Telewizja Polska ujawniła nazwiska jurorów i gości Krajowych Eliminacji do Konkursu Eurowizji 2017.

Jak wiemy od momentu opublikowania regulaminu do Krajowych Eliminacji,  połowa decyzji o tym kto pojedzie do Kijowa będzie zależeć od panelu jurorskiego.

Pojawiały się domysły czy Telewizja Polska zdecyduje się na wprowadzenie międzynardowego jury. Ostatecznie, w panelu znajdą się wyłącznie rodzimi eksperci.

Oto jurorzy Krajowych Eliminacji 2017:

Alicja Węgorzewska to śpiewaczka operowa (mezzosopran). Występowała na scenach Opery Narodowej w Warszawie, Operze Kameralnej czy Neue Oper w Wiedniu. Węgorzewska ma na koncie też koncerty w Wiedniu, Berlinie oraz Nowym Jorku. W latach 2011-2012 zasiadła w jury programu Bitwa na Głosy. Od października 2016 roku pełni obowiązki dyrektora Opery Kameralnej w Warszawie.

Robert Janowski jest głównie znany szerszej publice z prowadzenia popularnego programu Jaka to melodia? w TVP1. Poza tym to aktor i piosenkarz. W latach 80. występował w takich zespołach jak ZOO czy Oddział Zamknięty. Rozgłos przyniosła mu rola w musicalu Metro, w Teatrze Buffo, z którym współpracował przy kolejnych produkcjach. Na co dzień pracuje w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Dodatkowo, Janowski wydał 6 solowych płyt.

Maria Sadowska to piosenkarka, reżyserka. Karierę rozpoczynała w programie Tęczowy Music Box. Pod koniec lat 90. jej piosenki z utworami muzyki dance odnosiły sukcesy w Japonii. W późniejszych latach wydała płytę elektorniczną z tekstami Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej (2004) oraz płytę jazzową do muzyki Krzysztofa Komedy (2006). Jej ostatnia płyta – Jazz na ulicach pokryła się złotem W 2012 roku miała premiera jej pierwszego pełnometrażowego filmu – Dzień kobiet, który otrzymał nagrody w Cottbus, Paryżu i Łodzi. Obecnie w na ekranach kin pokazywany jest jej kolejny film Sztuka kochania czyli historia Michaliny Wisłockiej. Szerszej publiczności jest znana jako trenerka w programie The Voice of Poland.

Włodek Pawlik to kompozytor muzyki jazzowej. Występował na istotnych festiwalach jazzowych tj. North Sea Jazz Festival.  Jest także autorem muzyki filmowej m.in. do filmu Rewers B. Lankosza. W 2014 roku otrzymał razem ze swoim zespołem, Filharmonią Kaliską i Randym Breckerem nagrodę Grammy w kategorii – album dużej formacji jazzowej.

Ostatnim jurorem jest Krzesimir Dębski – kompozytor muzyki współczesnej i filmowej. Jako lider grupy String Connection w latach 80. występował niemal w całej Europie, Kanadzie i USA. Dębski jest autorem piosenek dla wielu popularnych wykonawców m.in. Edyty Górniak, Kayah czy Beaty Kozidrak. Jest także autorem muzyki do takich filmów jak Ogniemi i mieczem czy W pustyni i w puszczy. Dębski ma również doświadczenia dyrygenckie. W 1997 roku pełnił rolę dyrygenta podczas występu Anny Marii Jopek w Konkursie Eurowizji w Dublinie.

https://www.youtube.com/watch?v=NpvqRgMoSBw

Telewizja Polska ujawniła rówież nazwiska gości! Gwiazdą wieczoru będzie Doda, która w tym roku powróciła do nagrywania z jej pierowtnym, rockowym zespołem Virign. Dodatkowo, usłyszymy Oliwię Wieczorek, która w zeszłym roku reprezentowała Polskę na Konkursie Eurowizja Junior z piosenką  Nie Zapomnij.

Krajowe Eliminacje odbędą się 18 lutego o godzinie 20:30, a poprowadzi je Artur Orzech.

Źródło: TVP, wikipedia, własne