Wczoraj późnym wieczorem poznaliśmy regulamin dotyczący Krajowych Eliminacji 2017, które mają na celu wyłonienie polskiego reprezentanta na 62. Konkurs Piosenki Eurowizji w Kijowie.
Od dziś do 20 stycznia 2017 TVP zgłaszać się mogą chętni do reprezentowania Polski na Konkursie Piosenki Eurowizji 2017. Jakie wymagania spełniać muszą wykonawcy i ich selekcyjne utwory?
Zgodnie z eurowizyjnym regulaminem utwory muszą być oryginalne, nie mogą trwać dłużej niż trzy minuty, a także nie mogły zostać opublikowane ani wykonane na żywo przed 1 września 2016 roku. W przypadku, gdy piosenka nie spełnia ostatniego z tych wymogów, wykonawca musi zgłosić ten fakt TVP, a nadawca podejmie ostateczną decyzję o dopuszczeniu danego utworu do selekcji w porozumieniu z Europejską Unią Nadawców. Piosenka może być wykonywana w dowolnym języku. W utworze oraz prezentacji scenicznej nie mogą zawierać się treści uważane za wulgarne, polityczne oraz propagujące firmy, partie, organizacje itp.
Wykonawcy zgłaszający się do Krajowych Eliminacji muszą być obywatelami Rzeczypospolitej Polskiej i mieć ukończone 16 lat najpóźniej do 13 maja 2017 roku. Zakaz udziału wykonawców spoza Polski nie jest równoznaczny z niedopuszczeniem zagranicznych twórców piosenek. Do selekcji nie będą przyjmowani uczestnicy eliminacji w innych krajach, ani już ogłoszeni reprezentaci w bieżącym sezonie eurowizyjnym.
Podczas Koncertu Eliminacyjnego na scenie wystąpić może max. 6 osób, a wszystkie wokale muszą zostać wykonane na żywo.
Wyboru uczestników selekcji dokona wskazana przez TVP Komisja Konkursowa, która wyselekcjonuje od 5 do 10 uczestników Eliminacji. W przypadku wątpliwości dotyczących zgłoszenia Komisja ma prawo zaprosić wykonawcę na zamknięte przesłuchanie. TVP zastrzega sobie możliwość przyznania tzw. dzikiej karty.
Lista uczestników Krajowych Eliminacji ma zostać podana do dnia 27 stycznia 2017 na stronie TVP
Zwycięzcę Eliminacji wyłonią widzowie w głosowaniu telefonicznym oraz zgromadzone w miejscu odbywania się selekcji jurorzy w stosunku 50/50. W obu głosowaniach utworom zostaną przydzielone punkty od 10 (najwyżej oceniony) do 1 (najniżej oceniony). Punkty te zostaną zsumowane, a w przypadku remisu o zwycięzcy decydować będzie wynik uzyskany u telewidzów. W przypadku awarii televotingu reprezentant Polski zostanie wskazany na podstawie głosowania jury. Do wiadomości publicznej zostanie podany tylko laureat pierwszego miejsca w selekcjach.
Reprezentant Polski zobowiązany będzie do pełnej dyspozyjności w okresie trwania 62. Konkursu Piosenki Eurowizji w Kijowie. TVP zapewni pokrycie kosztów przelotu na Ukrainę oraz zakwaterowania w czasie Konkursu dla uczestników występujących na scenie oraz menadżera.
Pełny regulamin znaleźć można TUTAJ.
Co zmieniło się w regulaminie w porównaniu do ubiegłego roku? Najbardziej istotną zmianą jest pojawienie się jury. Póki co regulamin nie wyjaśnia, czy w jego skład wejść mają goście z innych krajów. W Krajowych Eliminacjach nie będą mogli brać udziału zagraniczni wykonawcy – co przekreśla szansę na powtórny udział zespołu Napoli z Białorusi. Podwójne nie dla tej grupy powoduje punkt regulaminu, w którym zabrania się uczestnikom brania udziału w innych selekcjach w danym roku. Dla przypomnienia – Napoli po raz kolejny zakwalifikowało się do finału eliminacji we własnym kraju.
Źródło: eurowizja.tvp.pl