Eurowizja na Białorusi
Źródło: tvr.by

Dziś o godz. 10:00 czasu środkowoeuropejskiego rozpoczęły się przesłuchania na żywo w siedzibie białoruskiego nadawcy publicznego. Występy artystów oceniała jedenastoosobowa komisja składająca się z profesjonalistów z branży muzycznej. Wyłoniła ona dziesięciu finalistów białoruskiego finału narodowego, którego zwycięzca wystąpi w tegorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji.

Białoruski nadawca publiczny jest zadowolony, że otrzymał aż 113 zgłoszeń od artystów z różnych zakątków świata. Do Mińska przybyli dziś wokaliści z Hiszpanii, Ukrainy, Rosji, USA, Wielkiej Brytanii, Nigerii, Szwecji i Włoch. Każdy chciał zaprezentować swój utwór, który zgłosił do białoruskich preselekcji narodowych. Podczas przesłuchań nie zabrakło polskiego akcentu – Julian Lesiński zaprezentował swój utwór Affinity. Polaków  miało być więcej, gdyż na Białorusi mieli się zjawić jeszcze Clödie (zgłoszenia do KE 2018 i 2019) z utworem Devil in Disguise, Happy Prince (KE 2018, drugie miejsce; KE 2019) z Wait For You oraz Ewelina Łukaszyk z Don’t Go (utwór ten zgłosiła także do wewnętrznych Krajowych Eliminacji 2019).

Po przesłuchaniu wszystkich występów podzielonych na dwie tury, jedenastoosobowe jury, w którego skład wchodzili przedstawiciele telewizji publicznej, radia publicznego i Ministerstwa Kultury, podjęło decyzję. Ta została ogłoszona podczas wieczornego wydania programu informacyjnego Panorama. Tym razem, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, wybrano dziesięciu finalistów białoruskiego finału narodowego. Ostateczna decyzja może okazać się sporym zaskoczeniem, ponieważ o bilet do Tel Awiwu walczyli też weterani, w tym Andżelika Pusznowa, którzy odpadli na etapie przesłuchań na żywo. Poniżej przedstawiamy listę wokalistów i zespołów zakwalifikowanych do finału narodowego na Białorusi wraz z utworami, które wykonają na scenie w Mińsku.

Michael SoulHumanize

Ewa KoganRun

ZenaLike It

Aliona Gorbaczowa – Can We Dream

KejSiNo Love Lost

Emmanuel ImagbeChampion

Sebastian Roos Never Getting Close

Grupa NAPOLI Let It Go

Grupa AuraCzarawala

Grupa PROwokacija – Running Away From The Sun

Jutro o godzinie 9:00 czasu środkowoeuropejskiego zostanie zorganizowana specjalna konferencja prasowa, podczas której na żywo każdy z uczestników wylosuje numer startowy w wielkim finale. Będzie to też okazja do podjęcia pierwszych rozmów z zespołem specjalistów odpowiedzialnych za organizację koncertu. Na razie nie znamy daty, kiedy to białoruski nadawca publiczny wyłoni następcę Alekseeva spośród zakwalifikowanej dziesiątki. Wiemy tylko tyle, że w tym roku zrezygnowano z głosowania widzów na rzecz wyników profesjonalnego jury. O szczegółach dotyczących białoruskiego finału narodowego będziemy informować na bieżąco na łamach portalu eurowizja.org.

Źródło: Tvr.by

1 KOMENTARZ