Poznaliśmy reprezentanta niebiesko-biało-czerwonych w 64. Konkursie Piosenki Eurowizji! Po emocjonującym finale zwycięzcą okazał się Bilal Hassani z utworem Roi. Mimo że w głosowaniu jury zajął odległe 5. miejsce, publiczność przyznała mu aż 150 punktów! Jak przebiegało show?

France 2 organizowało preselekcje Destination Eurovision po raz drugi w historii. W 2018 roku o zwycięzcy decydowali krajowi (tylko półfinały) i międzynarodowi jurorzy oraz telewidzowie w systemie 50:50 (jedynie finał). W półfinałach, które były nagrywane wcześniej, prawo głosu mieli tylko eksperci w składzie Amir (Francja 2016), Christophe Willem oraz Isabelle Boulay. W tym roku system ten nieco zmieniono. Krajowe jury w składzie Vitaa, Christophe Willem oraz Andre Manoukian wygłaszało jedynie opinie na temat piosenek i występów, bez prawa głosu.

Kto na scenie?

O bilet do Tel Awiwu będzie walczyło ośmiu wykonawców, o których pisaliśmy TUTAJ oraz TUTAJ. Byli to:

 1. Chimène BadiLà-haut oraz cover Ne partez pas sans moi (Szwajcaria 1988)

2. Silvàn AregAllez Leur Dire (tytuł piosenki został zmieniony na skutek ingerencji twórców, którzy mają prawa do tytułu serii książek Le Petit Nicolas) oraz Le Dernier qui a parlé (Francja 1991)

3. The DivazLa Voiz D’Aretha oraz Waterloo (Szwecja 1974)

4. Emmanuel MoireLa Promesse oraz Euphoria (Szwecja 2012)

5. DoutsonSois Un Bon Fils oraz J’ai cherché (Francja 2016)

6. SeemoneTous Les Deux oraz L’oiseau et l’enfant (Francja 1977)

7. Bilal HassaniRoi oraz Fuego (Cypr 2018)

8. AysatComme une grande oraz Fairytale (Norwegia 2009)

Poniżej wszystkie konkursowe występy w formie playlisty:

Finał rozpoczął się od wspólnego wykonania utworu Rise like a Phoenix (Austria 2014). Zastosowano wówczas ciekawy zabieg realizacyjny: scena wyglądała jak ta z Kopenhagi. Gościem specjalnym finału była m.in. laureatka 2. miejsca dla Francji w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2018, Angelina oraz Marie Myriam, ostatnia zwyciężczyni Eurowizji w barwach francuskich. Nie mogło oczywiście również zabraknąć ubiegłorocznych zwycięzców. Duet Madame Monsieur wykonał eurowizyjne Mercy i został nagrodzony gromkim aplauzem.

Gospodarzem Destination Eurovision, podobnie jak roku temu, był Garou, który także wystąpił na scenie w przerwie na głosowanie.

Głosowanie

Po prezentacji konkursowych piosenek ruszyło głosowanie widzów. Mieszkańcy Francji mogli okazać swoje wsparcie ulubionym piosenkom, wysyłając smsy. W zależności od liczby oddanych głosów, piosenkom przyznano punkty.

Oceny występów dokonało też profesjonalne międzynarodowe jury.

🇪🇸 Hiszpania – Beatriz Luengo:

2 – Là-haut
4 – La Voix d’Aretha
6 – Tous les deux 
8  – La Promesse
10 – Roi
12 – Allez Leur Dire

🇦🇱 Albania – Rona Nishliu (Eurowizja 2012):

2 – Sois Un Bon Fils 
4 – Allez Leur Dire 
6 – Là-haut
8  – La Promesse
10 – Roi
12 – Tous les deux

🇷🇺 Rosja – Ekaterina Orlova (Szefowa delegacji):

2 – Roi
4 – Comme une grande 
6 – Allez Leur Dire 
8  – La Promesse
10 – La Voix d’Aretha
12 – Là-haut

🇮🇹 Włochy – Nicola Caligiore (Szef delegacji):

2 – Allez Leur Dire 
4 – Là-haut 
6 – La Voix d’Aretha 
8  – Comme une grande 
10 – La Promesse
12 – Tous les deux

🇮🇱 Izrael – Doron Medalie (twórca zwycięskiego Toy):

2 – Roi
4 – Sois Un Bon Fils 
6 – Comme une grande 
8  – Tous les deux 
10 – Allez Leur Dire
12 – La Voix d’Aretha

🇨🇭 Szwajcaria – Reto Peritz (Szef delegacji):

2 – La Voix d’Aretha 
4 – Roi
6 – Là-haut 
8  – Comme une grande 
10 – Tous les deux
12 – Allez Leur Dire

🇮🇪 Irlandia – Michael Kealy (Szef delegacji):

2 – Là-haut
4 – Sois Un Bon Fils 
6 – Roi
8  – La Promesse
10 – Tous les deux
12 – Allez Leur Dire

🇩🇪 Niemcy – Christoph Pellander (Szef delegacji):

2 – La Voix d’Aretha 
4 – La Promesse
6 – Roi
8  – Allez Leur Dire
10 – Là-haut
12 – Tous les deux

🇧🇾 Białoruś – Olga Salamakha (Szefowa delegacji):

