nikita alekseev

11 stycznia odbyły się przesłuchania na żywo, na które zostali zaproszeni wszyscy artyści, którzy przesłali w wyznaczonym terminie utwór zgodny z przyjętym regulaminem. W ciągu kilkugodzinnej transmisji online mogliśmy śledzić zmagania ponad dziewięćdziesięciu wykonawców. Po obradach komisji poznaliśmy finalistów białoruskich preselekcji narodowych. Kto powalczy o bilet na Eurowizję?

Białorusinom nie można odmówić różnorodności, swoje zgłoszenia nadesłali artyści wykonujący różne gatunki muzyczne. W ten oto sposób na jednej scenie mieliśmy alternatywę, rock, pop, folk, disco polo, dance, hip-hop, a nawet funk. Jurorzy mogli wskazać maksymalnie 15 finalistów białoruskich preselekcji narodowych. Podjęli jednak decyzję, że o bilet do Lizbony powalczy 11 artystów. Przypomnijmy, że w 2017 roku stawka finałowa liczyła 13 wykonawców. Tegorocznego reprezentanta Białorusi poznamy 16 lutego, wówczas to odbędzie się finał preselekcji narodowych. O jego ostatecznym wyniku zadecydują widzowie oraz jurorzy stosunkiem głosów 50:50.

Poniżej prezentujemy sylwetki wykonawców, których zobaczymy w finale. W stawce nie zabrakło weteranów, jest też parę nowych twarzy oraz artysta cieszący się wielką popularnością w krajach byłego ZSRR.

Adagio

Grupa Adagio postanowiła pójść śladem włoskiego Il Volo i zgłosić do preselekcji piosenkę w języku ojczystym (Ti i ya), która opowiada o miłości, a swoją stylistyką nawiązuje do opery. Czy patetyczny utwór poświęcony życiu uczuciowemu przypadnie do gustu Białorusinom? O tym przekonany się za miesiąc.

Alekseev

Nikita Alekseev ma 24 lata, urodził się na Ukrainie, ale jego popularność sięga daleko poza ojczyznę. Swoją muzyczną karierę rozpoczął od udziału w ukraińskiej edycji The Voice, w którym to trafił pod skrzydła Ani Lorak (Ukraina ESC 2008). Wokalista zrobił ogromną karierę w Rosji, jego debiut docenili przedstawiciele tamtejszej branży muzycznej. Alekseev został nagrodzony m.in. przez przez Ru.TV w 2016 roku. Pierwotnie artysta miał zgłosić utwór Forever (anglojęzyczna wersja singla Navsegda) do ukraińskich preselekcji narodowych. Pojawił się jednak pewien problem. Ruslan Kvinta jest producentem ukraińskich preselekcji narodowych, a w przeszłości współpracował z Alekseevem. Aby uniknąć podejrzeń o nieczyste zagrywki, młody wokalista wysłał zgłoszenie do białoruskich preselekcji narodowych. Dzień przed przesłuchaniem na żywo pojawiły się spekulacje o możliwej dyskwalifikacji artysty. Alekseev miał wykonać utwór Navsegda podczas koncertów na Ukrainie, które odbyły się przed 1 września. Wprawdzie jego eurowizyjna propozycja jest wykonywana w języku angielskim, a jej aranżacja została lekko zmodyfikowana, ale jego kandydatura wciąż rodzi obawy. Nie przeszkodziło to jednak białoruskiemu jury w dopuszczeniu Alekseeva do stawki finałowej. Uchodzi on za faworyta tegorocznych preselekcji organizowanych przez naszych wschodnich sąsiadów – aktualnie wygrywa w sondzie zorganizowanej przez Esctoday.com

Alen Hit

Pod pseudonimem scenicznym Alen Hit kryje się Oleg Szuszkij. Artysta nie tylko śpiewa piosenki, ale też pisze i komponuje utwory. Ponadto próbuje swoich sił jako aktor. Alen Hit właśnie wydał album pt. Different Me, to właśnie z tej EP-ki pochodzi jego eurowizyjny utwór I Don`t Care, który brzmi na wskroś nowocześnie. Czy owa radiówka utrzymana w radosnym klimacie zabrzmi w maju w Lizbonie?

