Telewizja rumuńska podała dziś nazwiska 12 finalistów preselekcji narodowych, których finał odbędzie się 8 marca. Wśród kandydatów zwyciężczyni półfinału z Kijowa.

TVR, nadawca rumuński, przedstawił dziś listę laureatów otwartego konkursu na reprezentanta kraju podczas Konkursu Piosenki Eurowizji 2015 w Wiedniu. Spośród prawie stu nadesłanych zgłoszeń wyłonioło dwanaście najlepszych kompozycji, które 8 marca walczyć będą o względy widzów i jurorów. Finał konkursu odbędzie się w Krajowej. Oto bohaterowie show:

 • A million starsLuminiţa Anghel (Eurowizja 2005)
 • Chica latinaAurelian Temişan feat. Alexa
 • De la capăt  Voltaj
 • Dragoste în lanţuriBăieţii
 • Love won’t run awayBlue Noise
 • My light  – Rodica Aculova
 • NowhereCristina Vasiu
 • Save us  Tudor Turcu
 • Secret placeSuper Trooper
 • Still alive Ovidiu Anton
 • SupermanLara Lee
 • We were in loveCEJ

Wszystkie utwory dostępne są TUTAJ. Już jutro finaliści pojawią się w siedzibie stacji by spotkać się z producentami preselekcji oraz nagrać wizytówki video, które będą później emitowane w telewizji. Nadawca chce już od 15 lutego zacząć regularną emisję teledysków do piosenek, by widzowie mogli się zapoznać z propozycjami. Wiadomo, że do preselekcji narodowych zgłoszono łącznie 93 piosenki, ale tylko 79 spełniało wymogi regulaminu.

Wśród finalistów najbardziej rozpoznawalnym nazwiskiem jest oczywiście  Luminiţa Anghel, która wraz z formacją Sistem reprezentowała Rumunię w 2005 roku zdobywając pierwsze miejsce w półfinale i trzecie w finale za utwór „Let me try”. Jest to do tej pory najlepszy rezultat kraju w historii, powtórzony w 2010 roku przez Paulę i Ovi’ego. Konkrentami Luminity będą m.in. aktor i muzyk Aurelian Temisan, pop-rockowa formacja Voltaj (zdobywcy nagrody „Best Romanian Act 2005” MTV EMA), Rodica Aculova (próbowała swoich sił w selekcjach mołdawskich 2015 z tą samą piosenką), Tudor Turcu (zwycięzca drugiej edycji „X Factora”) czy Ovidiu Anton (uczestnik czwartej edycji „X Factora”).

Rumunia wystartuje w drugiej połowie pierwszego półfinału, nie będzie więc bezpośrednim konkurentem Polski w walce o finał.

Źródło: TVR.ro, fot.: TVR.ro

4 KOMENTARZE

 1. Piosenki rumuńskie nie są wszystkie aż takie dobre. Najbardziej podobają mi się:

  We were in love
  Superman
  Still Alive
  Save Us
  My Light (partiami)
  De la capat i…….
  A Million Stars (z szansą nawet na wygranie całej ESC 2015 i pokonanie Australii tylko piosenką !!!)

 2. Kolejne zaskoczenie! Pozytywne znaczy – piosenki rumuńskie są naprawdę dobre – tego się nie spodziewałem (co mnie oczywiście niezmiernie raduje). 🙂
  W szczególności podobają mi się :
  Lara Lee – Superman
  Luminiţa Anghel – A million stars
  Cristina Vasiu – Nowhere
  Tudor Turcu – Save us
  Băieţii – Dragoste în lanţuri
  CEJ – We were in love
  Oczywiście dużo zależy od tego jak wypadną na żywo jednak już teraz mogę powiedzieć iż preselekcje rumuńskie stoją na bardzo wysokim poziomie (kto się tego spodziewał?).
  Wypada tylko pogratulować 🙂