Zaskoczenia nie było. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej przedstawiono prowadzących 61. Konkursu Piosenki Eurowizji – Petrę Mede oraz Månsa Zelmerlöwa.

O tych dwóch nazwiskach mówiło się najwięcej w zasadzie od momentu zwycięstwa Konkursu przez Szwecję w Wiedniu. Dzisiaj wszystkie doniesienia prasowe się potwierdziły i wspominana dwójka będzie prowadzić Konkurs Piosenki Eurowizji 2016 w Sztokholmie. Za scenariusz będzie odpowiadać, tak jak było to w przypadku Konkursu w Malmö, Edward af Sillén.

Kim są prowadzący? Petra Mede jest kojarzona przez fanów Eurowizji przede wszystkim jako prowadząca Konkursu w Malmö (2013), a także jako gospodyni szwedzkich selekcji w 2009 roku oraz wydarzenia z okazji 60. rocznica Konkursu – Eurovision’s Greatest Hits. Jednak głównie, Mede to uznana komiczka, która ma na koncie wiele nagród za prowadzenie wielu programów w szwedzkiej telewizji. W tym roku Petra będzie prowadzić razem z Giną Dirawi jeden z półfinałów szwedzkich selekcji Melodifestivalen. Petra Mede jest trzecią osobą, która będzie poprowadzić Konkurs Eurowizji więcej niż raz. Wcześniej miało to miejsce w przypadku Jacqueline Joubert (1959, 1961) oraz Katie Boyle (1960, 1963, 1968, 1974).

Måns Zelmerlöw to oczywiście zwycięzca Konkursu z 2015 roku. Måns zdobywał doświadczenie jako konferansjer podcza Melodifestivalen 2010 oraz jako prowadzący popularnego letniego programu – Allsång på Skansen (2o11-2013). Warto wspomnieć, że w 2013 roku Zelmerlöw konkurował włąśnie z Petrą o pole do prowadzenia Eurowizji w Malmö. Wokalista dołącza do Eldara z Azerbejdżanu i Conchity Wurst z Austrii, którzy rok po swoim zwycięstwie byli współprowadzącymi Konkursu.

Źródło: eurovision.tv, SVT, zdjęcie/foto: Jessica Gow/TT