Finaliści hiszpańskich preselekcji przygotowali ostateczne wersje swoich propozycji. Zgodnie z obietnicą RTVE opublikowało je dzisiaj w całości na oficjalnej stronie nadawcy. Wśród kompozytorów piosenek jest sporo znajomych nazwisk. Kto ma już doświadczenie z Eurowizją? Czy przełoży się to na wynik w koncercie finałowym?

Muérdeme: María Villar
Kompozytorzy: Juan Luis Suárez i David Feito z zespołu ESDM (El Sueño de Morfeo), Victoria Riba, Nuria Azzouzi i Rosa Martínez

María jest najstarszą uczestniczką tej edycji Operación Triunfo. Ma 26 lat i pochodzi z Madrytu. Ukończyła studia muzyczne w Nowym Jorku. Mimo, że odpadła w dziewiątym odcinku, to jej propozycja Muérdeme wygrała internetowe głosowanie. Jest to najbardziej hiszpańska i zmysłowa piosenka w stawce, stworzona przez pięciu kompozytorów. Jak zaznaczyli, utwór Muérdeme nie został skomponowany z myślą o Eurowizji. Kompozycja pochodzi z wcześniejszych nagrań.  Juan i David uczestniczyli już w konkursie, są członkami i założycielami El Sueño de Morfeo, którzy reprezentowali Hiszpanię podczas Eurowizji 2013. Piosenka Contigo Hasta el Final (With You Until the End) uplasowała się wtedy na 25. miejscu. Mają na swoim koncie pięć wydanych albumów oraz liczne nagrody. Artystka Victoria Riba wydała album ze swoim autorskim materiałem Mirame. Rosa Martínez to kompozytorka z Madrytu, która współpracowała z takimi artystami jak: Gemeliers, María Parrado, Adexe i Nau, Mireya Bravo i Bustamante. A Nuria Azzouzi, piosenkarka i katalońska autorka pochodzenia arabskiego, współpracowała między innymi nad projektami dla Gemeliers, Adexe i Nau oraz Mireya Bravo. Oczywiście Marii towarzyszyć będą na scenie tancerze. To mieszanka różnych stylów z pewnością zawita na wielu imprezach. Mocnym punktem utworu jest sama wokalistka, której naturalność spodobała się już po minucie. Czy cały nagrany utwór jest równie niesamowity?

Hoy vuelvo a reír otra vez: Noelia Franco
Kompozytorzy: Jacobo Calderón i Álex Ubago

Natalia pochodzi z Málagi, ma 22 lata i dotarła do szóstego odcinka Operación Triunfo 2018. Jest kolejną kandydatką, która zdobyła najwięcej głosów publiczności. Jej propozycją jest Hoy vuelvo a reír otra vez. Piosenkę stworzyli Jacobo Calderón i Álex Ubago. Ballada naznaczona głębokim przesłaniem społecznym, którym jest sprzeciw wobec przemocy. Mocny głos Noelii doskonałe oddaje emocje, jakie towarzyszą tej piosence. Twórcy zapewniają, że wersja którą usłyszymy podczas gali zaskoczy wszystkich. W dodatku prace nad finalną wersją przebiegały w towarzystwie orkiestry. Jacobo Calderón wspomina, że ma wiele powiązań z Eurowizją. Jego ojciec Juan Carlos Calderón stworzył historyczne eurowizyjne piosenki, takie jak Eres tú (1973), Tú volverás (1975), La fiesta terminó (1985) i Nacida para amar (1989). Calderón to uznany producent i kompozytor z ponad 70 albumami na koncie, 10 milionami kopii płyt sprzedanych na całym świecie i kilkoma nominacjami do Grammy. Współpracował z Luisem Fonsiem, Luisem Miguelem, Alejandro Sanzem, Pablo Alboranem, Miley Cyrus, Laurą Pausini. Skomponował utwory dla Davida Bisbala, Abrahama Mateo, Sergio Dalmy, Raphaela, Carlosa Rivera. Współtwórca piosenki Alex Ubago to popularny piosenkarz i autor tekstów, znany z nastrojowej, melancholijnej muzyki. Pisał piosenki dla takich artystów, jak Blas Cantó, Bely Basarte, Manu Manzo.

