Fot. YLE

Po miesiącach spekulacji poznaliśmy reprezentanta Finlandii. To Darude będzie reprezentować Kraj Tysiąca Jezior w Tel Awiwie.

Ogłoszenie decyzji, że Finlandia ponownie wybierze swojego artystę wewnętrznie otworzyło falę spekulacji. Wśród wcześniej wskazywanych nazwisk byli m.in. Johanna Kurkela,Elisa Tiilikainen (Elli Haloo) – wokalistka formacji Haloo Helsinki! oraz Anna Abreu. Wśród tych nazwisk (więcej: TUTAJ, TUTAJ i TUTAJ). Sprawę utrudniał sam fakt, że telewizja YLE odżegnywała się od podania jakichkolwiek wiadomości przez ten cały czas. W ostatnich tygodniach jednak najgłośniej było o popularnym Robinie i Antti Tuisku, a także grupie The Rasmus i producencie Darude. Ostatecznie Finlandię reprezentować będzie Darude. Producent nie będzie jednak sam. Towarzyszyć mu będzie Sebastian Rejman.

Darude ma szansę obronić honor DJ-ów na Eurowizji [OPINIA]

To jest duże wyzwanie dla mnie z wielu powodów. Kiedy zostałem zaproszony to na początku byłem wystraszony, ale nie mogłem powiedzieć „nie”. To jest zaszczyt, aby doświadczyć takiego specyficznego wydarzenia.  Zazwyczaj wszystko skupia się na mnie, publice i muzyce. Teraz dochodzi jeszcze telewizja i jest to dla mnie coś nowego. Jednak pracujemy ze sztabem ludzi, aby umożliwić im jak najlepsze doświadczenie klubowe poprzez telewizyjny odbiornik.

Kim jest Darude?

43-letni Darude, czyli Ville Virtanen to popularny DJ oraz producent. Jego pierwszym sukcesem był wydany w 1999 roku utwór „Sandstorm”. Wydany rok później debiutancki album został sprzedany w prawie milionie egzemplarzy. Producent wydał do tej pory 4 krążki. Virtanen ma na koncie nagrody EMMA, które są przyznawane przez fiński przemysł muzyczny. Warto wspomnieć, że Darude uczestniczył w inauguracji pochodów 100-lecia fińskiej niepodległości podczas sylwestra 2016/2017.

Kim jest Sebastian Rejman?

Sebastian Rejman to wokalista i prezenter. Najbardziej jest znany z pop-rockowego zespołu The Giant Leap, z którym wydał dwa krążki. Rejman ostatnio bardziej skupia się na aktorstwie w serialach „Puls” i „Ex-onnelliset”. W 2010 roku prowadził helsińską drużynę w programie „Bitwa chórów”. Sebastian Rejman już wcześniej współpracował z Darude. Producent zdecydował się postawić na Rejmana ze względu na jego rockową postawę.

Fińską piosenkę poznamy 2 marca podczas Uuden Musiikin Kilapilu. W tym roku selekcje odbędą się w mieście Turku w przeciwieństwie do ostatnich dwóch lat kiedy UMK gościło w Metro Areenie w Espoo. Areną zmagań będzie hala Logomo. Bilety będą dostępne od jutra od godziny 9 rano. Selekcje poprowadzi trio Krista Siegfrids, Christoffer Strandberg i Mikko Silvennoinen.O tym, która propozycja pojedzie do Tel Awiwu zadecydują widzowie i międzynarodowe jury. Natomiast same piosenki konkursowe poznamy 8, 15 i 22 lutego. Darude w wywiadzie dla YLE podkreśla, że wspólną cechą piosenek jest temat odwagi wobec wyzwań oraz miłości do drugiej osoby. Nie znamy jeszcze autorów piosenek.

Finlandia zadebiutowała w 1961 roku. Kraj zdołał tylko raz wygrać cały konkurs. W 2006 roku, grupa Lordi szturmem zdobyła Eurowizję w Atenach wykonując utwór Hard Rock Hallelujah. W 2018 roku Finlandia zdecydowała się na radykalny krok. Po raz pierwszy w historii kraju fiński uczestnik został wybrany wewnętrznie. Ostatecznie, podczas Eurowizji w Lizbonie, ten nordycki kraj był reprezentowany przez Saarę Aaalto z utworem Monsters. Mimo rozczarowującego wyniku, telewizja YLE postanowiła kontynuować format z jednym, zaproszonym wykonawcą (więcej: TUTAJ).


 Źródło: YLE, discogs, własne 

1 KOMENTARZ