Eurowizja 2020 - oficjalne logo (fot. dezeen.com)

Europejska Unia Nadawców (EBU) i holenderski nadawca zaprezentowały logo Konkursu Piosenki Eurowizji w 2020 roku. Stworzony koncept w minimalistyczny i innowacyjny sposób celebruje 65 lat tego największego widowiska muzycznego na świecie.

Open Up. Znamy hasło Eurowizji 2020!

Konkurs Piosenki Eurowizji powstał po II Wojnie Światowej w celu zacieśnienia relacji między krajami Europy poprzez muzykę. Przez ostatnie lata konkurs wielokrotnie zmieniał się, otwierał na nowe kraje i gatunki, a także testował nowoczesne rozwiązania. Aby jak najbardziej odzwierciedlić tę piękną i długą historię agencja CLEVER°FRANKE przygotowała logo 65. Konkursu Piosenki Eurowizji w Rotterdamie.

Logo w formie wykresu prezentuje barwy flag wszystkich 41 krajów, biorących udział w Eurowizji 2020 w kolejności ich debiutu na konkursowej scenie. Kształtem i kolorami nawiązuje również do motywów graficznych wykorzystywanych w poprzednich edycjach Eurowizji organizowanych przez Holandię.

Projekt odwzorowuje cechy holenderskiego designu: minimalistyczny, eksperymentalny i innowacyjny. Opowiada historię, jest kolorowy i może mieć szeroki wachlarz zastosowań – opowiada o koncepcji Sietse Bakker, producent wykonawczy konkursu.

Zachwytu nad konceptem nie ukrywa również dyrektor wykonawczy Konkursu Piosenki Eurowizji z ramienia EBU – Jon Ola Sand:

jesteśmy zachwyceni koncepcją graficzną przygotowaną na potrzeby Eurowizji 2020, która idealnie celebruje 65 lat konkursu. Logo perfekcyjnie odzwierciedla wartości takie jak: różnorodność i integracja. Idealnie wpisuje się w tegoroczne hasło konkursu „Open Up” (z ang. Otwórz się).

Agencja CLEVER°FRANKE oprócz przygotowania propozycji motywu graficznego konkursu zaprezentowała możliwości wykorzystania konceptu w przestrzeni miejskiej oraz w formie gadżetów.

Przystanek autobusowy z reklamą konkursu (fot. dezeen.com)
Torby materiałowe z logiem konkursu (fot. dezeen.com)
Wykorzystanie motywu w transporcie publicznym (fot. dezeen.com)

Eurowizja 2020: gdzie i kiedy?

Eurowizja 2020 odbędzie się 12, 14 oraz 16 maja 2020 w Ahoy Arena w holenderskim Rotterdamie. Organizatorem przyszłorocznego wydarzenia są stacje telewizyjne AVROTROS, NOS (Nederlandse Omroep Stichting) oraz NPO (Nederlandse Publieke Omroep) we współpracy z EBU (Europejską Unią Nadawców). W konkursie weźmie udział 41 państw, w tym również Polska potwierdziła swój udział.

źródło: NPO, eurovision.tv

44 KOMENTARZE