Szwajcaria potwierdziła swój udział już dwa miesiące temu i ogłosiła nowy proces eliminacji na potrzeby konkursu. Kraj oficjalnie rozpoczął poszukiwanie przyszłorocznego reprezentanta na Konkurs Piosenki Eurowizji.

Artyści pragnący reprezentować Szwajcarię podczas przyszłorocznej Eurowizji mogą przesyłać swoje utwory za pomocą oficjalnej strony krajowego nadawcy. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 22 września. Dostarczane mogą być również utwory w wersji demo.

Konkurs otwarty dla wszystkich narodowości

Do konkursu zostały dopuszczone także osoby spoza Szwajcarii, jednak pierwszeństwo podczas wyboru jury będą mieć lokalni artyści.

W skład 20-osobowego jury wchodzić będą przedstawiciele muzyki i mediów oraz fani Eurowizji. Zgodnie z przepisami nadawcy jurorzy wybiorą 6 najlepszych piosenek. W porównaniu z zeszłym rokiem telewizja zrezygnowała z regionalnych preselekcji. Teraz będzie się skupiała nad jakością i wyborem odpowiedniego głosu do konkretnego utworu. Oznacza to, że osoba wykonująca dostarczoną piosenkę może nie być wraz z nią wybrana. O wyborze reprezentanta stosunkiem głosów 50:50 będzie decydować międzynarodowe jury (na ten moment nie wiadomo, które kraje wejdą w jego skład) oraz widzowie. Szwajcarski nadawca publiczny ma ogromne nadzieje na sukces w Lizbonie.

Szef delegacji, Reto Peritz dąży do tego, aby Szwajcaria osiągnęła sukces w Lizbonie.

„Naszym obowiązkiem jest zakwalifikować się do finału”.

Według Peritza telewizja wyciągnęła wnioski po kolejnej porażce i inspiruje się zwycięstwem Portugalii, która czekała na to od samego debiutu w 1964 roku.                                       

„W Lizbonie może zdarzyć się wszystko, nawet zwycięstwo”

Foto: twitter.com/retroperitz

Finał narodowy odbędzie się 4 lutego 2018 roku w Zurychu

Szwajcaria zadebiutowała w pierwszym historycznym Konkursie Piosenki Eurowizji w 1956 roku i od razu wygrała. Triumfatorka tejże edycji Lys Assia do dzisiaj jest aktywna muzycznie i pojawia się co jakiś czas na różnych wydarzeniach eurowizyjnych. W 1988 roku po drugie Grand Prix dla Szwajcarii sięgnęła znana wszystkim kanadyjska wokalistka – Celine Dion.

Podczas ostatniego konkursu Eurowizji w Kijowie Szwajcarię reprezentował zespół Timebelle. Ich utwór “Apollo” przepadł w czwartkowym półfinale, kończąc zabawę na 12 miejscu. Czy nowy format krajowych selekcji pomoże Szwajcarii wrócić do finału?

Źródło: eurovoix, escxtra, eurovision.tv Foto: Michael Campanella/Getty Images Europe