Do finału preselekcji macedońskich pozostał nieco ponad miesiąc, tymczasem zmienia się skład uczestników konkursu.

Macedoński „Dnevnik” poinformował, że z udziału w preselekcjach macedońskich do Eurowizji 2015, połączonych z popularnym „Skopje Fest” zrezygnowało dwóch uczestników – Tanja Carovska i Sašo Gigov Giš. Zwycięzca „Skopje Fest 1999”, Sašo, przyznał, że decydując się na start w tegorocznym festiwalu nie był świadom tego, że wygrana wiąże się z wyjazdem na Eurowizję. Jak twierdzi, nie jest gotowy na udział w show i nie podoba mu się koncepcja skopskiego festiwalu. Wokalista miał zaśpiewać utwór „Blues” autorstwa Davora Jordanovskiego. Wiadomo jednak, że kompozycja nie przepadnie, a w Metropolis Arena zaśpiewa ją Nina Janeva, chórzystka Esmy i Lozana z Eurowizji 2013.

Podobna zmiana zaszła w kwestii wykonawcy utworu „Pekolno mi nedostasuvas”. Po tym, jak z udziału w „Skopje Fest” zrezygnowała Tanja Carovska, tę piosenkę zaśpiewa Sara Mejs, która w konkursie brała udział także rok temu. Śpiewała wtedy „Vrne Vrne”. Valentino Skenderovski, dyrektor artystyczny preselekcji zdradził, że lista uczestników nie jest jeszcze w pełni kompletna i może dojść do kolejnych zmian. Nieoficjalnie mówi się, że MKRTV zależy na zaangażowaniu kilku „dużych” nazwisk macedońskiej sceny muzycznej, by uatrakcyjnić „Skopje Fest”. Zachętą ma być nie tylko możliwość wyjazdu na Eurowizję, ale też pokaźne nagrody pieniężne przygotowane dla laureatów pierwszych trzech miejsc. Rok temu autor najlepszej kompozycji otrzymał 50 tys. euro.

„Skopje Fest” odbędzie się 12 listopada w stołecznej Metropolis Arenie. Zwycięzca wyłoniony zostanie w ramach głosowania widzów i międzynarodowego jury. Planuje się udział 7 grup jurorskich z różnych krajów Europy. Każdy kraj ma mieć aż pięcioosobową komisję, w skład której najprawdopodobniej wejdą też osoby związane z Eurowizją. Podobnie jak w Serbii, także  w Macedonii premiery konkursowych piosenek spodziewać się należy dopiero w dniu finału. Ma to dać równe szanse każdej piosence.

Źródło: Dnevnik.mk, fot.: Nina Janeva (HitPortal.com.mk)