W środę 30 listopada odbył się casting na Białorusi, który miał na celu wybór finalistów selekcji narodowych do 62. Konkursu Piosenki Eurowizji. Kto się zakwalifikował? Czy pojawiły się znajome nazwiska?

W finałowej trzynastce pojawi się trójka uczestników, których możemy znać z poprzednich lat. Napoli będzie próbowała pobić rekord z zeszłorocznych preselekcji (gdzie zajęła drugie miejsce) i wywalczyć bilet do Kijowa. Ciekawostką jest też fakt, że wokalistka ta będzie reprezentować Polskę w Turkowizji.

Również dwie grupy ponownie będą walczyć o zwycięstwo w narodowych preselekcjach. Są to Nuteki oraz Navi.

Oprócz nich, do finału zakwalifikowali się także (w kolejności alfabetycznej): Anastasiya Sheverenko, Angelica Pushnova, Isaac Nightungale, July, Kattie, Lermont X Julic, Lexy Weaver, Nikita Hodas, PROvokacija, Vladislav Kurasov.

12 piosenek będzie anglojęzycznych, natomiast grupa Navi ponownie wykona utwór w języku ojczystym.

Finał narodowy odbędzie się 20 stycznia 2017 roku, tym razem system głosowania będzie opierać się na ocenie widzów i jurorów w stosunku 50:50.

Skróty wszystkich castingowych występów możecie obejrzeć poniżej. Jest to ranking jednego z fanów Konkursu Piosenki Eurowizji.

Przypomnijmy, że Białoruś zadebiutowała w 2004 roku, jednak do finałowej stawki dostali się trzy lata później. Warto nadmienić, że w 2007 roku, gdy kraj reprezentował Dimitryja Kałduna z piosenką „Work your magic”, Białoruś zajęła najwyższe miejsce w swojej historii – szósta lokata w finale. Dalsza droga tego kraju w konkursie nie była „usłana różami”. Sukces, jakim jest TOP10 w półfinale, powtórzył dopiero po trzech latach zespół 3+2, z utworem „Butterflies”, ale w ostatecznym rozrachunku przegrali z kretesem, plasując się na 24. miejscu. Kraj awansował do finału Eurowizji jeszcze dwa razy: w 2013 roku z piosenką „Solayoh”, kiedy to kraj reprezentowała Alona Łanska oraz rok później, gdy Teo z piosenką „Cheesecake” wywalczył 5. miejsce w półfinale. Ostatecznie oboje reprezentanci uzyskali 16. pozycję w finale konkursu.

Ostatnim reprezentantem wschodnich sąsiadów był Ivan z utworem Help You Fly. Niestety nie zakwalifikował się on do finału.

źródło: eurovision.tv
zdjęcie: esc-plus.com

1 KOMENTARZ

  1. Podobnie, jak i w przypadku Finlandii – tak i w kwestii Białorusi – dwa utwory oceniam mocno pozytywnie. Są to utwory zespołu NAVI oraz Aleksandry Tkacz (Lexy Weaver). Mam wrażenie (i wręcz nadzieję 😉 ), że pozostałe utwory zostały specjalnie dobrane po to, aby zwyciężyła jedna z tych dwóch piosenek 🙂 . Ze wskazaniem na NAVI – ze względu na język narodowy, ale i także na bardzo ciekawy charakter piosenki. Im więcej etnicznych klimatów na Eurowizji, to tym lepiej! Dość, naprawdę dość mam naśladowania szwedzkiego europopu i amerykańskiej komercji!!!

    Oby zwyciężył zespół Navi! A jak nie – no to niech będzie ta Aleksandra Tkacz – przynajmniej nie byłoby wstydu, a i posłuchać przyjemnie (ambitny utwór, nie popowy, no i świetny głos!).