Podczas dzisiejszej konferencji w lizbońskim oceanarium zaprezentowano logo, motyw graficzny oraz hasło przyszłorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji!

All aboard! Wszyscy na pokład!

Hasłem przyszłorocznej Eurowizji zostało „All aboard” bezpośrednio nawiązujące do morskiej historii Portugalii, która jako kraj od wieków łączy Europę z resztą świata.

Europa jest zbiorem różnorodności kultur, ludzi czy języków, co zainspirowało twórców do wprowadzenia nie jednego, lecz wielu motywów graficznych. Główne logo przedstawiające muszlę jest jednym z trzynastu, z których wszystkie czerpią z bogactwa życia w oceanach i przedstawiają cuda pływającego świata od planktonu po szereg innych organizmów niezbędnych do zachowania równowagi w ekosystemie wodnym. Poprzez to projektanci przedstawili również kluczowe hasła jakimi kieruje się Eurowizja: różnorodność, szacunek i tolerancja.

Pierwotnie przewidywano, że ceremonia czerwonego dywanu odbędzie się na najbardziej reprezentacyjnej ulicy Lizbony, Rua Augusta, w dzielnicy Baixa. Jej istotną wadą była jednak ograniczona ilość miejsca. Dzisiaj dowiedzieliśmy się, że czerwony…a właściwie niebieski dywan gościć będzie uczestników, reporterów i fanów 6 maja przyszłego roku nad brzegiem Tagu, w historycznej dzielnicy Belém, w sąsiedztwie muzeum sztuki współczesnej MAAT (Museu Arte Arquitetura Tecnologia).

Liczba uczestników względem poprzedniego roku nie zmieni się, w Lizbonie wystartują 42 kraje. Do stawki konkursowej po roku powraca Rosja, natomiast z powodów finansowych przerwę zapowiedziała Macedonia.

Grupa referencyjna, organ zarządzający Konkursem Piosenki Eurowizji spotkał się w Lizbonie aby kontynuować planowanie przyszłorocznych wydarzeń. Portugalska telewizja RTP przedstawiła swoje propozycje dotyczące lokalizacji Eurovision Village i centrum prasowego. Omówiono szereg kwestii, w tym zakwaterowanie i transport delegacji.

Poinformowano, że pierwsza część biletów na przyszłoroczną Eurowizję znajdzie się w sprzedaży jeszcze w tym miesiącu.

29 stycznia odbędzie się uroczysta ceremonia przekazania kluczy i insygniów Eurowizji pomiędzy miastami organizatorami, Kijowem i Lizboną. Następnie 36 krajów zostanie rozlosowanych na 2 półfinały, we wtorek 08.05 i czwartek 10.05, po 18 uczestników w każdym.

źródła: eurovision.tv; escportugal.pt; 
foto: eurovision.tv; archdaily.com;

2 KOMENTARZE