Po raz drugi z rzędu nadawca francuski wyłoni reprezentanta na przyszłoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji za pomocą preselekcji Destination Eurovision. W przyszłym roku format programu zostanie jednak znacząco zmieniony. 

Po pierwsze półfinały, które w 2018 roku były nagrywane wcześniej i prawo głosu mieli w nich jedynie krajowi i międzynarodowi jurorzy, tym razem emitowane będą na żywo, zaś o tym, kto przejdzie do finału, zdecydują widzowie i międzynarodowe jury. To krajowe będzie jedynie komentowało występy.

Po drugie w samym składzie jurorskim zaszły znaczące zmiany. Z show pożegnali się Amir (Francja 2016) oraz ikona francuskiej piosenki, Isabelle Boulay. Zastąpią ich Vitaa (właściwie Charlotte Gonin), niezwykle popularna w kraju wokalistka r’n’b o włoskich korzeniach oraz jedna z trenerek w The Voice Belgique (7. i 8. edycja), jak również Andre Manoukian, aktor, kompozytor i muzyk jazzowy o ormiańskich korzeniach, juror w programie Nouvelle Star (1-12 edycja), odpowiedniku Idola. Komentował również półfinały Konkursu Piosenki Eurowizji w Lizbonie razem z Christophem Willemem, jedynym jurorem z tegorocznej edycji Destination Eurovision, który utrzymał swoją posadę.

Natomiast tak jak w tym roku, tak i w 2019 wszystkie części preselekcji poprowadzi Garou.

Warto zaznaczyć, że przyjmowanie piosenek do Destination Eurovision zakończyło się 30 listopada 2018 roku. Lista artystów, którzy wezmą w nich udział opublikowana zostanie zapewne w tym miesiącu lub na początku przyszłego, jednak nie podano jeszcze dokładnych dat półfinałów ani finału.

Odnotować także należy, że szef delegacji francuskiej w latach 2016-2018, Edoardo Grassi, został odwołany z pełnionej funkcji, zaś jego miejsce zajął Steven Clerima, który obecny był w trakcie Eurowizji w Lizbonie jako członek delegacji.

Przypomnijmy, że duet Madame Monsieur, który zwyciężył pierwszą edycję Destination Eurovision, mimo wielkich nadziei, w finale Eurowizji uplasował się jedynie na 13. miejscu, zdobywając 173 punkty (114 od jurorów, 8. miejsce i 59 od widzów, 17. miejsce). W 2017 roku Alma z Requiem wywalczyła w Kijowie 12. pozycję ze 135. punktami (w tym 90 od widzów, 10. miejsce i 45 od jurorów, 19. miejsce), zaś wspomniany Amir i jego J’ai cherché w 2016 roku zajął w Sztokholmie 6. pozycję z 257. punktami (148 i 3. miejsce u jury oraz 109 i 9. miejsce u widzów).

Źródło: France 2, Esctoday.com, Eurovision.tv

Fot. Eurovision.tv

2 KOMENTARZE

  1. […] Jak informowaliśmy już kilka dni temu, swoimi opiniami na każdym etapie podzielą się także jurorzy: Charlotte „Vitaa” Gonin, André Manoukian i Christophe Willem, który zasiadał w komisji jurorskiej przy eliminacjach do Eurowizji 2018. W tym roku nie będą jednak mieli prawa głosowania na swoich faworytów. Możliwość głosu dostaną za to widzowie zza granicy, którym zostanie udostępniona transmisja „na żywo” koncertów. Selekcje po raz drugi poprowadzi Garou. […]