Telewizja czarnogórska ogłosiła dziś nazwiska pięciu finalistów, kompozytorów ich piosenek oraz jurorów, którzy te utwory do preselekcji narodowych wybrali. Kto ma szansę reprezentować Czarnogórę w Lizbonie? 

Dziś wieczorem w programie informacyjnym Dnevnik 2 telewizja czarnogórska RTCG podała nazwiska pięciu finalistów preselekcji Montevizija. Wybrano ich spośród 31 zgłoszeń, a decyzję ws. stawki finałowej podjęło pięcioosobowe jury w składzie:

  • Dejan Božović (aktor i kompozytor z Serbii)
  • Ismeta Dervoz (dwukrotna reprezentantka Jugosławii w 1976 i 1981)
  • Kornelije Kovač (serbski kompozytor, reprezentant Jugosławii w 1974)
  • Vladimir Maraš (muzyk i pracownik RTCG)
  • Slaven Knezović (aktor i producent z Bośni)

O tytuł reprezentanta Czarnogóry powalczą cztery wokalistki i jeden wokalista. Wszyscy wykonają utwory w języku narodowym:

  • Lorena Janković Dušu Mi Daj (komp. Mirsad Serhatlić)
  • Nina Petković Dišem (komp. Michael James Down)
  • Katrina Bogićević Neželjena (komp. Aleksandra Milutinović)
  • Ivana Popović Martinović Poljupci (komp. Slavko Milovanović)
  • Vanja Radovanović Inje (komp. własna)

Lorena Janković to 16-letnia wokalistka z Podgoricy, która popularność zdobyła w trzeciej edycji programu Pinkove Zvezdice, gdzie dotarła do superfinału. Jej utwór skomponował Mirsad Serhatlić, który napisał piosenkę Ne mogu bez tebe dla Stefana Filipovicia podczas preselekcji czarnogórskich 2007.

Nina Petković to 36-letnia laureatka 4. miejsca w programie Operacija Trijumf (2008). W 2009 roku triumfowała podczas festiwalu Pjesma Mediterana. Była jedną z kandydatek do reprezentowania Czarnogóry w 2009 roku, ale o udział w Eurowizji starała się także jako członkini formacji Dan Poslije. Jej tegoroczną propozycję napisał Michael James Down, który swoje utwory ma także w eliminacjach Malty czy Rumunii.

Katarina Bogićević to popularna aktorka, znana z serialu Folk i zajęcia 3. miejsca w drugiej edycji serbskiej wersji programu Twoja Twarz Brzmi Znajomo. Uczestniczyła też w serbskim Mam Talent. Za jej piosenką na Monteviziję stoi Aleksandra Milutinović, która napisała m.in. utwór Rijeka bez imena dla Mariji Šestić, reprezentantki Bośni i Hercegowiny 2007.

Ivana Popović Martinović to wokalistka kojarzona poprzez udział w wielu lokalnych i regionalnych festiwalach takich jak np. Sunčane Skale. Próbowała też swoich sił w preselekcjach 2005 gdzie we wspólnym finale Serbii i Czarnogóry zajęła 13. miejsce. Piosenkę na Monteviziję 2018 napisał dla niej wokalista Slavko Milovanović.

Vanja Radovanović to jedyny solista w finale, urodził się w Belgradzie, ale mieszka i tworzy w Czarnogórze. Dwukrotnie uczestniczył w festiwalu w Budwie, pojawił się także podczas Beovizji w 2006 roku, gdzie za utwór Kad me jednom za te ne bude zajął 21. miejsce. W 2008 roku wydał swój album, który został dobrze przyjęty w kraju, a wokalista stał się popularny. W 2012 roku wydał drugi album (przy współpracy z chorwackim producentem Denisem Mujadžiciem Denikenem), który potwierdził jego silną pozycję na czarnogórskiej scenie muzycznej.

Na razie nie wiadomo kiedy poznamy pięć konkursowych propozycji. Finał Monteviziji odbędzie się 17 lutego w Podgoricy, a o zwycięzcy zadecydują tylko widzowie.

Źródło: RTCG, inf. własne, fot. RTCG