Uczestnicy Eurowizji Młodych Muzyków 2018

Międzynarodowy Festiwal w Edynburgu jest w tym roku areną dla 19. edycji Eurowizji Młodych Muzyków. W weekend młodzi artyści z 18 państw zaprezentowali swoje półfinałowe recitale. Przed chwilą poznaliśmy nazwiska 6 finalistów. 

Konkurs Eurowizji Młodych Muzyków jest organizowany co 2 lata od 1982 i przyciągnął do tej pory reprezentantów z łącznie 37 państw. Polska bierze w nim udział od 1992 i ma w swoim dorobku trzy zwycięstwa. Pierwsze Grand Prix zapewnił nam już w roku debiutu Bartłomiej Nizioł, kolejne Stanislaw Drzewiecki w 2000 oraz przed dwoma laty Łukasz Dyczko.

W tegorocznej 19. edycji Eurowizji Młodych Muzyków udział bierze 18 uczestników. Wystąpili oni w półfinałach 18 i 19 sierpnia, a skrót ich recitali możecie zobaczyć poniżej.

Pierwszy dzień półfinałów:

Drugi dzień półfinałów:

Pełny zapis półfinałowych koncertów znajduje się pod linkami: część Iczęść IIczęść IIIczęść IVczęść Vczęść VI.

Panel ekspertów w składzie:

 • Ursula Leveaux
 • David Watkin
 • Sinae Lee
 • Noè Rodrigo Gisbert

ocenił wszystkie półfinałowe prezentacje, przyznając im punkty w skali 1-10. Jury zwróciło uwagę na poprawność techniczną, jakość dźwięku, interpretację utworu i występ. Po dodatkowych naradach ogłoszono nazwiska 6 finalistów. Oto oni w przypadkowej kolejności:

  • Słowenia – Nikola Pajanović

  • Węgry – Máté Bencze

  • Rosja – Ivan Bessonov

  • Niemcy – Mira Foron

  • Czechy – Indi Stivín

  • Norwegia – Birgitta Elisa Oftestad

Niestety w gronie finalistów zabrakło Polki, Marty Chlebickiej, ale i tak gratulujemy jej pięknego występu. Finał konkursu rozegrany zostanie 23 sierpnia.

Źródła: youngmusicians.tv, bbc.co.uk, fot.: BBC.

Poprzedni artykułWeekend z półfinałami Eurowizji Młodych Muzyków [UPD]
Następny artykuł15. Konwent OGAE Polska dobiegł końca!
Przemysław Jóźwik
Niepoprawny optymista, który nie potrafi żyć bez muzyki. Gust muzyczny mam tak różnorodny jak cała Eurowizja: od Britney Spears i Michaela Jacksona, przez Nirvanę, po Die Antwoord. Wśród polskich artystów najbardziej cenię Nosowską i Peszek. Otwarty na ludzi, przeciwny wszelkim formom przemocy, tolerancyjny i wyrozumiały. Lubię otaczać się znajomymi, ale doceniam też chwile samotności, które potrafię konstruktywnie wypełnić. Moja rodzina to ukochany Bartosz i dwa przeurocze kociaki, Renio i Soksik. Nie dostałem się na dziennikarstwo (nie wiedziałem m,in. jak się wabił pies Waldorffa), więc zostałem fizykiem. W 2017 obroniłem doktorat pisząc o dyslokacjach krawędziowych w kryształach i obecnie przebywam na stażu w Lizbonie. Od 1996 tworzę własną listę przebojów, którą kiedyś zainteresowało się nawet MTV. Eksponencjalny system liczenia punktów stosuję już od kilku lat do tworzenia rocznych rankingów mojej listy. W oparciu o model eksponencjalny także EBU postanowiła liczyć punkty od jury podczas Eurowizji. Brawo EBU :) W OGAE jestem od 2009, do redakcji eurowizja.org dołączyłem nieco później, pewnie z powodu niespełnionych aspiracji dziennikarskich. Należę do zespołów opiekujących się Wielką Brytanią, Irlandią i Portugalią, a ponadto także eurowizyjną historią i statystykami. Moje ulubione eurowizyjne piosenki to Il Volo (Włochy 2015), Freaky Fortune feat. RiskyKidd (Grecja 2014), Jemini (UK 2003), Katrina and The Waves (UK 1997), Karoline Krüger (Norwegia 1988)...