Rekordowe estońskie preselekcje. Do udziału w Eesti Laul 2014 zgłoszono 188 utworów. Kto otrzymał szansę na zaprezentowanie swojego utworu? Niektóre nazwiska brzmią znajomo.

Estoński nadawca ERR ogłosił listę piosenek, spośród których zostanie wybrany reprezentant tego kraju na Konkurs Piosenki Eurowizji 2014. W sumie usłyszymy 20 utworów. Wśród artystów, którzy zaprezentują się w trakcie preselekcji można znaleźć zarówno debiutantów, jak i wykonawców, którzy zdobyli już pierwsze szlify na eurowizyjnej scenie. Sandra Nurmsalu, Lenna, oraz Lauri Pihlap to uczestnicy Eesti Laul 2014, którzy zaistnieli już na Eurowizji.

Sandra reprezentowała Estonię w 2009. Do Moskwy pojechała z zespołem Urban Symphony, z którym wykonała utwór „Randajad”. Z półfinału wyszła na 3. pozycji. W finale zajęła 6. miejsce. Warto zauważyć, że zarówno „Randajad” oraz „Kui tuuled pöörduvad” – propozycja do przyszłorocznego konkursu, mają tego samego ojca. Oba utwory skomponował Sven Lõhmus. I to nie jedyne utwory Svena, które reprezentowały Estonię w Konkursie Eurowizji. „Let’s get loud” z 2005 roku oraz „Rockefeller Street” z 2011 to także kompozycje jego autorstwa.

Z kolei Lenna reprezentowała w 2005 roku Szwajcarię. Do Kijowa pojechała jako jedna z wokalistek Vanilla Ninja – popularnego w tamtym czasie estońskiego girlsbandu – z piosenką „Cool Vibes”. Lenna z zespołem wyszła z półfinału na 8. miejscu, aby w finale… utrzymać lokatę. Do Kopenhagi chce pojechać z utworem „Supernoova”. To kolejne, solowe podejście Lenny do Eesti Laul. Swoich sił próbowała już dwukrotnie: w 2010 z utworem „Rapunzel” oraz w 2012 z „Mina jään”. Dwukrotnie zajmując drugie miejsce. W 2010 została pokonana przez Malcolma Lincolna, który pojechał do Oslo z utworem „Siren”. W 2012 roku przegrała z Ott Leplandem i utworem „Kuula”. Do trzech razy sztuka?

Jednak najbardziej eurowizyjnie doświadczonym uczestnikiem zbliżających się estoński preselekcji jest Lauri Pihlap. Zapewne niejedno z Was poskrobało się teraz po głowie próbując sobie przypomnieć, kim jest Lauri. Śpieszę z odpowiedzią. Lauri w 2001 roku wygrał Eurowizję. Ale jak to? Przecież w Danii wygrał Tanel Padar i Dave Benton! Wszystko się zgadza. Jednak był z nimi również zespół 2XL (to tych czterech mężczyzn występujących w tle głównych wykonawców), którego członkiem był właśnie Lauri. Lauri, tym razem solo, będzie chciał pojechać (znowu!) do Kopenhagi z utworem „Lootus”.

Estoński format preselekcji z roku na rok nabiera coraz większego rozpędu. Świadczy o tym chociażby rosnące zainteresowanie nimi wśród lokalnych artystów. Eesti Laul, który w 2009 roku zastąpił poprzedni format Eurolaul, co roku wyłania piosenkę, która – poza propozycją z 2010 roku – trafia w gusta Europy. Estońskie piosenki bez problemu wychodzą z półfinału. W finale radzą sobie różnie, jednak zdobycie w ciągu ostatnich pięciu lat dwukrotnie szóstego miejsca można uznać za sukces.

Tegoroczne półfinały odbędą się 14 i 21 lutego 2014. Kto będzie reprezentować Estonię w Kopenhadze? Tego dowiemy się już 1 marca 2014 roku. Z całą pewnością zwycięzca znajduje się na poniższej liście. Niektóre utwory zostały już ujawnione. Który z nich powinien Waszym zdaniem wygrać?

Wykonawcy zakwalifikowani do Eesti Laul 2014 (tytuł/wykonawca/autor):

1. “Amazing” /Tanja/ Timo Vendt, Tatjana Mihhailova
2. “City Lights” /Sofia Rubina/ Priit Juurmann, Sofia Rubina
3. “Elu” /Maltised/ Jakko Maltis
4. “Fearful Heart” /MiaMee/ Liina Saar, Liisi Koikson
5. “Flame” /The Titles/ Rasmus Lill, Markus Rafael Nylund
6. “Kui tuuled pöörduvad” /Sandra Nurmsalu/ Sven Lõhmus
7. “Kus on EXIT?” /August Hunt/ August Hunt
8. “Für Elise” /Traffic/ Stig Rästa, Silver Laas
9. “Laule täis taevakaar” /Brigita Murutar/ Rainer Michelson, Feliks Kütt
10. “Lootus” /Lauri Pihlap/ Lauri Pihlap OGLĄDAJ
11. “Maailm on hull” /VÖÖRAD/ Priit Uustulnd, Meiko Humal
12. “Maybe-Maybe” /Super Hot Cosmos Blues Band/ Mati Sütt, Janno Reim OGLĄDAJ
13. “Muud pole vaja” /Nion/ Karl Kanter, Keit Triisa, Marilyn Jurman OGLĄDAJ
14. “Resignal” /Wilhelm/ Lauri Kadalipp
15. “Sandra” /Nimmerschmidt/ Fredy Schmidt, Andero Nimmer, Merilyn Merisalu
16. “Search” /Norman Salumäe/ Norman Salumäe
17. “Siin või sealpool maad” /Maiken/ Kadri Koppel
18. “Solina” /State of Zoe/ Anneliis Kits, Sander Mölder
19. “Supernoova” /Lenna/ Mihkel Raud OGLĄDAJ
20. “Tule ja jää” /Kõrsikud/ Kõrsikud

Źródło: eurovision.com, wikipedia.com, etv.err.ee, youtube.com; fot. eestilaul.err.ee

1 KOMENTARZ