Właśnie zakończyło się Uuden Musiikin Kilpailu 2018. Ostatecznie wygrała piosenka Monsters!

Pełen emocji wieczór dostarczyły fińskie selekcje UMK 2018. Show rozpoczęła Krista Siegfrids z utworem, który miał portugalskie odniesienia. Natomiast w przerwie na głosowanie wystąpiła Mel C. Zobaczyliśmy również występ KristY z legendarnym duetem CatCat.

Po głosowaniu międzynarodowego jury wyniki przedstawiały się następująco: Monsters – 88 punktów, Domino – 84 punkty, Queens – 64 punkty.

Ostateczne wyniki przedstawiały się następująco:

  1. Monsters – 183 pkt
  2. Domino – 159 pkt
  3. Queens – 138 pkt

WYSTĘP MOŻNA OBEJRZEĆ TUTAJ

Utwór został napisany przez Linneę DebKi Fitzgeralda oraz Saarę AaltoLinnea Deb to dobrze znana w eurowizyjnym świecie producentka, która ma na koncie wiele popularnych utworów eurowizyjnych (HeroesYou) czy preselekcyjnych (Busy doin’ nothing,  Don’t worryStatementsCool me down). Innym jej utworem, na który czekają pasjonaci Eurowizji jest In my cabana, którą wykona polska wokalistka Margaret w szwedzkim Melodifestivalen.

Natomiast Ki Fitzgerald jest muzykiem i producentem. Od 2000 do 2001 należał do pop-rockowej grupy Busted. Od 2011 roku oprócz produkcji własnych utworów zajmuje się produkcją i aranżacją piosenek dla innych artystów. Fitzgerald współpracował m.in. z GalantisLost Frequencies, The Wanted, Sigmą czy Il Volo (Włochy 2015). Ki jest prywatnie synem reprezentanta Wielkiej Brytanii z 1988 roku – Scotta (zobacz).

Monsters opowiada piosenkę, gdy trauma i negatywne doświadczenia mają wpływ na kolejne decyzje w życiu. Tytułowe potwory sterują za pomocą strachu. Saara opowiada, że czas odpuścić i uwolnić się od swoich własnych demonów. Wokalistka wspomina, że sama ma za sobą doświadczenia kiedy z powodu braku akceptacji pojawiają się głosy niepewności i zwątpienia.

Źródło: własne; Foto: YLE

1 KOMENTARZ