W piątek odbyła się konferencja prasowa, podczas której poznaliśmy prowadzących szwedzkiego Melodifestivalen 2019. W tym roku o dobry nastrój widzów mają zadbać: Marika Carlsson, Eric Saade, Kodjo Akolor i Sarah Dawn Finer. Co powiedzieli o swoim udziale w szwedzkich eliminacjach do 64. Konkursu Piosenki Eurowizji?

Wcześniejsze doniesienia tabloidu Aftonbladet wskazywały wyraźnie, że Marika Carlsson będzie jedną z prowadzących. Te informacje się potwierdziły. Carlsson to uznana komiczka, która pojawiała się w wielu szwedzkich programach z Parlamentet na czele. W okresie 2010-2014 podróżowała po Szwecji ze swoim autobiograficznym przedstawieniem: En negers uppväxt, który dotyczył jej wychowania w Szwecji jako adoptowanego dziecka z Etiopii. W 2015 roku przestawienie było transmitowane przez Sveriges Television (SVT).

W 2006 i 2012 roku została uznana przez Svenska Stand up-galan komiczką roku. Na konferencji prasowej nie kryła radości z możliwości prowadzenia Melodifestivalen 2019.

W trakcie letniej trasy koncertów Diggiloo publika krzyczała „Marika w Mello”. Nie będę rywalizować w selekcjach, ale prowadzić je z najlepszą ludźmi na świecie, zaraz po mnie oczywiście.

 

Drugim ujawnionym prowadzącym jest Eric Saade, wokalista i producent, który trzykrotnie uczestniczył w Melodifestivalen. W 2011 roku reprezentował Szwecję z piosenką Popular w Konkursie Piosenki Eurowizji. Zajął 3. miejsce w finale. Podczas Eurowizji 2013 w Malmö próbował swoich sił jako dodatkowy prowadzący w green roomie. Ma na koncie współprace z takimi wykonawcami, jak Tone Damli czy Gustaf Norén (były członek Mando Diao). W zeszłym roku brał udział w programie Så mycket bättre. 

Trzecim prowadzacym jest związany z radiem Kodjo Akolor. Prezenter prowadzi poranne pasmo w Programie III Szwedzkiego Radia. Ma na koncie również wielokrotny udział w corocznym muzycznej akcji zbierającej fundusze na cele charytatywne – Musikhjälpen.

Prowadzenie Melodifestivalen to radość wymieszana ze strachem i pokorą. Nie mogę się doczekać, kiedy zaczniemy pracować z kolegami i zacznie się to całe szaleństwo.

W stawce prowadzących zobaczymy też Sarę Dawn Finer, dobrze znaną piosenkarkę, która miała okazję prowadzić selekcje w 2012 i 2016 roku. Dwukrotnie uczestniczyła w Melodifestivalen, w 2007 i 2009 roku. Ma na koncie pięć albumów studyjnych i wiele występów filmowych, teatralnych i telewizyjnych. Na początku roku zostałą prowadzącą popularnego w lokalnego odpowiednika programu Śpiewające fortepiany. Ma również doświadczenie z Eurowizją – w 2013 i 2016 roku pojawiała się w specjalnych filmikach jako charyzmatyczna Lynda Woodruff.

To było oczywiste, aby przyjąć zaproszenie w tym roku. Cieszę się, że my jako prowadzący mamy już masę pomysłów. Dodatkowo, cała czwórka się świetnie uzupełnia. Od kiedy prowadziłam Melodifestivalen po raz pierwszy w 2012 roku nabrałam sporo doświadczenia. Teraz mogę je wykorzystać. Tęskniłam.

W tym roku za konsultacje scenariusza będzie odpowiadać Edward af Sillén. Producent był wielokrotnie zaangażowany w produkcje Melodifestivalen (2009, 2010, 2012, 2013, 2016). Odpowiadał też za scenariusz Eurowizji w 2013 i 2016 roku.

Melodifestivalen jest znany ze swojego rozrywkowego elementu. Odbędą się cztery półfinały, koncert „drugiej szansy” oraz wielki finał. Selekcje rozpoczną się 2 lutego w Göteborgu, a zakończą się finałem 9 marca w Sztokholmie.

Kto wystąpi w stawce konkursowej? Znamy pierwsze doniesienia o możliwych uczestnikach: TUTAJ i TUTAJ.