2 – Allez Leur Dire
4 – Roi
6 – La Voix d’Aretha
8  – La Promesse
10 – Là-haut
12 – Tous les deux

🇨🇾 Cypr – Alex Panayi (Eurowizja 1995, 2000):

2 – La Voix d’Aretha 
4 – Là-haut
6 – Roi
8  – Allez Leur Dire 
10 – La Promesse
12 – Tous les deux

Tak przedstawiała się tabela po głosowaniu jury:

Tak natomiast przedstawiały się głosy widzów:

 1. Bilal HassaniRoi (150 punktów)
 2. Chimène BadiLà-haut (63 punkty)
 3. SeemoneTous Les Deux (62 punkty)
 4. Emmanuel MoireLa Promesse (51 punktów)
 5. The DivazLa Voiz D’Aretha (48 punktów)
 6. Silvàn AregAllez Leur Dire (26 punktów)
 7. AysatComme une grande (12 punktów)
 8. DoutsonSois Un Bon Fils (8 punktów)

Tak wyglądały ostateczne wyniki, po połączeniu głosów jury oraz publiczności:

Poniżej natomiast zwycięski występ Bilala:

Zwycięzca – kim jest Bilal Hassani?

O tym, kto wygrał Destination Eurovision 2019, dowiedzieliśmy się tuż przed północą. Zwycięzcą okazał się Bilal Hassani z utworem Roi. W trakcie wyników nie zabrakło emocji! Kim jest zwycięzca?

Od początku, według notowań bukmacherów, był faworytem całego widowiska. Za kompozycją, którą wykona w Tel Awiwie, stoją reprezentanci Francji z zeszłego roku, duet Madame Monsieur.

Bilal Hassani urodził się 9 września 1999 roku w Paryżu, ma jednak marokańskie korzenie. Wziął udział w drugiej edycji francuskiego The Voice Kids. Co ciekawe, w trakcie przesłuchań w ciemno wykonał Rise Like a Phoenix Conchity Wurst (Austria 2014) i znalazł się w drużynie Patricka Fiori (Francja 1993). Odpadł jednak na etapie bitew. Walczył wówczas o awans z późniejszą zwyciężczynią programu, Jane Constance, która wystąpiła w zeszłorocznej edycji Destination Eurovision, jednak nie awansowała do finału.

19-letni Bilal to nie tylko wokalista, lecz także youtuber i influencer. Pasja do muzyki rozpoczęła się u niego od fascynacji wideoklipem do piosenki Thriller Michaela Jacksona. Do szkoły muzycznej zapisała go matka. Uczył się w niej gry na fortepianie oraz gitarze, pobierał również lekcje aktorstwa. Deklaruje się jako fan Eurowizji od 2010 roku.

Od listopada 2015 roku prowadzi swój kanał w serwisie Youtube. Publikuje na nim głównie covery mniej i bardziej znanych piosenek oraz vlogi (łącznie około 5-6 filmów miesięcznie), w których lansuje mocno queerowy styl. Wykorzystuje do tego m.in. peruki. Do tej pory zgromadził blisko 600 000 subskrybentów.

Jego cover utworu Djadja Ayi Nakamury został do tej pory obejrzany ponad cztery miliony razy w serwisie Youtube.

Jego teledysk do eurowizyjnej piosenki Roi obejrzano w serwisie Youtube ponad pięć milionów razy! Utwór mówi o akceptacji samego siebie, zaś stoi za nim duet Madame Monsieur (Francja 2018). Jak podają lokalne serwisy, „arabski transseksualny influencer” z piosenką „franglais”, czyli łączącą dwa języki – angielski i francuski, jest czystym produktem współczesnego społeczeństwa, oddającym istotę progresywnej ideologii Zachodu.

Źródło: Eurovision France i Let's talk about ESC - profile na Facebooku, France 2, inf. własne

Fot. France 2

4 KOMENTARZE

 1. Przez cały czas słuchania myślałem, że to śpiewa kobieta. Coraz bardziej rozumiem Turków, którzy mają zastrzeżenia co do takiej Eurowizji. To już nie jest celebrowanie różnorodności, lecz jakaś propaganda lansująca tego typu wizerunek za normę. Jak nasze Słowianki akcentowały kobiecość (faktem jest, że nieco za mocno), wiadomo, jak ocenili to sędziowie. Pewnie gdyby przebrały się za mężczyzn, byłoby lepiej.

 2. Niestety- kolejny przykład na to iż image, the message ważniejszy niż wokal i utwór. O ile sama melodia- jeszcze, jeszcze dla mnie do obronienia, to choreografia… leży, kwiczy. I nie porównywałbym pana Bilala do Conchity. Pani Wurst rozłożyła konkurencję wokalem. A właściwie to wszystkim 🙂

  No i „syndrom ubiegłorocznego Szweda” ewidentnie tu obecny- „śpiewam i tańczem sam ze sobą, o sobie i dla siebie, bo tak!:. Ok, spoko 😉

 3. Podobnie jak rok temu, znów jestem rozczarowany wynikami we Francji. Miałem nadzieję, że na Eurowizję pojedzie jednak sentymentalna, nastrojowa i świetnie brzmiąca Seemone. Marokańska naburmuszona i pretensjonalna „blond diva” mnie nie przekonuje. Najlepszy głos należy niewątpliwie do Emmanuela Moire, ale niestety jego piosenka jest mocno średnia.