La clave: Natalia Lacunza
Kompozytorzy: Merche i Ander Pérez, Nuria Azzouzi i Rosa Martínez

Natalia Lacunza ma 19 lat, pochodzi z Pampeluny i zajęła 3. miejsce w ostatniej edycji Operación Triunfo. Artystka walczy o reprezentowanie Hiszpanii z piosenką La Clave. Utwór, skomponowany przez Merche, Rosę Martinez, Andera Péreza i Nurię Azzouzi, okazał się trzecią najczęściej wybieraną propozycją użytkowników RTVE.es. Ander Pérez to baskijski kompozytor i producent, który w 2003 roku stworzył dla Hiszpanii Dime. Dzięki tej piosence Beth zajęła 8. miejsce na Eurowizji. W projekcie uczestniczy także Merche, hiszpańska piosenkarka, która była wielką gwiazdą ostatniej dekady, ma w swoim dorobku m.in. sześć platynowych albumów. Brała udział w hiszpańskich selekcjach w 2001 roku, gdzie zajęła 6. miejsce. Za brzmienie odpowiadają również Rosa Martinez i Nuria Azzouzi, którzy uczestniczyli także przy tworzeniu Muérdeme. Zespół za główny cel postawił sobie stworzenie komercyjnego utworu w szybszym tempie, który ma potencjał na stanie się singlem.  Po zakończeniu prac stwierdzili, że utwór będzie idealny na Eurowizję, ponieważ trwa mniej niż trzy minuty, posiada międzynarodową melodię z chwytliwym refrenem i miejskim klimatem. Podczas występu na żywo możemy spodziewać się spektakularnej choreografii, ponieważ Natalia zawodowo zajmuje się tańcem.

No puedo más: Famous Oberogo
Kompozytorzy: Leroy Sánchez, Louis Biancaniello i Nolan Sipe

Famous pochodzi z Nigerii, ale od 6. roku życia mieszka w Bormujos (Sewilla). Dziewiętnastolatek wygrał Operación Triunfo 2018. Jego propozycja No puedo más to piosenka z przesłaniem przeciw nieustannej walce z „hejtem” zwłaszcza wśród osób młodego pokolenia. Famous idealne pasuje do tej piosenki, bowiem od początku było jasne, że kompozytorzy chcą aby o sile utworu stanowiły soulowe dźwięki, refrenem w klimacie gospel i melodia, która podkreśli walory wokalne wykonawcy. Autorzy ciągle pracują nad produkcją, aby występ nie tylko zaskoczył, ale też powalczył o zwycięstwo. Twórcami No puedo más jest Leroy Sánchez, który rozwija obiecującą karierę jako piosenkarz i kompozytor w Stanach Zjednoczonych i współpracował z takimi artystami jak Malú czy Blas Cantó, wraz z dwoma innymi międzynarodowymi kompozytorami Louisem Biancaniello i Nolanem Sipem. Autor przyznaje, że utwór został napisany specjalnie dla zwycięzcy Operación Triunfo 2018. Chociaż pierwotnie piosenka była w języku angielskim, utwór został zredagowany od zera, po hiszpańsku i z przesłaniem innym niż w oryginalnej wersji.

La Venda: Miki Nunez
Kompozytorzy: Adriá Salas z zespołu La Pegatina

Miki ma 22 lata i pochodzi z Terrassy (Barcelona). W OT 2018 dotarł aż do jedenastego odcinka. Piosenkę dla niego stworzył Adrià Salas, wokalista La Pegatina. La Venda wyróżnia się spośród stawki, ponieważ na pierwszy rzut oka brzmi zgoła inaczej niż utwory, które zazwyczaj pojawiają się na Eurowizji. Tekst, jak mówi autor, opowiada o rozwoju osobistym, o pozbyciu się uprzedzeń i zmianie społeczeństwa poprzez zmianę samego siebie. Nawiązanie współpracy było bardzo łatwe, ponieważ Adrià i Miki  znają się prywatnie. Salas komponuje piosenki niemal przez cały czas i ma ich sporo w zanadrzu. Dwie z nich wysłał na potrzeby selekcji, ale to La Venda przeszła wstępną selekcję.

Todo Bien: Marilia Monzon
Kompozytorzy: Sananda, Chris Wahle, Andreas Öhrn i Juan Carlos Fuguet López

Marilia ma 18 lat i pochodzi z Gáldar (Las Palmas). W Operación Triunfo dotarła do ósmego odcinka. Piosenka Todo bien, z którą Marilia aspiruje do reprezentowania Hiszpanii na Eurowizji 2019, powstała we współpracy kilku kompozytorów. Przekonani są, że utwór może sporo namieszać na arenie międzynarodowej. Mocną stroną kompozycji jest aranżacja muzyczna utrzymana w tanecznym, miejskim klimacie. Ostateczna wersja piosenki przeszła wiele zmian, co zdaniem kompozytorów zostanie docenione przez słuchaczy. Wkład w hiszpański utwór mają Szwedzi Andreas Öhrna i Chris Wahle.  Zdaniem zespołu idealna symbioza hiszpańsko-szwedzka gwarantuje sukces i jakość.

