Ogłoszono nazwiska gospodarzy majowego Konkursu Piosenki Eurowizji 2017 w Kijowie. Po raz pierwszy w 62-letniej historii festiwalu poprowadzony zostanie on przez troje mężczyzn – Oleksandra Skichko, Volodymyra Ostapchuka oraz Timura Miroshnychenko.

Prowadzący wybierani byli w ramach wieloetapowego kastingu. Pionierską decyzję o zaangażowaniu aż trzech konferansjerów tłumaczy Stuart Barlow, jeden z producentów show (tłum. autora):

Nie planowaliśmy szukać trójki młodych mężczyzn, niemniej jednak po tym jak duże wrażenie wywarli oni na nas w trakcie kastingów, zaczęliśmy zastanawiać się nad pomysłem nawiązania współpracy z całą trójką. Na scenie jest między nimi fajna chemia i jest to fajne, ponieważ nigdy wcześniej na Eurowizji nie była realizowana taka koncepcja.

Wybrane trio to znani i cenieni na Ukrainie prowadzący, których łączy poczucie humoru, duże doświadczenie sceniczne oraz, co ważne w przypadku naszych wschodnich sąsiadów, biegła znajomość języka angielskiego. Zdecydowano już także, że Skichko i Ostapchuk będą głównymi prowadzącymi półfinałów i finału. To właśnie ich będzie można oglądać na eurowizyjnej scenie i za ich pośrednictwem widzowie poznają kolejne punkty wieczoru oraz zasady i wyniki głosowania. Rolą Miroshnychenki natomiast będzie wspieranie artystów w tzw. green roomie i przeprowadzanie tam rozmów oraz wywiadów.


Timur Miroshnychenko

Bardzo doświadczony, 30-letni prowadzący od długiego czasu związany z różnymi konkursami Eurowizji. Był gospodarzem m.in. Konkursów Piosenki Eurowizji dla Dzieci w latach 2009 i 2013, które odbywały się w Kijowie, kilku odsłon ukraińskich preselekcji do festiwalu oraz styczniowej ceremonii losowania półfinałów. Timur posiada również doświadczenie jako telewizyjny komentator Eurowizji, Eurowizji dla Dzieci, Eurowizji dla Młodych Tancerzy i Eurowizji dla Młodych Muzyków.


Oleksandr Skichko

Popularność na Ukrainie zyskał kwalifikując się do półfinału ukraińskiego Mam talent w 2009 roku, gdzie prezentował sceny parodyjne. Od tego czasu jego kariera nabrała rozpędu i teraz może pochwalić się rolą konferansjera w ukraińskich produkcjach telewizyjnych i radiowych takich jak Pod’yem (Wzniesienie), Macho ne plachut (Maczo nie płaczą), Spivaj jak zirka (Śpiewaj jak gwiazda), Zirkovyj shlyah (Szlak gwiazd), Let’s go show.


Volodymyr Ostapchuk

Swoje doświadczenie zdobył prowadząc poranny Ranok z Ukrajinoju (Poranek z Ukrainą) oraz programy rozrywkowe Bohinya shopingu (Bogini zakupów) i Ikona stilyu (Ikona stylu). Jest związany z tańcem, gra na akordeonie, podkładał głos w ukraińskiej wersji popularnego disneyowskiego filmu animowanego Frozen.

 

Jon Ola Sand, główny inspektor wykonawczy Konkursu Piosenki Eurowizji bardzo pozytywnie wypowiada się zarówno o wybranych konferansjerach jak i o całym pomyśle zaangażowania trójki mężczyzn (tłum. autora):

Jesteśmy bardzo podekscytowani tym, że w tym roku Konkurs poprowadzi trzech mężczyzn. […] Oleksandr, Volodymyr i Timur udowodnili, że są w swojej dziedzinie profesjonalistami potrafiącymi wykazać się poczuciem humoru i umiejętnością improwizacji. Jestem pewiem, że w maju dostarczą widzom wielu emocji i dobrej zabawy.

9, 11 i 13 maja dowiemy się czy prowadzący spełnią pokładane w nich nadzieje i uatrakcyjnią całe widowisko. Miejmy nadzieję, że tak będzie i ,,trzech muszkieterów” z Ukrainy dołączy do grona lubianych i dobrze wspominanych eurowizyjnych gospodarzy takich jak Petra Mede (Szwecja 2013, 2016) czy też innej trójki: Lise Rønne, Nikolaj Koppel and Pilou Asbæk (Dania, 2014).

 źródła: eurovision, 1tv, aleksanderskichko; foto: UA:PBC

1 KOMENTARZ