Eurowizja 2019 za pasem. Europejska Unia Nadawców ujawniła listę jurorów, którzy ocenią występy podczas 64. Konkursu Piosenki Eurowizji w Tel Awiwie. W jury zasiądą m.in. Anna Wyszkoni i Rafał Brzozowski, którzy w przeszłości startowali w krajowych eliminacjach do konkursu.

W 25. rocznicę debiutu Polski w Konkursie Piosenki Eurowizji poznaliśmy nazwiska komisji jurorskich oceniającej występy podczas tegorocznego widowiska. Zwycięzcę głosowania jury wybierze w tym roku 205 osób związanych z branżą muzyczną. Jak czytamy na stronie EBU, Eurovision.tv, jurorzy mają oceniać wokalne umiejętności wykonawców, występ sceniczny, jakość kompozycji i oryginalność piosenki, a także ogólne wrażenie po obejrzeniu występu.

Eurowizja 2019 – jury

Przewodniczącą polskiego jury będzie Ania Wyszkoni, była wokalistka zespołu Łzy, który w 2004 roku ubiegał się o reprezentowanie Polski na Eurowizji. W 2016 roku piosenkarka zasiadała w jury krajowych eliminacji do Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci, które wygrała Olivia Wieczorek.

W skład polskiego jury Eurowizji wchodzi również partner życiowy Ani Wyszkoni, menedżer i producent muzyczny Maciej Durczak, a także Dominika Gawęda i Paweł Rurak-Sokal z zespołu Blue Cafe (Eurowizja 2004) oraz Rafał Brzozowski, który z piosenką Sky Over Europe zajął drugie miejsce w krajowych eliminacjach do Eurowizji 2017.

Wśród jurorów w pozostałych krajach nie brakuje byłych uczestników Konkursu Piosenki Eurowizji. Jednym z jurorów w Niemczech będzie Michael Schulte, który reprezentował kraj podczas ubiegłorocznego konkursu. W panelu jurorskim w Chorwacji zasiądzie Franka Batelić (Eurowizja 2018), w Serbii – Sanja Ilic (2018), na Islandii – Maria Olafs (2015), w Rosji – siostry Anastasija i Marija Tołmaczowe (2014), na Węgrzech – Kati Wolf (2011), w Gruzji – Sofo Toroszelidze z zespołu Eldrine (2011), w Mołdawii – Greta Burlacu (2008), a w Rumunii – Monica Anghel (2002).

Występy uczestników Eurowizji 2019 ocenią też specjaliści, którzy mają spore powiązania z konkursem. We francuskim jury zasiądzie m.in. Bruno Berberes, wieloletni szef tamtejszej delegacji eurowizyjnej. W skład łotewskiego panelu jurorskiego wchodzi Ilze Jansone, która jest producentka krajowych eliminacji Supernova. Jedną z członkiń szwedzkiego jury będzie Linnea Deb, współautorka piosenek You i Heroes, które reprezentowały Szwecję na Eurowizji w 2013 i 2015 roku, a także kilkunastu utworów uczestniczących w krajowych selekcjach Melodifestivalen, a także singli Cool Me Down In My Cabana, z którymi Margaret ubiegała się o udział w Eurowizji.

Pełną listę jurorów 64. Konkursu Piosenki Eurowizji znajdziecie TUTAJ.

Eurowizja 2019 – kiedy, gdzie, kto wystąpi?

64. Konkurs Piosenki Eurowizji 2019 zostanie rozegrany 14, 16 i 18 maja 2019 roku w Tel Awiwie-Jafie. O wygraną zawalczą reprezentacje z 41 krajów, w tym z Polski, którą reprezentuje zespół Tulia z piosenką Fire of Love (Pali się).

źródło: Eurovision.tv, fot.: Instagram Rafała Brzozowskiego

1 KOMENTARZ