Hoy Soñaré: Sabela Ramil
Kompozytorzy: Jesús Cañadilla i Alejandro de Pinedo

Sabela ma 24 lata i pochodzi z La Coruñy. Zajęła 4. miejsce w OT 2018. Podczas eurowizyjnej gali wykona utwór Hoy soñaré. Kompozytorami są Jesús Cañadilla i Alejandro de Pinedo. Piosenka idealnie wpisuje się w motto tegorocznej Eurowizji – Dare to Dream. Cañadilla skomponował także utwór Algo pequeñito, z którym Daniel Diges reprezentował Hiszpanię na Eurowizji 2010, zajmując 15. pozycję. Cañadillas i De Pinedo stworzyli piosenkę, z myślą o procesie selekcji do Eurowizji 2019, ale nie biorąc pod uwagę żadnego z wykonawców. Wkrótce po tym, jak zaczęli analizować uczestników OT, Sabela przyciągnęła uwagę kompozytorów. Ich zdaniem odpowiednio zinterpretowała piosenkę i ma doskonały głos. Autorzy zwracają uwagę, że utwór w pełnej wersji ma zupełnie inną atmosferę niż minutowy wstęp, który znamy. Dlatego propozycja ta może zaskoczyć publiczność.

Qué quieres que haga: Julia Medina
Kompozytorzy: David Santisteban i India Martínez

Julia ma 23 lata i pochodzi z Kadyksu. Zajęła 5. miejsce podczas OT 2018.  Autorami Qué quieres que haga są David Santisteban i Indie MartínezDuet kompozytorów ma już na swoim koncie kilka prestiżowych nagród, m.in. nagrodę Goya za najlepszą piosenkę czy nominację do Latin Grammy. Od początku było dla nich jasne, że Julia wykona ich kompozycję. Santisteban jest jednym z najważniejszych kompozytorów w Hiszpanii i jego zdaniem to Julia powinna pojechać na Eurowizję. Twórcy stawiają na dobrą piosenkę, ponadczasową, niekoniecznie podążającą za trendami. Santisteban uczestniczy w tegorocznej selekcji z Indią, ale przyznaje, że wysłał kilka innych propozycji. Jedną z nich we współpracy z Cepedą (OT 2017).

Se te nota: Carlos Right
Kompozytorzy: Juan Pablo Isaza i Juan Pablo Villamil ( zespół Morat)

Carlos ma 25 lat i pochodzi z okolic Barcelony. Został wyeliminowany w siódmym odcinku OT 2018. Odpowiedzialni za kompozycję Se te Nota są Juan Pablo Villamil i Juan Pablo Isaza – członkowie kolumbijskiego zespołu Morat. Chociaż Se te Nota nie został napisany z myślą o żadnym z uczestników OT to członkowie grupy kolumbijskiej wiedzą, że piosenka jest w dobrych rękach. Wykonawca na co dzień gra na gitarze i podczas występu na żywo Carlos wykorzysta tę umiejętność.

Nadie se salva: Natalia Lacunza & Miki Nunez
Kompozytorzy: María Peláe, Nil Moliner i Javi Garabatto

Będzie to jedyny duet, który zobaczymy podczas hiszpańskich selekcji. Choć zarówno Miki, jak i Natalia mają w stawce konkursowej solowe propozycje, to w przypadku Nadie Se Salva chcą połączyć swoje głosy, aby razem reprezentować Hiszpanię w Tel Awiwie. Piosenka zarówno zjednoczyć głosy fanów, jak i je podzielić. Decydujący będzie efekt końcowy na scenie. Według autorów utwór, który nie jest typowy dla Eurowizji, zaskakuje po zmianach. Będzie to już druga próba udziału w Eurowizji dla Maríi Peláe i Nila Molinera. Nil napisał w zeszłym roku piosenkę dla Alfreda Que Nos Sigan Las Luces, a María dla Aitany Arde, która zajęła wtedy 2. miejsce.

Finałowa gala eurowizyjna odbędzie się w niedzielę, 20 stycznia o godzinie 22:05. Transmisja na żywo na TVE 1. Kto powinien reprezentować Hiszpanię w tegorocznym Konkursie Eurowizji? Czy po przesłuchaniu utworów w całości macie nowych faworytów?

Źródło/ Zdjęcie: RTVE.es