Zakończył się drugi półfinał, który wyłonił kolejną grupę szczęśliwców. Będziemy mogli usłyszeć ich ponownie w sobotę. Sprawdźcie, kto triumfował, a kto niestety musiał pożegnać się z szansami na zwycięstwo.

Patrząc na większą liczbę występujących wykonawców (18), typy bukmacherów, typowania fanów oraz reakcje na próby generalne ten półfinał znacznie wyprzedził jakościowo wtorkowe zmagania wykonawców w Tel Awiwie. Wśród pewniaków do finału, które okazały się nie zawieźć, mamy Holandię, Rosję, Szwecję, Szwajcarię czy Azerbejdżan czy Malta – to też państwa, które są obstawiane jako pretendenci do zwycięstwa tegorocznej Eurowizji.

W dzisiejszym półfinale, tak samo jak w poprzednim, głosy oddały państwa, biorące udział w eliminacjach, a także widzowie z Niemiec, Włoch i Wielkiej Brytanii, czyli krajów, które automatycznie znalazły się w finale konkursu. Głosy były oddawane przez 15 minut za pomocą SMS-ów oraz aplikacji. Na finalny werdykt miało również wpływ jury, które oceniało występy wczoraj, podczas próby generalnej.

Poza konkursowymi propozycjami zaśpiewał zespół złożony z 8 utalentowanych, niepełnosprawnych muzyków – Shalva Band, a także zobaczyliśmy dwa materiały dotyczące historii Eurowizji.

Podczas koncertu usłyszeliśmy następujące piosenki:

 1. Armenia – Srbuk Walking Out
 2. Irlandia – Sarah McTernan 22
 3. Mołdawia – Anna Odobescu Stay
 4. Szwajcaria – Luca Hänni She Got Me
 5. Łotwa – Carousel That Night
 6. Rumunia – Ester Peony On a Sunday
 7. Dania – Leonora Love Is Forever
 8. Szwecja – John Lundvik Too Late for Love
 9. Austria – PÆNDA Limits
 10. Chorwacja – Roko The Dream
 11. Malta – Michela Chameleon
 12. Litwa – Jurij Veklenko Run with the Lions
 13. Rosja – Sergey Lazarev Scream
 14. Albania – Jonida Maliqi Ktheju tokës
 15. Norwegia – KEiiNO Spirit in the Sky
 16. Holandia – Duncan Laurence Arcade
 17. Macedonia Północna – Tamara Todevska Proud
 18. Azerbejdżan – Chingiz – Truth

Na godzinę przed koncertem typowania bukmacherów wyglądały następująco:

Źródło: eurovisionworld.com/odds/eurovision-semi-final-2

Do ścisłego finału weszły następujące państwa, podane według kolejności wyczytywania:

 • Macedonia
 • Holandia
 • Albania
 • Szwecja
 • Rosja
 • Azerbejdżan
 • Dania
 • Norwegia
 • Szwajcaria
 • Malta

Niestety – Irlandia, Chorwacja, Mołdawia, Łotwa, Litwa, Austria, Armenia oraz Rumunia nie otrzymały wystarczającej liczby głosów, aby zdołać zakwalifikować się do kolejnego etapu Eurowizji.

Na pewno wielkim wygranym jest Macedonia, która dostała się do finału po 6 latach oczekiwania! Ostatni raz osiągnęła to Kaliopi w 2012 roku. Spore zaskoczenie to, że usłyszymy ponownie Albanię, która drugi rok z rzędu zaśpiewała swoją propozycję w języku narodowym, co okazuje się dobrym rozwiązaniem. Dziwi brak Armenii i ponowny brak Rumunii.

Jak głosowało jury poszczególnych krajów oraz w jaki sposób telewidzowie rozdzielili swoje głosy? Tego, zgodnie z regulaminem EBU, dowiemy się dopiero po zakończeniu całego konkursu, więc prawdopodobnie w niedzielę.

Wiadomo już kogo usłyszymy w sobotę! Zwycięzcy 1 półfinału (zob. Znamy wyniki 1. półfinału!), dzisiejszego oraz wykonawcy z krajów „Wielkiej Piątki”: Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Hiszpania i Włochy oraz zeszłoroczny zwycięzca – Izrael (Netta), wystąpią w sobotę, 18 maja, o 21:00 (CEST).

Źródło: eurovision.tv, inf. wł. Zdjęcie: wiwibloggs

1 KOMENTARZ

 1. Mnie akurat nie dziwi absencja Armenii i Rumunii, bo zwyczajnie były to słabe piosenki. Cieszę się, że weszła Północna Macedonia (babka ma kawał głosu !). Natomiast pewnym zaskoczeniem jest awans gniota z Malty.