Sietse Bakker, Inge van de Weerd. Emilie Sickinghe oraz Jessica Stam wyprodukują 65. Konkurs Piosenki Eurowizji – taką decyzję ogłosili dziś przedstawiciele holenderskich nadawców: NPO, AVROTROS oraz NOS. Kim są osoby odpowiedzialne za przygotowanie największego widowiska muzycznego na świecie?

Sietse Bakker to jedna z najbardziej uznanych osób w świecie Eurowizji. Już jako nastolatek próbował swoich sił w mediach, zakładając w wieku 18 lat jeden z najpopularniejszych dziś portali o konkursie – ESCToday.com. Po kilku latach działalności redakcyjnej został zatrudniony w zespole prasowym Europejskiej Unii Nadawców (EBU) odpowiedzialnym za przygotowywanie informacji o dorosłej i dziecięcej Eurowizji. 35-letni Holender ma kilkuletnie doświadczenie jako producent wykonawczy wydarzenia, czyli funkcji, którą obejmie podczas przyszłorocznego konkursu. Ponadto w latach 2011-2012 był kierownikiem wykonawczym Eurowizji Junior.

Inge van de Weerd swoją przygodę z mediami rozpoczynała na początku lat 90. jako redaktorka lokalnego RTV Utrecht. W 1995 roku przeniosła się do telewizji NOS, gdzie najpierw była producentką programu informacyjnego NOS Journaal, a następnie innych wydarzeń telewizyjnych, w tym Konkursu Piosenki Eurowizji z ramienia holenderskiego nadawcy. W latach 2007-2009 sprawowała stanowisko szefowej delegacji. Jak sama przyznaje, ma ogromne doświadczenie w organizacji tego typu przedsięwzięć, lecz Eurowizję uznaje za wyjątkowe z uwagi na możliwość współpracy i niezwykłej pracy twórczej z profesjonalistami z całego kontynentu. Inge van de Weerd obejmie stanowisko  producenta wykonawczego transmisji.

Emilie Sickinghe przez ostatnie 13 lat pracowała dla nadawcy radiowo-telewizyjnego AVROTROS. W tym czasie była odpowiedzialna za produkcję formatów rozrywkowych, w tym muzycznych. Od 2010 roku jest szefową holenderskiej delegacji na Eurowizję. To właśnie pod jej opieką do konkursu przygotowywał się ostatni zwycięzca, Duncan Laurence. Podczas konferencji prasowej zorganizowanej po wygranej Holandii, to właśnie ona otrzymała z rąk kierownika wykonawczego, Jon Ola Sanda, wytyczne dotyczące organizacji wydarzenia w przyszłym roku. W zespole powołanym przez nadawców będzie jedną z zastępczyń producentów wykonawczych.

Drugą z nich będzie Jessica-Jane Stam od 15 lat zajmująca się produkcją wydarzeń telewizyjnych dla NOS. Od 2008 roku posiada własną firmę producencką, z którą niejednokrotnie realizowała największe koncerty muzyczne w Holandii.

Obecnie najważniejszym zadaniem dla całego zespołu będzie wybór miasta-organizatora Eurowizji 2020. Ogłoszenia wspólnej decyzji trzech holenderskich nadawców oraz EBU spodziewamy się w sierpniu. 65. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w przyszłym roku w Holandii dzięki wygranej 24-letniego Duncana Laurence’a. Sprawdź, co w wywiadzie dla eurowizja.org mówił o organizacji przyszłorocznego konkursu.

Foto: NPO/Michel Schnater
Źródła: esctoday.com, eurobloc.cat, eurovision.tv, linkedin.com

1 KOMENTARZ