Szwedzi odkrywają karty co do terminów i tego, gdzie odbędą się poszczególne koncerty preselekcyjne. Wiemy też, kto jest pierwszym uczestnikiem konkursu.

Melodifestivalen co roku gromadzi przed telewizorami (lub monitorami komputerów) nie tylko samych Szwedów, lecz także wielu eurowizyjnych fanów – dla nich jest to wstęp do tego, co będzie działo się w maju. Szwecja zawsze dba o wysoki poziom realizacyjny swoich preselekcji, dlatego też bywają one często nazywane „małą Eurowizją” i są równie emocjonujące co sam Konkurs Piosenki Eurowizji. 

Wysyłanie zgłoszeń i pierwszy uczestnik

Szwedzki nadawca SVT od 1 do 19 września przyjmuje zgłoszenia do przyszłorocznego Melodifestivalen, co odbywa się za pośrednictwem strony svt.se/melodifestivalen. Wszystkie one będą rozpatrywane przez jury i producentów preselekcji. Część piosenek, które zobaczymy w preselekcjach, będzie pochodziła ze specjalnych zaproszeń SVT wysyłanych do artystów i kompozytorów. Jedno miejsce w Melodifestivalen jest zarezerwowane dla zwycięzcy (organizowanego przez Sveriges Radio P4) konkursu Svensktoppen nästa. Choć w tym roku wygrała go Noomi Thorstensson, to jednak zespół Les Gordons został pierwszym znanym nam uczestnikiem preselekcji. Wszystko dzięki wyróżnieniu nadanemu przez jury z Christerem Björkmanem na czele. Muzyczna formacja specjalizuje się w indie rocku i podczas Svensktoppen… zaprezentowała utwór Need to Feel, którego jednak nie usłyszymy podczas koncertu półfinałowego. Regulamin Melodifestivalen bowiem głosi, że piosenki biorące udział w szwedzkich preselekcjach nie mogą być wcześniej udostępniane i wykonywane publicznie. Nazwiska uczestników i kompozytorów oraz tytuły utworów będą kolejno ogłaszane przez nadawcę w październiku i listopadzie tego roku. Łącznie o prawo do reprezentowania Szwecji na Konkursie Piosenki Eurowizji będzie walczyło 28 artystów.

Les Gordons
Pierwszy uczestnik Melodifestivalen 2017 – zespół Les Gordons | Fot. Materiały prasowe svt.se

Terminy koncertów i miasta

Szwedzki nadawca SVT ogłosił również terminy, w których odbywać się będą poszczególny półfinały, koncert drugiej szansy (Andra Chansen) i główny finał całego konkursu. Oto jak prezentuje się harmonogram preselekcji:

  • Półfinał 1.: 4 lutego 2017, Göteborg, Scandinavium;
  • Półfinał 2.: 11 lutego 2017, Malmö, Malmö Arena;
  • Półfinał 3.: 18 lutego 2017, Växjö, Vida Arena;
  • Półfinał 4.: 25 lutego 2017, Skellefteå, Skellefteå Kraft Arena;
  • Druga szansa: 4 marca 2017, Linköping, SAAB Arena;
  • Finał: 11 marca 2017, Sztokholm, Friends Arena.

Każde z tych miast ma już spore doświadczenie w organizowaniu szwedzkich preselekcji, dlatego też możemy spodziewać się utrzymania wysokiego poziomu wszystkich koncertów konkursowych. Sprzedaż biletów na show telewizyjne oraz próby generalne ruszy 31 października 2016.

Dla przypomnienia, zeszłoroczne Melodifestivalen wygrał Frans z utworem If I Were Sorry, a w samym Konkursie Piosenki Eurowizji uplasował się on na 5. miejscu.

Artykuł powstał przy współpracy z Mariuszem Wadowskim

Źródło: svt.se/melodifestivalen
Zdjęcie: Stina Stjernkvist (SVT)