Podczas Eurowizji 2015 w Wiedniu odbyła się konferencja prasowa dotycząca dziecięcego odpowiednia popularnego konkursu. Znamy już hasło listopadowego show oraz pierwszą piosenkę!

Podczas konferencji prasowej JESC 2015 zorganizowanej w Wiedniu na pytania dziennikarzy odpowiadali Vladislav Yakovlev (koordynator z ramienia EBU), Joana Levieva-Sawyer (producent wykonawczy z telewizji bułgarskiej) i Kath Lockett (rzecznik prasowy JESC). Niestety, zbyt wielu szczegółów nie poznaliśmy, ale telewizja bułgarska zaprezentowała nam wstępny spot promocyjny pokazujący piękno Sofii, kulturę bułgarską oraz obiekt, który będzie areną zmagań europejskich juniorów. Przypomnijmy, że Eurowizja dla Dzieci odbędzie się 21 listopada na terenie Areny Armeec w stolicy Bułgarii.

Hasłem przewodnim show będzie „#discover”. Ponownie więc zastosowany będzie hashtag w haśle – rok temu motto brzmiało „#together”. EBU i BNT są na etapie przygotowań do konkursu i kompletowania listy uczestników. Na tę chwilę udział potwierdziło dziewięć państw, w tym powracająca Albania i debiutująca Irlandia. Co ciekawe, telewizja albańska przeprowadziła już preselekcje narodowe i wybrała swojego reprezentanta. Do Sofii pojedzie Mishela Rapo z utworem „Dambaje”. Wokalistka ma 15 lat, w 2012 roku próbowała swoich sił w selekcjach do JESC, jednak jej utwór „Mama Mia (Te Amo)” nie zdobył uznania jury. Tegoroczna kompozycja została stworzona przez popularnego w świecie Eurowizji kompozytora – Adriana Hila i utrzymana jest w klimatach muzyki afrykańskiej.

https://www.youtube.com/watch?v=zh2Z7p0-4Ak

Chociaż do finału Eurowizji dla Dzieci 2015 pozostało jeszcze parę miesięcy, już teraz wiemy, że konkurs będzie miał…swojego konkurenta, gdyż w listopadzie odbędzie się również Konkurs Turkowizji dla Dzieci! Format składać się ma z półfinału i finału (tak jak dorosły odpowiednik Turkvizyon), a planowany jest start ok. 20 państw. Show zorganizowane zostanie w Tukmenistanie, a póki co, udział potwierdził Kazachstan, który swoje selekcje przeprowadzi 1 sierpnia. „Bala Turkvizyon” odbędzie się w tym samym miesiącu i w tym samym kraju co dorosła Turkowizja.

Źródło: Junior Eurovision, Eurovoix; fot: EBU