Gunesh

Hiunesz Abasawa, bo tak brzmi prawdziwe imię i nazwisko artystki, to białoruska piosenkarka pochodzenia azerskiego, która próbowała już swoich sił w preselekcjach do Eurowizji. O prawo reprezentowania swojej ojczyzny w tym popularnym muzycznym konkursie ubiegała się aż sześciokrotnie. Po raz pierwszy w 2005 roku z utworem Call my name, natomiast ostatni w 2014 roku z piosenką I Believe In Miracle. Wszystkie wykonane przez nią utwory różniły się stylistyką i choreografią. Uczestniczka licznych festiwali, w tym Słowiańskiego Bazaru. W 2013 roku reprezentowała Białoruś na Turkowizji. W tym roku powalczy o bilet do Lizbony z utworem I Will Not Cry.

Lexy Weaver

To pseudonim sceniczny 17-letniej Alexandry Tkach. Choć artystka jest bardzo młoda, nie mamy tutaj do czynienia z debiutem w białoruskich preselekcjach narodowych. W zeszłym roku wokalistka próbowała swoich sił z utworem Be Stronger. Czy Ain`t You przyniesie jej oczekiwany sukces? O tym dowiemy się już 16 lutego. Swoją przygodę ze sceną muzyczną Alexandra Tkach rozpoczynała od udziału w programach typu talent show: The Voice i X-Factor.

Sofia Lapina

Artystka bierze udział i jest współtwórcą projektu konceptualnego – muzyki wplecionej w film o problemach współczesnego społeczeństwa. To historia zwykłych ludzi, którzy w wyniku nieodpowiedzialnych działań mocarstw jądrowych znaleźli się w śmiertelnym zagrożeniu. W preselekcjach białoruskich zaprezentuje utwór Gravity.

Anastasia Malashkevich

To kolejna artystka, która wielokrotnie próbowała swoich sił w białoruskich preselekcjach narodowych. W 2014 roku startowała z utworem Runaway, w 2015 Don`t Save My Name, a w 2016 z Pray For Love. Jej znakiem rozpoznawczym jest silny wokal, którego nie powstydziłaby się sama Anastacia. 16 lutego będzie ubiegała się o prawo reprezentowania Białorusi w Lizbonie z power balladą World on Fire.

Cyril Hood

Pod pseudonimem scenicznym Cyril Hood kryje się Kirill Ermakov, który w 2016 roku ubiegał się o prawo reprezentowania Białorusi na Eurowizji z utworem Running To The Sun. Tym razem powraca z przyjemną dla ucha radiówką Deja Vu, która brzmi świeżo i nowocześnie.

Napoli

Olga Szymańska to prawdziwa weteranka białoruskich preselekcji narodowych. Pomimo młodego wieku artystka po raz piąty będzie ubiegała się o prawo reprezentowania swojej ojczyzny na Eurowizji. Pierwszy raz miało to miejsce w 2014 roku, Napoli było wówczas zespołem składającym się z 3 artystów – grupa wykonała utwór Stay With Me. W 2015 Napoli zgłosiło piosenkę My Dreams. W 2016 pod dobrze znaną nazwą do preselekcji wystąpiła sama Olga Szymańska z My Universe. Po tym, jak reprezentantem Białorusi został Ivan, artystka wysłała swój utwór do Krajowych Eliminacji. W tym miejscu warto podkreślić, iż Olga Szymańska ma polskie korzenie. W listopadzie 2016 Napoli została reprezentantką Polski na Turkowizji, która jednak z powodu napięć politycznych ostatecznie nie odbyła się. W 2017 roku Olga Szymańska wykonała podczas preselekcji białoruskich utwór Let`s come together. 16 lutego powalczy o bilet do Lizbony z piosenką Chasing Rushes.

Radiovolna

To rockowa grupa muzyczna składająca się z samych mężczyzn. Zespół zyskał popularność za sprawą coverów. Wokalistą grupy jest Vlad Chizhikov. Grupa Radiovolna brała udział w białoruskich preselekcjach narodowych w 2016 roku, wówczas wykonała utwór Radiowave. Czy Subway Lines przyniesie zespołowi upragniony sukces i bilet do Lizbony?

Shuma

To projekt elektroniczny, który łączy w sobie tradycyjne, pogańskie brzmienia z muzyką elektroniczną. Zespół został uhonorowany licznymi nagrodami przyznawanymi przez białoruską branżę muzyczną: najlepszy album roku, najlepszy album elektroniczny, najlepszy album białoruski. O bilet do Lizbony Shuma powalczy z utworem Hmarki, czyli Chmury. Piosenka zostanie w całości wykonana w języku ojczystym.

Źródło: Vkontakte, Esctoday, Wiwibloggs, Wikipedia, Eurovoix

Fotografia: screen z serwisu YouTube