisk swoich reprezentantów. Wczoraj podano, że reprezentantem gospodarzy będzie grupa Manevra. Nie wiemy, jakie decyzje podjęto w Gruzji, Czuwaszji, Turkmenistanie i Sinciang. Zależnie od strony internetowej (czy nawet wersji językowej Wikipedii) różne są też dane dotyczące krajów/regionów startujących w konkursie. Angielska wersja Wikipedii podaje, że niezależnie od Kabardo-Bałkarii w Turkvizyon wystąpi też  Karaczajo-Czerkiesja, chociaż wcześniej informowano, że te regiony będą miały wspólnego reprezentanta. Z kolei niektóre telewizje emitują specjalny zwiastun konkursu, w którym pojawia się informacja, że również Kosowo czy Turkmeni Iraccy będą mieli swoich przedstawicieli w Turcji.

Zwycięzca Turkvizyon 2013 otrzyma 20 tys. euro oraz ważącą 150 gram złotą statuetkę. Laureaci miejsc 2-4 dostaną czeki na 10 tys. euro. Prawdopodobnie najlepszy reprezentant otrzyma też możliwość nagrania profesjonalnego teledysku, wydania albumu oraz koncertowania w państwach/regionach uczestniczących w imprezie.

Poniżej prezentujemy kilka utworów, które usłyszymy podczas półfinału Turkvizyon 2013:

Źródło: Turkvision.info, Wikipedia.com, inf. własne, fot: Eskisehir (miasto-gospodarz konkursu), bebka.com.tr

2 KOMENTARZE

  1. Poszerzamy horyzonty muzyczne i wiedzę o dość egzotycznych narodach i kulturach – fantastycznie, że Turkvisyon gości na stronie OGAE. Podzielam Twoją opinię o bajkowym, pięknym kolorycie piosemki z Republiki Ałtaju.

  2. Fajnie się zapowiada ten konkurs. Zaczynam się zapoznawać z utworami i jestem zaskoczony, bo piosenki są naprawdę ciekawe. Podoba mi się też, że organizatorzy finansują stworzenie teledysku do konkursowych piosenek.

    Świetny jest baśniowo-melancholijny kawałek z Ałtaju 🙂
    Kirgistan wysyła jakieś Jożin z Bażin :p Sukcesu nie wróżę.
    Bośnia przeciętnie 🙂