Dzisiaj w samo południe norweska telewizja NRK zaprezentowała uczestników Melodi Grand Prix 2015. Przedstawiamy tych, którzy staną w szranki o reprezentowanie norweskich barw w Austrii.
Jak już donosiliśmy wcześniej norweski nadawca bardzo skrupulatnie przygotowuje się do tegorocznego Konkursu Eurowizji, który jest pełen rocznic: w tym roku Eurowizja odbędzie się po raz 60.; jest to też 20. i 30. rocznica dwóch pierwszych norweskich zwycięstw. Z tego względu zrezygnowano ze zbędnych półfinałów oraz zdecydowano się na ponowne wprowadzenie orkiestry.
W finale który odbędzie się 14 marca weźmie udział 11 uczestników. Stawka jest bardzo zróżnicowana. W tym artykule postaramy się przybliżyć sylwetki uczestników.
Alexandra Joner (Cinderella) to tancerka, która pojawiła się w teledyskach m.in. Justina Biebera. W 2012 wydała singiel z grupą Madcon (interval act 2010), a w październiku 2014 światło dzienne ujrzała jej pierwsza solowa piosenka – Tap Dance.
Contrazt (Heaven) to grupa, która powstała w 2005 roku. Grają muzykę w stylu dansband. Jak donosi oficjalna strona mają na koncie wiele koncertów w całym kraju.
Erlend Bratland (Thunderstruck) wygrał norweską wersję programu Mam Talent w 2008 roku. W programie zasłynął m.in. wykonaniem piosenki Lost z repertuaru Anouk (ESC 2013). W tym samym roku był nominowany do nagród norweskiego przemysłu muzycznego. W 2014 roku wrócił po długiej przerwie. Za jego propozycją stoją Joy i Linnea Deb, którzy mają na koncie m.in. You (Szwecja, ESC 2013) czy Busy Doin’ Nothing (Ace Wilder).
Ira Konstantinidis (We Don’t Worry) to siedemnastolatka z Oslo. Dopiero stawia swoje pierwsze kroki w branży muzycznej. Jej wzorami są Amy Winehouse oraz Etta James.
Jenny Langlo (Next to You) w 2011 roku wygrała norweską edycje programu Idol. Do tej pory wydała 3 single. Oprócz pracy, studiuje muzykę popularną w Nordyckim Instytucie Scenicznym i Studyjnym. Razem z Langlo piosenkę współtworzyła grupa Machopsyho, która współpracowała m.in. z Pink czy Justinem Timberlakem. W 2013 roku piosenka ich autorstwa – I Feed You My Love reprezentowała Norwegię w Malmö.
Karin Park (Human Beings) to szwedka, która jest związana bardziej z norweskim przemysłem muzycznym niż szwedzkim. Park ma na koncie najważniejsze norweskie nagrody muzyczne. Wokalistka jest współautorką wspomianego I Feed You My Love. Park napisała konkursową piosenkę razem z Guyem Chambersem, który współpracował z Kylie Minogue oraz Robinem Williamsem.
Marie Klåpbakken (Ta Meg Tilbake) wydała uznany przez krytyków album Framtida w 2012 roku. Marie ma na koncie trasy koncertowe ze znanymi norweskim wokalistkami tj. Marion Ravn czy Helene Bøksle (MGP 2011).
Mørland & Debrah Scarlet (A Monster Like Me) to świeży duet na norweskim rynku. Mørland przez większość swojego dorosłego życia mieszkał w Wielkiej Brytanii. Wokalista jest autorem konkursowej propozycji. Na scenie będzie mu towarzyszyć szwajcarsko-norweska wokalistka, która brała w norweskiej wersji programu The Voice.
Raylee (Louder) to wokalistka, która dała się dobrze poznać norweskiej widownii. Raylee ma na koncie kilka popularnych popowych piosenek, które spotkały się z sympatią. W zeszłym roku odbyła dużą trasę koncertową z grupą Madcon i fińskim wokalistką Isac Elliott.
Stayman & Lazz (En Godt Sekt Pizza) to humorystyczny duet, który powstał w 2009 roku. W 2012 wygrali popularny norweski reality-show – Paradise Hotel. W 2014 roku wydali album, który był najczęściej odtwarzaną norweskojęzyczną płytą roku.
Tor & Bettan (All Over The World) czyli Tor Endresen i Elisabeth „Bettan” Andreassen to weterani norweskich selekcji. Ten pierwszy uczestniczył w nich 11 razy (w 1997 roku wygrał i reprezentował Norwegię zajmując w finale Eurowizji ostatnie miejsce). Bettan uczestniczyła 6 razy w szwedzkim Melodifestivalen (w 1982 roku reprezentowała Szwecję z grupą Chips) oraz 5 razy w norweskim MGP. Wokalistka wygrała Eurowizję dla Norwegii 30 lat temu (jako Bobbysocks) oraz reprezentowała ten kraj w 1994 i 1996 roku.
Framgentów utworów biorących udział w Melodi Grand Prix można posłuchać wchodząc na profile uczestników na oficjalnej stronie selekcji: TUTAJ.
Źródło: NRK